Ar takas į „Maximą“ svarbiau už mokinių saugumą?
„Krašto naujienos“ gavo štai tokį laiškelį „Laba diena. Turbūt jau skaitėte savivaldybės tinklapyje, kad pro gimnaziją į „Maximą“ bus asfaltuojamas pėsčiųjų takas. Viskas būtų gerai, bet takas eina per gimnazijos teritoriją. Kiek žinau, švietimo įstaigų teritorijos turi būti atitvertos, kad moksleiviams būtų saugu. Juk ne paslaptis, kad narkotikų prekeiviai dažnai taikosi į paauglius, nes jie patiklūs ir naivūs. O dar ligoninės patalpose bus tas centras (irgi savivaldybės tinklapyje rašo), kur gydys nestabilios prichikos žmones, tada visai mokiniams nebus saugu net mokyklos kieme. Tėvai visą laiką nepristovės ir neprisaugos. Nepadės ir filmavimo kameros. Matome, kokie neramumai vyksta pasaulyje. Visur užsienyje net tėvai neįleidžiami į mokyklos teritoriją, kai jie nori. O čia nuolat vaikščios pašaliniai žmonės. Nemanau, kad tai bus saugu paaugliams.“
Rajono merei, administracijos direktorei ir bendruoju el.paštu nusiuntėme klausimus:
Savivaldybės tinklapyje rašoma, kad bus asfaltuojamas viešas takas pro gimnaziją iki Maximos.
Norime paklausti Savivaldybės, ar pakeisti šioje vietoje planavimo dokumentai ir kada, kokiais dokumentais sumažinta gimnazijai priskirta teritorija, jei bus asfaltuojamas menamas viešas pėščiųjų takas?
Ar pašaliniai žmonės nepakenks moksleivių saugumui?
Kaip į projektą reaguoja gimnazijos bendruomenė?
Po kelių dienų gavome štai tokį pasityčiojantį atsakymą:
Laba diena
Siunčiu vadovių atsakymą į jūsų klausimus.
Taip, taką planuojama asfaltuoti.
To paties paklausėme Širvintų Lauryno Stuokos Gucevičiaus gimnazijos direktorės Audronės Buzienės. Atsakymą gavome operatyviai:
Pėsčiųjų takas gimnazijos teritorijoje nėra vien merės noras. 2014 metų spalio pabaigoje gimnazijoje vyko tuometinės savivaldybės administracijos direktorės susitikimas su gimnazijos mokytojais. Tuomet buvo užduotas klausimas, ar negalima būtų sutvarkyti širvintiškių pamėgtą taką prie gimnazijos. Buvo pasiūlyta tai daryti, naudojant gimnazijos vidinius finansinius rezervus. Tokių galimybių neturėjome ir dabar neturime.
Gimnazijos pozicija šiuo klausimu teigiama. Kuo daugiau gimnazijos teritorijoje tvarkos, tuo geriau ir gimnazijos, ir miesto bendruomenei.
Šiuo taku vaikšto gimnazistai, mokytojai ir kiti širvintiškiai. Saugumo problemą sprendėme, įrengdami stebėjimo kameras ant gimnazijos pastato.
Pėsčiųjų takui numatyta žemė, kaip ir gimnazijos pastatas, priklauso Širvintų rajono savivaldybei. Mes šį turtą valdome patikėjimo teise.
Apie moksleivių saugumą paklausėme ir policijos pareigūnų. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Širvintų rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininkas Vladas Butkus: Manau kad papildomų Jūsų išvardintų pavojų neturėtų kilti. Policija prie visų mokyklų vykdo tiek viešas, tiek neviešas prevencines priemones, kad užkirsti kelią Jūsų minimiems teisės pažeidimams.
Kadangi laiško autorius palietė moksleivių saugumo temą, apie tai paklausėme Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistų nuomonės: ar ketinimas per mokyklos teritoriją nutiesti pėsčiųjų taką neprieštarauja visuomenės sveikatos saugą reglamentuojantiems teisės aktams?
Situaciją pakomentavo Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vyriausiosioji specialistė Ramunė Kaušylienė:
Reikalavimai mokyklų patalpoms ir teritorijoms nustatyti Lietuvos higienos normoje HN 21:2011 „Mokykla, vykdanti bendrojo ugdymo programas. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“.
Šiame teisės akte yra nustatyta, kad mokykloje turi būti sudaromos saugios ugdymo sąlygos. Mokyklos sklype gali būti vykdoma tik jos įstatuose ir (ar) nuostatuose numatyta veikla, taip pat kultūrinis ir neformalusis bendruomenės švietimas. Norma taip pat įtvirtina, kad yra draudžiama mažinti veikiančių mokyklų sklypų dydžius.
Ne mokinių reikmėms skirtų įrenginių įrengimas mokyklos sklype, sudarytų prielaidas pažeisti mokinių saugumą, būtų sumažintas mokyklos sklypo dydis, tuo pažeidžiant minėtas HN 21:2011 nuostatas.