Artėjant Motinos dienai „Ekonovus“ primena: už tvarką kapinėse esame atsakingi visi
Artėjanti Motinos diena į kapines tvarkyti artimųjų kapų tradiciškai sutraukia daugybę šalies gyventojų. Tokiu laikotarpiu amžinojo poilsio vietose susidaro iki 10 kartų daugiau atliekų, nemaloniai atkreipiančių lankytojų dėmesį. Taip nutinka dėl dalies gyventojų įpročių į kapinėse esančius konteinerius mesti iš namų atsivežtas atliekas arba pastarųjų nerūšiuoti. Todėl atliekų tvarkytojai primena – už tvarką amžinojo poilsio vietose yra atsakingi ne tik jie, bet ir kapinių lankytojai, kurie raginami nedaryti dažniausių klaidų rūšiuojant kapinių atliekas. Savo ruožtu atliekų vežėjai, siekiant užtikrinti tvarką prie kapinių, taip pat stiprina pajėgas ir peržiūri aptarnavimo tvarkaraščius.
Atliekų kiekiai ženkliai išauga
„Ekonovus“ generalinis direktorius Romas Draskinis atkreipia dėmesį, kad atliekų problema prie kapinių aktuali ne tik artėjant atmintinoms dienoms, bet ir ištisus metus. Prie kapinių konteinerių išmestos padangos, įvairiausi buities daiktai, vonios ar unitazai jau nebestebina, nors minėtoms atliekoms čia ne vieta. Pasak pašnekovo, tai dažniausiai nutinka dėl gyventojų nenoro mesti atliekas į tam skirtas vietas prie namų ar priduoti jų į specialias aikšteles.
„Neretai vaizdas prie kapinių tikrai nekelia ūpo atvykstantiems jų tvarkyti, o atsakomybė dėl netinkamai vykdomo savo darbo perkeliama atliekų tvarkytojams. Deja, tenka pripažinti, kad ši problema yra įsisenijusi ir išryškėja ne tik prieš Motinos dieną, bet ir vasaros pradžioje minint Tėvo dieną ir rudenį, Vėlinių laikotarpiu“, – akcentuoja R. Draskinis.
Todėl, įmonės vadovo teigimu, atliekų tvarkytojai ištisus metus siekia užtikrinti tvarką prie kapinių, o prieš minėtas atmintinas papildomai sustiprina savo pajėgas ir atliekas veža gerokai dažniau nei įprastai.
„Artėjant Motinos dienai, kuomet lankytojų kapinėse padaugėja, pokyčiams kruopščiai pasiruošiame ir mes. Peržiūrime atliekų vežimo tvarkaraščius, laiku reaguojame į kintančią situaciją, rūpinamės, jog tvarka kapinių prieigose būtų užtikrinta. Pastebime, jog per minėtas atmintinas dienas atliekų kiekiai išauga 7–10 kartų. Todėl įprastai jas išveždami kartą per 1–2 savaites, šventiniu laikotarpiu tai darome kasdien. Tačiau indėlį į švaresnę aplinka turi įdėti ir patys gyventojai“, – sako R. Draskinis.
Rūšiuoti lengva ir naudinga
Padėti atliekų tvarkytojams gali kiekvienas. Todėl „Ekonovus“ dalijasi patarimais bei primena, kaip tinkamai rūšiuoti atliekas kapinėse.
Žaliųjų (bioskaidžių) atliekų konteineriai. Į juos turėtų būti metamos nužydėjusios gėlės, sausa ar šviežia žolė, nugrėbti lapai ir kitos augalinės kilmės organinės atliekos. Jų kapinėse yra apie 90 proc. Šios atliekos išvežamos į žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles, kuriose gaminamas kompostas, tinkamas apželdinimui. Svarbu atkreipti dėmesį, kad žemės ar smėlis nėra laikoma žaliosiomis atliekomis. Žaliąsias atliekas taip pat griežtai draudžiama mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį.
Plastiko konteineriai. Čia turėtų atsidurti plastikiniai ir metaliniai žvakių indeliai, kuriuos būtina prieš tai išvalyti nuo vaško likučių. Į šiuos konteinerius taip pat reikia mesti plastikinius gėlių vazonėlius, dirbtines plastikines gėles, prieš tai nuo jų pašalinus tekstilę, jei tokios esama. Į plastiko konteinerius jokiu būdu negalima mesti stiklo ar kartono.
Tekstilės konteineriai. Jie skirti dirbtinių gėlių ar kitų puošmenų tekstilinėms dalims, tekstilinėms darbo pirštinėms, kurios sunaudojamos tvarkant kapus.
Stiklo konteineriai. Į juos reikėtų mesti stiklines žvakides, kurias prieš tai patariama išvalyti nuo vaško likučių. Taip pat šie konteineriai skirti kitiems stikliniams indeliams.
Mišrių atliekų konteineriai. Jie skirti vainikų ir krepšelių liekanoms, gėlių kempinėms ir kitoms atliekoms, kurių negalima išrūšiuoti į aukščiau minėtus konteinerius.
Specialiosios aikštelės. Į jas reiktų vežti stambiagabarites ar statybines atliekas, pavyzdžiui, tvoreles, antkapius ir kt. Būtina suprasti, kad stambiagabarites bei statybines atliekas draudžiama mesti į rūšiuojamų ar mišrių atliekų konteinerius.
„Rūšiavimo nauda yra akivaizdi, kadangi padeda išvengti nepatogumų tiek atliekų tvarkytojams, tiek patiems gyventojams. Tik rūšiuodami galime užtikrinti tvarkingą aplinką ir sumažinti daromą neigiamą įtaką gamtai. Tai kiekvieno mūsų pareiga bei atsakomybė. Kartu raginu visus puošiant artimųjų kapus vengti plastikinių gėlių, neperkrauti kapų žvakėmis, o taip pat stengtis naudoti daugkartines žvakides. Taip gyvensime tvariau ir draugiškiau su aplinka“, – reziumuoja „Ekonovus“ generalinis direktorius R. Draskinis.
UAB „Ekonovus“ – Lietuvoje viena didžiausių atliekų tvarkymo įmonių, į veiklą aktyviai įtraukianti šio sektoriaus inovacijas. Paslaugas „Ekonovus“ teikia didžiuosiuose šalies miestuose, aptarnaudama tiek daugiabučių, tiek individualių namų gyventojus ir verslo įmones. Įmonė užsiima ne tik buitinių atliekų išvežimu, bet ir antrinių žaliavų ir pakuočių atliekų išvežimu, pirkimu bei rūšiavimu; statybinių, didžiagabaričių atliekų išvežimu; gamybinių atliekų tvarkymu; pavojingų atliekų surinkimu ir kitomis atliekų tvarkymo paslaugomis.