Apklausa: griežtėja Ukrainos gyventojų kritika valdžios adresu
Sociologai fiksuoja vis kritiškesnį Ukrainos gyventojų požiūrį į šalies valdžią. Pasitikėjimas prezidentu kiek sumažėjo, bet akivaizdžiai yra teigiamo lygio.
Tai pirmadienį pranešė portalas „rbc.ua“, remdamasis Kyjivo tarptautinio sociologijos instituto (KTSI) apklausos rezultatais.
Tyrimo duomenimis, per pastaruosius metus pasitikinčiųjų Aukščiausiąja Rada dalis sumažėjo nuo 35 proc. iki 15 proc., o nepasitikinčiųjų išaugo nuo 34 proc. iki 61 proc. Pasitikėjimas vyriausybe sumažėjo nuo 52 proc. iki 26 proc., o nepasitikėjimas padidėjo nuo 19 proc. iki 44 proc.
Nors prezidento populiarumas taip pat sumažėjo, Volodymyras Zelenskis išsaugo didelį ukrainiečių pasitikėjimą. Dabar valstybės vadovu pasitiki 62 proc. šalies gyventojų, o nepasitiki 18 proc. 2022 metų gruodį prezidentu pasitikėjo 84 proc., nepasitikėjo 5 proc.
Ginkluotosios pajėgos išlaiko absoliutų visuomenės pasitikėjimą – kaip ir 2022 metų gruodį, taip ir dabar Ukrainos kariais pasitiki 96 proc. ukrainiečių. Be to, 88 proc. apklaustųjų pasitiki Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiuoju vadu Valerijumi Zalužnu (nepasitiki tik 4 proc.).
Kaip pažymi sociologai, dabartinėmis aplinkybėmis svarbu suprasti, kaip vienas kitą „užkloja“ pasitikėjimo prezidentu ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiuoju vadu laukai. Dauguma ukrainiečių (59 proc.) vienu metu pasitiki ir prezidentu, ir vyriausiuoju vadu. Poliarizuotų pažiūrų ukrainiečių dalis gana maža. Tik 14 proc. pasitiki V. Zalužnu ir nepasitiki prezidentu ir tik 1 proc. pasitiki prezidentu, bet nepasitiki V. Zalužnu.
Pasitikėjimas Ukrainos saugumo tarnyba (UST) kiek sumažėjo, tačiau ja pasitiki dauguma ukrainiečių – 58 proc. palyginti su 16 proc. nepasitikinčių (2022 metų gruodį UST pasitikėjo 63 proc., nepasitikėjo 9 proc.). Smarkiau sumažėjo pasitikėjimas policija – nuo 58 proc. 2022 metų gruodį iki 41 proc. dabar (nepasitikėjimas išaugo nuo 14 proc. iki 29 proc.).
Kritiškai žemas pasitikėjimo teismais ir prokurorais lygis. Tik 12 proc. ukrainiečių pasitiki teismais ir tik 9 proc. prokurorais. Jais nepasitiki atitinkamai 61 proc. ir 64 proc. 2022 metų gruodį teismais pasitikėjo 25 proc., prokurorais – 21 proc.
Ukrainoje pasitikėjimas savanoriais išlieka aukšto lygio – jais pasitiki 84 proc. gyventojų, o nepasitiki tik 3 proc. (2022 metų gruodį skaičiai buvo beveik identiški).
Per pastaruosius metus pasitikėjimas Ukrainos žiniasklaida smuko nuo 57 proc. iki 29 proc.
Toliau mažėja visuomenės pasitikėjimas Bažnyčia. Nuo 2021 metų gruodžio iki 2022 metų gruodžio pasitikėjimas Bažnyčia sumažėjo nuo 51 proc. iki 44 proc., o nuo 2022 metų gruodžio iki 2023 metų gruodžio – nuo 44 proc. iki 38 proc.
Kaip pažymėjo KTSI direktoriaus pavaduotojas Antonas Hrušeckis, kritikos griežtėjimą ir pasitikėjimo valdžia mažėjimą greičiausiai nulėmė neišsipildę šių metų lūkesčiai ir pretenzijos dėl veiklos efektyvumo ir skaidrumo.
Anot jo, iš esmės svarbu, kad 59 proc. ukrainiečių pasitiki ir prezidentu, ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiuoju vadu.
Apklausa buvo surengta lapkričio 29 – gruodžio 9 dienomis, joje dalyvavo 1 031 respondentas. Apklausa vyko visuose regionuose, išskyrus laikinai okupuotas Krymo ir Donbaso teritorijas, taip pat teritorijas, kuriose tyrimo metu nebuvo Ukrainos mobiliojo ryšio.