Aplankyti Klaipėdos rajono ūkininkų ūkiai
Klaipėdos rajone įregistruota iš viso 3840 ūkininkų ūkių, bendras žemės ūkio naudmenų plotas 21880 ha, vidutinis ūkis sudaro 5,70 ha. Žemės ūkio valdų rajone įregistruota 4652.
Galvijų laikytojų yra 1112, jie laiko 13888 galvijus, avių bandų skaičius 209, jie laiko avių 3922 vnt., ožkų bandų skaičius 110, ožkų 295 vnt., mėsinių ir mišrūnų veislių galvijų laikytojų yra 568, jie laiko 4043 galvijus.
Klaipėdos rajone, š. m. rugsėjo 1 d. duomenimis, laikančių pieninių karvių yra 887 ūkininkai, jie laiko 4707 karvių, iš jų 233 ūkininkai, kurie pardavė pieną supirkimo įmonėms, parduota pieno su natūraliu riebumu 8459 t.
Išmokoms gauti už deklaruotus žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus yra pateikę 2806 pareiškėjai, kurie deklaravo 54521 ha žemės ūkio naudmenų. Lyginant su praėjusiais metais pareiškėjų skaičius mažėja, o bendras deklaruotas plotas didėja, tai reiškia, kad ūkiai stambėja. Daugiausia yra deklaruojama ariama žemė 27891 ha, o pievos ir ganyklos sudaro 24776 ha.
Savivaldybės mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė, Vietos ūkio ir kaimo reikalų komiteto pirmininkė Regina Kernagienė, l. e. Žemės ūkio skyriaus vedėjos pareigas Genovaitė Valauskienė, LŽŪKT Klaipėdos rajono biuro augalininkystės konsultantas Justas Norvilas, Klaipėdos rajono ūkininkų sąjungos tarybos pirmininkas Artūras Česnauskas ir ūkininkų sąjungos tarybos narė Asta Mikužienė lankėsi Editos ir Gintauto Prišmontų, Jolantos ir Alvydo Rasiukų, Remigijaus Norvilo bei Daivos ir Vidmanto Buivydų ūkiuose. Apsilankymo tikslas − apžvelgti ir įvertinti ūkininkų veiklos rezultatus, pasiekimus ir ateities planus.
Maloniai nustebino naujai besikuriančių jaunų ūkininkų iš Agluonėnų seniūnijos Vanagų kaimo požiūris ir veiklos pobūdis, jų siekis išsaugoti retų veislių genofondą ir kartu sveikai maitintis. Ūkis mišrus − 14 ha ūkyje auginama 80 avių, 22 hailandų veislės galvijai, Biorno ožkos, vengriškos kiaulės (joms būdinga ilgas augimo amžius, todėl mėsa liesa ir be cholesterolio). Ūkininkas laiko per 20 avilių bičių, o žmonos Jolantos pomėgis − paukščiai. Todėl ūkyje puikuojasi retų veislių paukščiai, įvairios dekoratyvios vištos, putpelės, petardos, žąsys.
Editos ir Gintauto Prišmontų ūkis įsikūręs Priekulės seniūnijos Venckų kaime. Augalininkystės ūkyje auginama per 100 ha grūdinių kultūrų. Ūkyje darbuojasi tėvas ir sūnus. Sutvarkyti sandėliai, aplinka.
Remigijaus Norvilo iš Judrėnų seniūnijos ūkis gyvulininkystės krypties, ūkio dydis per 200 ha, auginama simentalų veislės mėsiniai galvijai ir per 40 pieninių karvių. Karvės įvairių veislių, ypatingai prižiūrėtos, džiugu, kad tėvų ūkį perėmė jauniausias šeimos atžala Remigijus. Jis įleido šaknis į kaimą, nusipirko kaime sodybą, plečia ūkį ir planuoja savo ateitį susieti su kaimu. Kad daugiau tokių jaunų žmonių pasiliktų kaime!
Daivos ir Vidmanto Buivydų ūkis įsikūręs Medsėdžiuose. Ūkio dydis 400 ha. Ūkininkai augina per 170 reto grožio aubrakų veislės mėsinių galvijų. Pavyzdingas ūkis, sutvarkyta infrastruktūra, išpuoselėta aplinka.
Ūkininkai atkreipė dėmesį, kad reikėtų didesnio bendradarbiavimo tarp Klaipėdos rajono savivaldybės, Žemės ūkio skyriaus ir ūkininkų, nes ūkininkai pageidauja, kad Savivaldybė daugiau dėmesio skirtų kelių infrastruktūros gerinimui, melioracijos sistemos priežiūrai, būtina išplėsti Klaipėdos rajono savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo plėtros rėmimo programos nuostatus bei padidinti programai skiriamą finansavimą. Pasak Vietos ūkio ir kaimo reikalų komiteto pirmininkės Reginos Kernagienės, „vien tik žemės mokesčio per metus Savivaldybė surenka per 534 tūkst. eurų ir dar 231,2 tūkst. eurų iš žemės nuomos. Todėl, manau, tikslinga būtų padidinti finansavimą kaimo kelių infrastruktūros ir melioracijos sistemų gerinimui“.
Ateityje planuojama aplankyti daugiau ūkių ir toliau gilintis į ūkininkų problemas.