Ar mums tikrai rūpi žiedinė ekonomika? Įspūdžiai po parodos „Šiauliai 2019“
„Gyventojai skundžiasi, kad per daug moka komunalinių atliekų tvarkymą, bet, pasirodo, jie patys dažnai nežino, kiek moka iš tikrųjų“, – tvirtina Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) specialistė Monika Šarnienė.
Šiaulių arenoje vykusios verslo pasiekimų parodos „Šiauliai 2019“ dalyviams ŠRATC parengė anketą, kurioje buvo ir klausimas, kiek per mėnesį jiems kainuoja atliekų surinkimas ir tvarkymas. Dauguma atsakė, kad moka nuo 3 iki 5 eurų, nors, pavyzdžiui, vienam Šiaulių regiono gyventojui ši paslauga per mėnesį tekainuoja apie 2 eurus komentuoja M. Šarnienė.
Jos manymu, gyventojus tikriausiai klaidina tai, jog sąskaitas už vietinę rinkliavą jie gauna kartą per metus, ir ji skaičiuojama visiems namų valdos gyventojams. Mokėtiną sumą padalijus iš gyventojų skaičiaus, paaiškėtų, kad vienam žmogui atliekų surinkimo paslauga kainuoja ne tiek ir daug.
Stendą aplankė per 300 gyventojų
„Dažnai sulaukiame priekaištų, kad trūksta informacijos apie atliekų tvarkymo naujienas, rūšiavimą, todėl apklausos dalyvių taip pat klausėme, kokiais kanalais jie norėtų gauti informaciją. Atsakymai rodo, kad žmonėms patogiausia informaciją gauti kartu su sąskaita arba rasti feisbuke. Taigi kviečiame sekti Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro paskyrą feisbuke“, – sako ŠRATC specialistė.
Pasak jos, parodos lankytojai turėjo progą apie viską, kas jiems rūpi, sužinoti apsilankę ŠRATC stende: „Parodoje dalyvavome su šūkiu „Identifikuojame abejingumo atliekų tvarkymui ligas, gydome žiniomis, informuojame, kokias prevencines priemones taikyti, kad ligos netaptų lėtinės“. Sulaukėme daugiau kaip 300 neabejingų lankytojų, atsakėme į jų klausimus, išgirdome pageidavimus. Daugiabučių gyventojai norėtų, kad būtų pastatyta daugiau rūšiavimui skirtų konteinerių ir kad jie būtų dažniau ištuštinami. Individualių namų gyventojai pageidavo, kad dažniau būtų išvežamos žaliosios atliekos. Daugumai už sąmoningumą ir norą tinkamai tvarkyti atliekas įteiktos praktiškos VšĮ „Gamtos ateitis“ prisiminimo dovanėlės“, o norintiems rūšiuoti – VšĮ „Žaliasis taškas“ padovanoti rūšiavimo konteineriai.
Apsilankiusieji stende turėjo progą pirmieji išbandyti edukacinį žaidimą / testą apie atliekų tvarkymo pasirinkimus kasdienėje veikloje. Elektroninis kūno judesiais valdomas žaidimas moko vartotojus rinktis aplinkai atsakingesnius atliekų tvarkymo būdus. Už šį interaktyvų žaidimą ŠRATC įteiktas parodos „Šiauliai 2019“ diplomas.
Po parodos – kalnai atliekų
Kaip tik šių metų parodoje daug dėmesio skirta žiedinei ekonomikai, kuri įpareigoja kuo labiau vengti atliekų arba jas rūšiuoti, siekiant kuo daugiau perdirbti ar panaudoti. Apie žiedinę ekonomiką kalbėta ir pirmąją parodos dieną surengtoje tarptautinėje konferencijoje, kurios partneris buvo ŠRATC. Deja, pasibaigus parodai jos dalyviai paliko neregėtą betvarkę – prie arenos teritorijoje pastatytų konteinerių buvo sukrauti kalnai neišrūšiuotų atliekų.
ŠRATC specialistai atkreipia dėmesį, kad klimato kaitos problemos verčia ne tik kalbėti apie žiedinę ekonomiką, bet ir veikti – atsakingas atliekų rūšiavimas turi tapti kasdieniu įpročiu.