Archeologinė ekspedicija Ivangėnuose
Ivangėnų (Skaudvilės sen., Tauragės r. sav.) archeologinė vietovė – išskirtinis, tačiau labai mažai tyrinėtas paminklų kompleksas, kurį sudaro du piliakalniai, papėdės gyvenvietė ir kapinynas. Piliakalnius jau daugiau nei šimtą metų lanko keliautojai, archeologai ir istorikai, tačiau moksliniai duomenys apie juos tebėra labai fragmentiški.
2006–2007 m. netoliese esančio Vėluikių kapinyno tyrimai (vad. E. Jovaiša) atskleidė, kad žmonės čia gyveno jau IV a. pabaigoje – V a. pradžioje, 2016 m. žvalgomųjų archeologinių tyrimų metu (vad. Ž. Montvydas) įvairiose vietose piliakalnių aplinkoje surasta I tūkst. 2 pusės – II tūkst. pradžios gyvenviečių pėdsakų. Pagal išvaizdą Ivangėnų piliakalniai priskiriami vėlyviesiems piliakalniams, istorikai spėja, kad ant vieno iš jų stovėjo 1385 m. kryžiuočių kelių aprašymuose minima Karšuvos pilis.
2017 m. liepos mėn. 3 d. šiaurinėje Ivangėnų II piliakalnio papėdėje pradėti archeologiniai tyrimai. Jų metu siekiama surinkti duomenų apie vietovės chronologiją ir kultūrinius sluoksnius, paimti mėginius laboratoriniams tyrimams. Archeologinį paminklą tiria į stovyklą suburtas akademinis jaunimas ir moksleiviai iš įvairių Lietuvos ir pasaulio vietų. Tiriamas 5 x 5 m dydžio plotas (25 m2), jame aptikta pavienių akmens amžiaus radinių (titnago ir kvarco skeltės, nuoskalos, gremžtukai ir kt.), I tūkst. vid. – II tūkst. pradžios keramikos, gausybė molio tinko ir perdegusių granito riedulių, rodančių, kad netoliese būta pastato ir ugniaviečių. XIII–XIV a. mena pasaginės segės aguoniniais ir keturkampiais galais, kiek ankstyvesnius laikus – klevo sėklos formos kabučiai, smulkūs geležinių įrankių ir papuošalų fragmentai.
Ekspediciją planuojama tęsti iki liepos 30 d. Kviečiame atvykti! Naujausius atradimus sekite Facebook puslapyje: https://www.facebook.com/ekspedicija.zemaitija/