Aptarta suaugusiųjų švietimo situacija: stiprėja ir įgauna kryptį
Suaugusiųjų švietimas savivaldybėse stiprėja ir įgauna kryptingumą, prie to prisidėjo naujos redakcijos Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi įstatymas, kiti nauji teisės aktai, nuo pernai rudenio savivaldybėse pradėti įvesti suaugusiųjų švietimo koordinatoriai. Taip pažymėjo Švietimo ir mokslo ministerijoje posėdžiavusi Lietuvos neformaliojo suaugusiųjų švietimo taryba.
„Džiaugiamės, kad savivaldybės jau ima suprasti suaugusiųjų švietimo svarbą, geriau finansuoja projektus, pradėjo aktyviau dirbti koordinatoriai. Netrukus bus pristatytas tyrimas, parodysiantis suaugusiųjų švietimo padėtį. Tikimės, kad Lietuvoje pasieksime ES numatytą gyventojų dalyvavimo neformaliajame suaugusiųjų švietime vidurkį, ir tai bus jūsų visų, kurie tiesiogiai dirbate suaugusiųjų švietime, dėka“, – sakė švietimo ir mokslo viceministras Rolandas Zuoza.
2014-aisiais priėmus naujos redakcijos įstatymą, Švietimo ir mokslo ministerija ėmė rengti įgyvendinamuosius teisės aktus ir iki šiol jau parengta apie 10 dokumentų. Suaugusiųjų švietimo koordinatoriai jau dirba visose savivaldybėse. Švietimo ir mokslo ministerija šiemet jiems surengė du mokymų ciklus, dar keli numatomi nuo ateinančio rudens. Per Lietuvos neformaliojo suaugusiųjų švietimo tarybos posėdį trumpai aptarta koordinatorių situacija savivaldybėse. Nors suaugusiųjų švietimo koordinatoriai nusiteikę dirbti labai rimtai, ne visose savivaldybėse vadovų požiūris yra palankus. Būta savivaldybių, kurie koordinatoriams pridėjo papildomų funkcijų, jie patys kartais stokoja naujų idėjų, susiduria su negatyviu požiūriu, kai reikia perimti suaugusiųjų veiklos koordinavimą. Tačiau buvo ir savivaldybių, pvz., Panevėžio miesto ir rajono, Alytaus, Druskininkų, kurios iš karto įvedė koordinatoriaus funkcijas, skyrė finansavimą, savo tinklalapyje sukūrė atskirą erdvę informacijai.
Pagal Eurostato duomenis, 2015 m. Lietuvoje dalyvaujančių neformaliojo suaugusiųjų švietimo veikloje vidurkis buvo 5,8 proc. nuo visų gyventojų. Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi 2016–2025 metų plėtros programoje numatyta, kad iki 2023 metų šis rodiklis turėtų kilstelėti iki 12 proc.