Aplinkosaugininkų dispečerinė: pranešimų apie pažeidimus nuolat gausėja
Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos Informacijos priėmimo ir valdymo centras (Centras), vadinamoji aplinkosaugininkų dispečerinė, balandžio mėnesį gavo 1088 žmonių pranešimus apie pastebėtus aplinkosaugos pažeidimus, – 31 proc. daugiau nei kovą ir net 85 proc. daugiau nei vasarį.
Tokių pranešimų gausėja ne tik todėl, kad, šylant orams, vis dažniau būnama gamtoje. Visuomenė mato, kaip greitai ir veiksmingai aplinkosaugininkai bet kuriuo paros metu reaguoja į skambučius apie pažeidimus. Mūsų dispečerinė veikia dar tik pusmetį, o lūkesčius pateisino jau su kaupu“, – sako aplinkos viceministras Linas Jonauskas.
Balandį bendruoju pagalbos telefonu 112 arba tiesiogiai į Centrą dažniausiai skambino, norėdami pranešti apie galimus aplinkosaugos pažeidimus, didžiųjų miestų gyventojai: vilniečiai – 198 kartus, kauniečiai – 180 kartų, klaipėdiečiai – 143 kartus.
Tarp visų skambučių vyravo pranešimai apie įvykius, susijusius su laukiniais gyvūnais. Prasidėjus žvėrių migracijai, ypač pagausėjo skambučių apie sužeistus, automobilių sužalotus ar atklydusius į gyvenamąsias vietas gyvūnus. Taip pat nemažai pranešimų sulaukta apie žvejybos taisyklių pažeidimus.
Į žmonių skambučius budintys Centro darbuotojai reaguoja nedelsdami. Jie gautus pranešimus iš karto perduoda vietos aplinkosaugininkams. Šie vyksta patikrinti informacijos ir po darbo valandų, poilsio ar švenčių dienomis. Centras balandžio mėnesį nedarbo metu 133 kartus siuntė regionų aplinkos apsaugos departamentų budinčius pareigūnus ištirti informaciją vietoje. Dauguma iš šių gautų pranešimų pasitvirtino – nustatytas 101 aplinkos apsaugos reikalavimų pažeidimas. Tarp jų vyravo žvejybos taisyklių pažeidimai (81).
Aplinkos ministerija primena, kad pranešti apie pastebėtus gamtos apsaugos pažeidimus, aplinkos teršimo ar niokojimo atvejus galima bendruoju pagalbos tel. 112 arba tiesiogiai Centro tel. (5) 273 2995. Centras dirba visą parą, taip pat poilsio ir švenčių dienomis.