Aptartas sovietinio genocido aukų ir laisvės kovotojų atminimo įamžinimas

Lazdijų rajono savivaldybėje viešėjo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, Memorialinio departamento direktorė Gintarė Jakubonienė bei Genocido aukų muziejaus direktorius Eugenijus Peikštenis. Svečiai susitiko su Lazdijų rajono savivaldybės meru Artūru Margeliu bei Lazdijų krašto muziejaus direktore Daina Plediene. Susitikimo metu buvo aptarta galimybė Lazdijuose, Vytauto g. 18, esantį pastatą pritaikyti muziejaus veiklai. Prieš susitikimą ekspertų grupė apžiūrėjo šį pastatą, kuriame sovietmečiu veikė KGB, buvo įsikūrusi sovietinė milicija. Šį pastatą įsigijus Lazdijų rajono savivaldybei, buvo svarstoma galimybė jame įrengti ekspozicijas, supažindinančias su nepriklausomybės praradimu XX a. viduryje, sovietų valdžios represijomis, pasiaukojama ir atkaklia kova dėl nepriklausomybės atgavimo.
Ekspertų teigimu, minėtasis pastatas yra unikalus, nes jame yra išlikę daug autentikos, menančios sovietų valdžios represijų laikus: autentiškos kalinimo kameros, grotos, durys, kalinių pasivaikščiojimo kiemelis. Todėl buvo aptariamos galimybės bendradarbiaujant su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centru bei Genocido aukų muziejumi surinkti kuo daugiau archyvinės medžiagos bei šiame pastate atkurti autentiškas patalpas, kurios liudytų apie tautos istorinę praeitį. Remiantis ekspertų išvadomis, pastato infrastruktūra tam puikiai tinka.
Susitikimo metu Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis pasidžiaugė prasmingu ir produktyviu Lazdijų krašto muziejaus bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro bei Genocido aukų muziejaus bendradarbiavimu: „Džiugu, jog muziejininkai, mokslininkai bei savivaldybės atstovai drauge susiburia ir diskutuoja apie galimybes, kaip išsaugoti istorinę tautos atmintį. Laikas nenumaldomai bėga, pasaulis keičiasi ir daug svarbių dalykų nueina užmarštin. Todėl mūsų visų pareiga išsaugoti savo gimtojo krašto bei šalies istoriją ir ją perduoti ateities kartoms.“ Mero teigimu, minėtasis pastatas tiek autentika, tiek savo vieta puikiai tinka įkurti muziejaus patalpas, kuriose būtų įrengtos ekspozicijos, įamžinančios sovietinio genocido aukų ir laisvės kovotojų atminimą, bei vyktų edukaciniai užsiėmimus, kurių metu lankytojai, ypač jaunosios kartos atstovai, būtų supažindinami su sovietų valdžios represijomis, pasiaukojama ir atkaklia kova dėl Lietuvos nepriklausomybės atgavimo.