Ar žurnalistų klausimai turi būti pasirašyti kvalifikuotu elektroniniu parašu?
Infa.lt žurnalistas Mindaugas Jonušas išplatino pranešimą, kuriame piktinasi iš Mažeikių rajono savivaldybės nesulaukęs atsakymų į savo pateiktus klausimus.
„Infa.lt pateikus Mažeikių rajono savivaldybės Ryšių su visuomene skyriui klausimus elektroniniu paštu, per įstatymuose numatytą terminą atsakymo nesulaukta. Vėliau infa.lt gavo mero Antano Tenio pasirašytą raštą, kuriame rašoma: „Jūsų pateiktas prašymas nepasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu ir nėra suformuotas elektroninėmis priemonėmis, kurios leidžia užtikrinti teksto vientisumą ir nepakeičiamumą, dėl to jis yra toliau nenagrinėtas.“
Visuomenės informavimo įstatymo 5 straipsnis sako, kad „kiekvienas asmuo turi teisę rinkti informaciją ir ją skelbti visuomenės informavimo priemonėse“, o 6 straipsnis numato, kad „kiekvienas asmuo turi teisę gauti iš valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, kitų biudžetinių įstaigų viešąją informaciją apie jų veiklą, oficialius jų dokumentus (kopijas)<…> Informacija, kurią rengiant nereikia kaupti papildomų duomenų, viešosios informacijos rengėjams ir (ar) skleidėjams, žurnalistams pateikiama ne vėliau kaip per vieną darbo dieną, o informacija, kurią rengiant reikia kaupti papildomus duomenis, – ne vėliau kaip per savaitę. Valstybės ir savivaldybių institucijos bei įstaigos, kitos biudžetinės įstaigos, atsisakiusios teikti viešąją informaciją viešosios informacijos rengėjui, ne vėliau kaip kitą darbo dieną turi raštu pranešti rengėjui apie atsisakymo suteikti informaciją priežastis“. Įstatymas nenurodo, kokiu būdu savivaldybėms turi būti pateikti klausimai.
Žurnalistu etikos inspektorės Jūratės Kučinskaitės teigimu, toks perteklinis savivaldybės atstovų reikalavimas gali būti traktuojamas kaip tiesioginis trukdymas žurnalistui atlikti savo pareigas, o su tokiu diskriminavimu susidūrusi žiniasklaidos priemonė turi teisę kreiptis į Seimo kontrolieriaus tarnybą ar administracine tvarka – tiesiogiai į teismą“ rašoma pranešime.