Aptartos gyvenamosios vietos deklaravimo problemos
Š. m. spalio 11 d. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė susitiko su Lietuvos Respublikos Seimo nariu Gintautu Kinduriu, VĮ „Registrų centras“ ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos atstovais.
Susitikimo metu diskutuota apie gyvenamosios vietos deklaravimo problemas, galimus savivaldybių tarybų narių piktnaudžiavimo atvejus deklaruojant gyvenamąją vietą.
Dalyviai atkreipė dėmesį į Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 2 straipsnio 2 dalį, numatančią, jog savivaldybės tarybos nariu gali būti renkamas nuolatinis šios savivaldybės gyventojas, kuris savo gyvenamąją vietą pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus deklaravo šios savivaldybės teritorijoje likus ne mažiau kaip 90 dienų iki rinkimų dienos. Reikalavimas kandidatui į savivaldybių tarybų narius būti deklaravus gyvenamąją vietą atitinkamos savivaldybės teritorijoje taikomas ir asmeniui, išrinktam konkrečios savivaldybės tarybos nariu, taip pat to paties įstatymo 88 straipsnio 1 dalies 6 punktą, numatantį, jog pasikeitus savivaldybės tarybos nario gyvenamosios vietos deklaracijos duomenims, tai yra, išvykus nuolat gyventi už savivaldybės, kurios tarybos nariu yra išrinktas, teritorijos ribų (pagal Lietuvos Respublikos gyventojų registro duomenis), savivaldybės tarybos nario įgaliojimai nutrūksta prieš terminą.
Susitikimo metu buvo aptarti atvejai, kuomet VRK, š. m. kovo ir rugsėjo mėnesiais, remdamasi Gyventojų registro išduotomis pažymomis nustatė, jog vienuolika savivaldybių tarybų narių buvo išvykę nuolat gyventi už savivaldybių, kuriose jie buvo išrinkti ribų, dėl ko šių savivaldybių tarybų narių įgaliojimus VRK nutraukė prieš terminą.
Susitikimo dalyviai diskutavo ir apie rinkėjų paklausimus, kuriuose nurodoma, jog kai kurie savivaldybių tarybų nariai yra deklaravęs gyvenamąją vietą savivaldybėje, kurioje yra išrinkti, tačiau faktiškai gyvena visai kitos savivaldybės teritorijoje.
VRK atkreipė dėmesį į tai, jog pagal Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo 4 straipsnį, Lietuvos Respublikoje gyvenantys asmenys privalo deklaruoti gyvenamąją vietą, kuri laikoma pagrindinė vieta, kurioje asmuo faktiškai dažniausiai gyvena ir su kuria jis yra labiausiai susijęs. Gyvenamosios vietos deklaravimo tvarkos pažeidimas ar melagingų duomenų pateikimas, pagal Administracinių nusižengimų kodekso 530 straipsnį., užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 10 iki 14 Eur (už pakartotinį pažeidimą nuo 14 iki 30 Eur).
VRK kviečia rinkėjus būti pilietiškais ir pranešti deklaravimo funkciją atliekančiai įstaigai apie pastebėtus galimus gyvenamosios vietos deklaravimo tvarkos pažeidimus arba melagingą deklaravimo duomenų pateikimą.