Ar už senus akumuliatorius galima užsidirbti?
Kiekvienais metais automobilių šalyje tik daugėja, o tai reiškia, kad išmetama vis daugiau akumuliatorių, kurie labai teršia gamtą. Nėra paprasto atsakymo į klausimą, kiek ilgai tarnaus automobilio akumuliatorius. Kur gyventojai gali grąžinti neveikiančias baterijas, akumuliatorius ir gauti atlygį?
Kodėl genda automobilių akumuliatoriai?
Kaip ir žmonės, automobilių akumuliatoriai laikui bėgant sensta ir jų tarnavimo laikas yra ribotas. Net ir esant idealioms eksploatavimo sąlygoms, akumuliatoriai palaipsniui senka, kol nebegali suteikti pakankamai galios varikliui užvesti. Automobilių naudojimo įpročiai taip pat prisideda prie akumuliatoriaus senėjimo. Dažniausiai trumpomis kelionėmis važinėjantys automobiliai gali neleisti visiškai įkrauti akumuliatoriaus, o ilgą laiką stovinčių transporto priemonių akumuliatoriai savaime išsikrauna.
- Akumuliatoriaus problema gali kilti, jei starterio variklis lėtai suka variklį arba užsidega įspėjamoji akumuliatoriaus / įkrovimo lemputė.
- Akumuliatoriaus gedimas yra didžiausias naujų automobilių savininkų skundas. Vidutinis automobilis nuvažiuoja tik 13 km. per dieną ir dažniausiai perpildytame mieste. Dėl to akumuliatoriai niekada nebus visiškai įkrauti ir įvyksta sulfatacija.
- Vairavimo įpročiai, o ne akumuliatoriaus defektai, dažnai yra akumuliatoriaus gedimo priežastis. Mažas krūvis ir rūgšties stratifikacija yra dažniausios akivaizdaus gedimo priežastys. Automobilių gamintojai teigia, kad problema labiau būdinga dideliems prabangiems automobiliams, kuriuose yra daug energijos reikalaujančių papildomų funkcijų, nei paprastesniuose modeliuose.
Geras akumuliatoriaus veikimas yra svarbus, nes garantijos laikotarpiu kilusios problemos mažina klientų pasitenkinimą. Akumuliatoriaus gedimą retai sukelia gamyklinis defektas, vairavimo įpročiai yra dažniausi kaltininkai. Didelė priedo galia važiuojant trumpą atstumą neleidžia periodiškai visiškai įkrauti, o tai labai svarbu švino rūgšties akumuliatoriaus ilgaamžiškumui. Pirmaujančio Europos automobilių akumuliatorių gamintojo duomenimis, gamykliniai defektai siekia mažiau nei 7 proc.
Ar saugu sandėliuoti akumuliatorius?
Nors akumuliatorius ir atrodo nepavojinga automobilio dalis, tačiau juos nėra saugu sandėliuoti ir laikyti garažuose. Yra žmonių, kurie linkę kaupti daiktus, įskaitant ir akumuliatorius. Tokie akumuliatorių kaupikliai kelia rimtą grėsmę ne tik aplinkos saugumui, bet ir pačių sveikatai. Švino-rūgštiniuose akumuliatoriuose yra sunkiųjų metalų ir elektrolitų, vien švinas priskiriamas pirmos pavojingumo klasės elementui ir gali sukelti daug rūpesčių organizmui. Sieros rūgštis taip pat pavojinga, išgaravusi gali sukelti didelį diskomfortą. Išsikrovusios baterijos ir akumuliatoriai yra tiksinčios ekobombos. Sunaikinus jų konstrukcijas, į aplinką patekusios pavojingos medžiagos gali ne tik apnuodyti žmogaus organizmą, bet ir užteršti aplinką – dirvožemį ir gruntinius vandenis. Tai viena iš priežasčių, kodėl automobilių akumuliatoriai negali būti išmesti kaip buitinės atliekos, net į griovį.
Ar akumuliatoriai vertingi?
Automobilio akumuliatoriaus veikimo laikas yra limituotas, dėl to turite žinoti, kada tinkamas laikas pakeisti jį nauju. Kadangi akumuliatoriuose yra švino ir rūgšties, vairuotojai turi žinoti, kad baterijos yra pavojingos atliekos, todėl jas būtina perduoti pavojingų atliekų tvarkytojams, kurie užtikrins tinkamą tolesnį surinktų atliekų apdorojimą. Akumuliatoriaus likvidavimas turėtų būti patikėtas profesionalams, kurie gali tinkamai susitvarkyti su jos likimu. Atliekų tvarkytojai, turintys teisę tvarkyti pavojingas atliekas, turi ne tik mokėti rinkliavas, bet ir sutvarkyti pavojingas atliekas pagal reglamentus. Senus akumuliatorius galima nuvežti ir į savivaldybių įsteigtus didelių gabaritų atliekų surinkimo punktus – Lietuvoje šiuo metu yra 97, tačiau jei norite gauti daugiau pelno, informaciją rasite „Ekodarbuose“, kuriuose ir galėsite priduoti nenaudojamus akumuliatorius.
Nors Lietuvoje yra vietų, kur galima grąžinti senus akumuliatorius, tačiau retkarčiais akumuliatoriais tiesiog atsikratoma, pavyzdžiui, akumuliatoriai metami į paprastą buitinį konteinerį ar paliekami kur nors gamtoje. Toks elgesys yra nepateisinamas, galima sulaukti ir finansinių pasekmių.