Ar drožinėti paprasta?
Sausio 17 dieną Varėnos viešojoje bibliotekoje pristatyta tautodailininko, medžio drožėjo Algirdo Juškevičiaus knyga „Drožinėti paprasta“. Dalyvavo knygos autorius, kalbos redaktorė Joana Grigaitienė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas.
Jonas Rudzinskas apie knygą kalbėjo kaip apie drožybos vadovėlį, į kurį autorius sudėjo savo žinias, gebėjimus, patirtį, kuriame norintys eiti drožybos keliu suras, kaip išmokti medžio drožėjo amato: kokios žinios lemia sėkmę, kaip drožinėti greitai, gražiai ir saugiai, kaip pradėti ir užbaigti gaminius, kokios lietuviškų ir kitų šalių drožinių tradicijos, kokios galimos klaidos drožinėjant ir kaip jų išvengti, kaip tinkamai paruošti instrumentus. Pasak pašnekovo, A. Juškevičius turi neeilinę dovaną nusakyti daikto esmę, parašyti gerai, aiškiai, koncentruotis į amatą (tai lemia vadovėlio sėkmę), nenukrypstant į filosofines erdves. Knygai pasirinktas kokybiškas popierius, netaupant puslapių, sudėtos kokybiškos nuotraukos, kokybiškas spaustuvininkų darbas.
Algirdas Juškevičius apie drožybą kalbėjo apimdamas platesnes sritis nei amatas. Drožyba – tai ir kelias į meno, istorijos, kultūros, medžio pažinimą, protėvių šaknų paieška ir studijos. Tai ir šeimos narių bendravimo būdas, tradicijų perdavimas ateinančioms kartoms. Visada domino senovinės medžio meistrystės paslaptys, kurias naudojo mūsų senoliai, žalia mediena, paprasti įrankiai ir jokių modernių staklių, metų laikų įtaka. Atvykęs į Varėną Algirdas dėstė matematiką. Įkūrė drožybos būrelį, kuris išaugo į dailės studiją „Kadagys“. „Buvo daug norinčių drožinėti. Per 36 metus studijoje darbavosi daugiau nei 300 jaunųjų drožėjų. Kai kurie pasirinko profesijas, susijusias su medžio darbais, meistravimu ar daile“, – džiaugėsi tautodailininkas. Drožyba – mėgstamas užsiėmimas, tapęs profesija. „Drožybos kryptys mano kūrybos kelyje keičiasi savaime: nuo mažų skulptūrėlių prie didelių, anksčiau labiau domino sakralinė skulptūra, kryždirbystė, gumbai, buvo Užgavėnių kaukių laikotarpis, o dabar – žaislai ir istorinė rekonstrukcija“, – pasakojo drožėjas, tautinio paveldo daiktų tradicinis amatininkas, senųjų amatų dailidystės, drožybos, žaislininkystės, šaukščiaus amatų puoselėtojas. Žaislininkystė suteikia daug gerų emocijų, lavina, skatina domėtis istorija, tautos kultūra, kai kada mokslu.
Joana Grigaitienė džiaugėsi gavusi galimybę dalyvauti knygos kūrime. Jos tėvas buvo medžio meistras, todėl leidinyje aprašyti įrankiai ir procesai nebuvo svetimi. Stebino tai, kiek autorius sugebėjo išjudinti reiškinį. „Per keliasdešimt metų sukaupta tiek menininko-tautodailininko patirties, medžio apdirbimo pavyzdžių, mokymo ir mokymosi projektų, kad subrendusi mintis visą drožybos meno praktinę patirtį ir metodiką išleisti atskira knyga „Drožinėti paprasta“ yra tarsi edukacinės Algirdo Juškevičiaus veiklos vainikavimas. <…> Tartum šimtametės girių dvasios užburtas, Algirdas Juškevičius su medžiu nesiskiria visą savo gyvenimą. Gražus, įspūdingas tas pasaulis, kurį savo vaizduotėje turi menininkas ir su kuriuo jis stengiasi supažindinti kitus. Jis pats kūryboje, o kūryba – jame“.
Sveikinimo žodį tarė Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, A. Juškevičiaus kolegos, studijų draugai, mokiniai, lietuvių liaudies dainas atliko Judita Ikasalienė.