Aptarti vaikų globos ir įvaikinimo sistemos pertvarkos procesai
Kovo 16 d. savivaldybės Tarybos posėdžių salėje vyko Lietuvos Respublikos Prezidentės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“ rengiamas susitikimas, kuriame aptartas vaikų globos ir įvaikinimo sistemos pertvarkos procesas. Susitikime dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidentės ekonominės ir socialinės politikos grupės patarėjos Lina Antanavičienė ir Ramunė Guobaitė-Kirslienė, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, visų Šiaulių regiono savivaldybių ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.
Šiemet įsigaliojo įstatymas, kuris draudžia vaikus iki 3 metų amžiaus atiduoti į globos namus. Ieškoma alternatyvų, kaip būtų galima pasirūpinti tėvų globos netekusiais vaikais. Ieškoma įtėvių, globėjų, ruošiami budintys globėjai, steigiami bendruomenių namai ir nauji vaikų dienos centrai, vaikai iš didžiausių globos namų iškeliami į mažesnius namus ar šeimas. Ši alternatyva užtikrina socialinių įgūdžių įgijimą, kai globos namuose šie įgūdžiai nėra lavinami.
„Viskas yra savivaldybių rankose. Dabar yra įstatymas ir nors vienos savivaldybės linkusios skųstis, kad trūksta lėšų pertvarkai, tačiau kitų miestų savivaldybės demonstruoja gerus pertvarkos įgyvendinimo rezultatus. Reikia politinės valios ir noro, kad globos namų savivaldybėse neliktų“, – sakė Lietuvos Respublikos Prezidentės patarėja Lina Antanavičienė.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai tikino, kad šiuo metu daug dirbama tam, kad visi vaikų globos ir įvaikinimo sistemos pertvarkos procesai būtų supaprastinti.
Šiaulių regiono Pertvarkos procesų ekspertė Eglė Jurkutė aptarė globos ir įvaikinimo sistemos pertvarkos procesus Šiaulių regione. Ji džiaugėsi aktyviais regiono globos įstaigų vadovais, kurie daro didelę įtaką pertvarkos procesui. Norą prisijungti prie šio proceso išreiškia vis daugiau bendruomenių ir socialines paslaugas administruojančių įstaigų.
Susitikimo metu diskutuota, kad vaikų paėmimui iš šeimos didžiausią įtaką turi tėvų priklausomybės. Regionų atstovai teigė, kad įsivaikinti ar paimti globoti be tėvų meilės ir priežiūros likusį vaiką žmones stabdo nežinojimas, ar po šio žingsnio jie sulauks jiems reikalingos psichologinės ir finansinės pagalbos.