Artėja pirmoji erkių suaktyvėjimo banga
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamentas (toliau – Panevėžio departamentas) primena, kad pavasarį prasideda pirmasis erkių aktyvumo pakilimas. Kiekvienais metais erkių gausa būna skirtinga, tačiau pavasarinio erkių aktyvumo metu didžiausias jų skaičius būna gegužės mėnesį.
Rokiškio r. sergamumas erkių platinamomis ligomis – didžiausias
Panevėžio departamento duomenimis, praėjusiais metais Panevėžio regione buvo užregistruoti 67 erkinio encefalito ir 309 Laimo ligos atvejai. Panevėžio regione sergamumo erkių platinamomis ligomis rodikliai buvo didesni nei Lietuvos. Didžiausi erkinio encefalito ir Laimo ligos sergamumo rodikliai buvo registruoti Rokiškio r. (atitinkamai 4,84 ir 16,47 atv./10 tūkst. gyv.). Mažiausias sergamumas erkiniu encefalitu buvo registruotas Panevėžio mieste (2,06 atv./10 tūkst. gyv.), Laimo liga – Pasvalio r. (1,98 atv./10 tūkst. gyv.).
Svarbu nuo erkinio encefalito pasiskiepyti laiku
Veiksmingiausia apsaugos nuo erkinio encefalito priemonė yra skiepai. Vakcinavimo schemos yra dvi: įprastinė ir pagreitinta. Abi schemos yra vienodai veiksmingos. Pagreitinta skiepijimų nuo erkinio encefalito schema taikoma prieš pat erkių aktyvumo sezoną ar jam jau prasidėjus.
Skiepų nuo Laimo ligos nėra. Persirgus šia liga neįgyjamas ir imunitetas.
Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ne tik įsisiurbus infekuotai erkei
Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir vartojant termiškai neapdorotą karvės ar ožkos pieną bei jo produktus. Virinant pieną erkinio encefalito virusas žūsta per 2 min., veikiant 70 0C temperatūrai – per 5 minutes.
Galimos erkinio encefalito pasekmės
Erkinis encefalitas yra centrinės nervų sistemos liga, kurią sukelia erkinio encefalito virusas. Žmogus pirmuosius ligos simptomus dažniausiai pajaučia po 7-14 d. Ligos požymiai panašūs į gripo: pakilusi temperatūra, galvos skausmas, silpnumas, šaltkrėtis, pykinimas, kartais viduriavimas. Pakilusi temperatūra gali laikytis apie 7 dienas, po to ji tampa normali arba šiek tiek aukštesnė, bendra būklė gali pagerėti, tačiau po kelių dienų pradedama karščiuoti, ligos požymiai kartojasi, prasideda stiprūs galvos skausmai, kartais sutrinka sąmonė. Šiai ligai būdingi liekamieji reiškiniai, dėl kurių ilgam sutrinka žmogaus darbingumas, gali atsirasti neįgalumas.
Kaip galima išvengti erkių platinamų ligų?
Ruošiantis į mišką – tinkamai apsirengti. Geriau dėvėti šviesių spalvų drabužius, nes ant jų geriau matosi ropojančios erkės. Repelentais (nariuotakojus atbaidančiomis priemonėmis) apruošti atviras kūno vietas ir gamtoje dėvimus drabužius. Grįžus iš poilsio gamtoje, vilkėtus drabužius pakabinti negyvenamoje patalpoje. Taip pat svarbu kruopščiai apžiūrėti visą kūną, ypač paausius, pakinklius, kirkšnis, pažastis, sprandą, kadangi į šias vietas erkės įsisiurbia dažniausiai. Gerai išsišukuoti plaukus, nusiprausti po dušu. Pastebėję įsikibusią erkę – kuo greičiau ją ištraukti staigiu judesiu, o įsisiurbimo vietą nuplauti vandeniu su muilu ir dezinfekuoti. Vartoti tik pasterizuotą arba virintą karvių, ožkų pieną ar jo produktus.