Arnetų namas − pražys juostomis, pakvips žolynais ir medum
Jau tuoj metai, kaip veikia Arnetų name įkurtas Tradicinių amatų centras, kuriam vadovauja etnografė Regina Lukminienė. „Birželio 2-ą − tradicinių juostų iš Vilių šeimos kolekcijos pristatymas, nuo 3-iosios – juostas aus senjorai, 29-ąją visi kviečiami į paskaitą apie vaistažoles ir medų“, − kviečia ji ir dar truputį papasakoja apie veiklą šiame name.
Arnetų namas (Radvilų g. 21) yra škotų bendruomenės, gyvenusios XVII–XVIII a. Kėdainiuose, materialusis palikimas. Namas mūrytas XVII a. vid. škotų pirklio Jono Arneto. Namas yra unikalus paminklas ir vertingas turizmo objektas, jame savo veiklą vykdo Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centras, kurio pagrindinis tikslas − išsaugoti, rekonstruoti ir išlaikyti savo krašto tradicinių amatų gyvastį.
Tradiciniame amatų centre buriami rajono amatininkai, suteikiama konsultacija norintiems sertifikuoti tautinio paveldo produktus, populiarinami amatai.
Šiuo metu Amatų centre darbuojasi penki tradiciniai amatininkai, sertifikavę tautinio paveldo produktus: audėja Milda Petraitienė − austines lovatieses, rankšluosčius, staltieses, juostų rišėja Loreta Steponavičienė − pintines ir vytines juostas, keramikas Mindaugas Mažalis − puodus, puodynes, puodelius, dubenis, vytelių pynėja Birutė Šinkūnienė − pintines ir margučius, margintus vašku, medžio drožėjas Audrius Vasiliauskas − skulptūras, šaukštus, prieverpstes.
Amatų centre demonstruojami tradiciniai amatai, vykdomos tradicinių amatų mokymo programos vaikams ir jaunimui, suaugusiems. Nuo praeitų metų rudens paruoštos ir sėkmingai vykdomos šešios edukacinės programos: „Audimas“, „Juostų rišimas“, „Pynimas iš vytelių“, „Drožyba“, „Keramika“ ir „Margučių marginimas vašku“. Amatais domisi, nori jų pasimokyti ne tik rajono gyventojai, atvyksta žmonių iš įvairių Lietuvos vietovių, užsienio.
Paruoštos ir vykdomos penkios Neformaliojo vaikų švietimo programos. Moksleiviai išsamiau susipažįsta ir pramoksta amatų. Programose vienas amatininkas užsiima su 10−15 moksleivių. Šiais metais užsiėmimuose dalyvauja 59 rajono moksleiviai.
Paruošta ir aktyviai vykdoma Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programa. Programoje suaugusieji mokomi amatų, organizuojami įvairus seminarai, paskaitos.
„Nuo rugsėjo mėnesio pradėsime įgyvendinti tęstinį projektą „Etno dirbtuvės“. Kėdainiečiai galės susipažinti ir pasimokyti net penkių tekstilės amatų: vilnos vėlimo, pinykų technikos, skiautinių ir skurdurinių lėlyčių siuvimo, raštuotų pirštinių mezgimo. Projektus finansuoja Kėdainių rajono savivaldybė“, − pasakoja centro vadovė R. Lukminienė.
Organizuojami šviečiamieji, kultūros populiarinimo renginiai, rengiamos tautinio paveldo produktų ekspozicijos, parodos. Pasak R. Lukminienės, 2016 m. buvo surengtos jau devynios parodos.
Birželio mėnesį Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centras Arnetų name pražys tradicinėmis margaspalvėmis juostomis, pakvips žolynais.
Birželio 2 d., ketvirtadienį, 17 val. vyks parodos „Tradicinės juostos iš Vilių šeimos kolekcijos“ (Panevėžys) atidarymas. Paroda veiks iki liepos 10 d.
Nuo birželio 3 d. visą mėnesį (pirmadieniais ir penktadieniais, 10 val.) organizuojamas senjorams tęstinis užsiėmimas − vytinių juostų audimas. „Užsiėmimo metu susipažinsite su lietuvių tradicinių tautinių vytinių juostų spalvomis, raštais ir simbolika, pritaikymu kasdieniniame gyvenime, mokysimės vyti juostas“, − supažindina, kas bus daroma užsiėmimų metu, centro vadovė.
Šį projektą taip pat finansuoja Kėdainių rajono savivaldybė.
Birželio 29 d., trečiadienį, 17 val. visi kviečiami į sertifikuotos žolininkės Ugnės Vaineikienės paskaitą „Gydomosios vaistažolių ir medaus savybės“.