Aptarta, ką daryti su gaisrui UAB „Gairelita“ teritorijoje gesinti panaudotu vandeniu
Susitikime Radviliškio rajono savivaldybėje aptarti klausimai, susiję su UAB „Gairelitaׅ“ kilusio gaisro padariniais ir aplinkosaugos plano vykdymu.
Svarbiausiais susitikimo tikslas – nuspręsti, ką daryti su beveik 15 tūkstančių kubinių metrų gaisrui gesinti naudoto vandens, šiuo metu sukaupto iškastuose tvenkiniuose ir senuosiuose vandens valymo įrenginių rezervuaruose.
Susitikime dalyvavę Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis, administracijos direktorė Jolanta Margaitienė, jos pavaduotoja Justė Venckutė, UAB „Radviliškio vanduo“ direktorius Juozas Jučas, UAB „Gairelita“ direktorius Edmundas Vilčiauskas, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento laikinai einantis direktoriaus pavaduotojo pareigas Almantas Gajauskas, Radviliškio rajono aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Mingaila Saulevičius, Savivaldybės administracijos specialistai Valentina Grinienė ir Vidmantas Benevičius diskutavo apie galimybes šį vandenį valyti valymo įrenginiuose, bandė rasti bendrą sprendimą ir ragino institucijas ir įstaigas kalbėtis ir siekti bendro tikslo.
„Artėja terminai, kurie yra numatyti aplinkos atkūrimo priemonių plane, o matyti, kad darbai stringa. Mums svarbu, kad vanduo, naudotas gesinant gaisrą, būtų sutvarkytas, kaip tai numatyta su atsakingomis institucijomis suderintuose planuose, nes jis pradeda skleisti nemalonų kvapą, kuriuo skundžiasi gyventojai“, – sakė Kazimieras Augulis, Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas.
Radviliškio rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos pirmininkė Jolanta Margaitienė pritarė K. Augulio žodžiams dėl nemalonų kvapą skleidžiančio vandens. „Šviesos ir Paupio gatvių gyventojai skundžiasi dėl apsemtų teritorijų ir nuo sukaupto vandens sklindančio kvapo. Būtina imtis priemonių, kurios leistų sutvarkyti tiek apsemtas teritorijas, tiek išspręstų ir sukaupto vandens išvalymo klausimą“, – sakė ji.
UAB „Gairelita“ direktorius E. Vilčiauskas susirinkusiems pateikė 2017-03-14 ekspertizės ataskaitos projektą, kurį parengė Vilniaus Gedimino technikos universiteto ekspertai. UAB „Radviliškio vanduo“ direktorius Juozas Jučas teigia abejojantis, kad tokį didelį kiekį vandens būtų galima greitai išvalyti. „Biologinio valymo įrenginiai yra labai jautrūs, o mes net nežinome, kokia tiksliai to vandens cheminė sudėtis. Nesu tikras, kad medžiagos, esančios tame gaisrui gesinti naudotame vandenyje, nepaveiks valymo įrenginių darbo. Radviliškio nuotekų laboratorija negali nustatyti visų teršalų, esančių užterštame vandenyje. Pilnai nenustačius užteršto vandens cheminės sudėties, UAB „Radviliškio vanduo“ negali valyti užteršto vandens, nes gali būti sutrikdytas valyklos technologinis procesas“, – sakė jis.
Pasak ataskaitą rengusių mokslininkų, kurie patys dalyvavo statant Radviliškio miesto nuotekų valymo įrenginius, savaiminis vandens valymo procesas nevyksta, todėl jie siūlo į nuotekų valymo įrenginius kas valandą leisti po 8 kubinius metrus užteršto vandens (apie 200 kub. m per parą), taip visas užterštas vanduo būtų išvalytas per beveik 3 mėnesius. Kad šis procesas būtų galimas, būtina sulaukti tinkamų oro sąlygų: reikia, kad vandens temperatūra būtų 12 laipsnių.
J. Jučas sakė, kad jis nedrįstų tokiais kiekiais valyti užteršto vandens. Jo manymu, būtų galima leisti tik po 10 kubinių metrų per parą. Tuomet visas procesas užtruktų ketverius metus.
Mingaila Saulevičius teigė, kad leidimų padidintai taršai UAB „Radviliškio vanduo“ nebus išduota, bet problemą būtina spręsti. Pasak jo, išbandyti mokslininkų siūlymą reikia. „Juk niekas nesako, kad į valymo įrenginius reikia iš karto leisti šimtus kubinių litrų vandens, Galima pradėti mažais kiekiais leisti ir stebėti, kaip vyksta valymo procesasׅ , – sakė jis.
Po susitikimo tapo aišku, kad iki balandžio 30 dienos (ši data yra nustatyta UAB „Gairelita“ parengtame ir atsakingų institucijų suderintame Aplinkos atkūrimo priemonių plane) sutvarkyti sukaupto vandens greičiausiais nepavyks, nes tam nėra tinkamų gamtos sąlygų.