Artimas kaimynas – geriau negu tolimas giminaitis
Jau įrodyta, kad tada, kai patys gyventojai imasi rūpintis savo namų saugumu ir išdrįsta policijai pateikti informaciją apie įtartiną veiklą savo kaimynystėje, poveikis būna kur kas veiksmingesnis.
Saugi kaimynystė moko gyventojus: bendrauti su kaimynais; padaryti savo namus ne tokius patrauklius nusikaltėliams; padaryti savo asmeninę erdvę ne tokią patrauklią vagims; nustatyti įtartiną veiklą kaimynystėje. Norint, kad veiktų kaimynystės grupė, būtini trys komponentai: Jūs, bendrijos (grupės) vadovas ir policija, kuri tarpininkauja ir bendradarbiauja su kitomis institucijomis ir gali patarti, padėti spręsti saugios aplinkos problemas. Jei kažkas sukėlė Jūsų įtarimą, negalvokite, kad kas nors kitas jau paskambino policijai. Tai yra Jūsų kaimynystė ir Jūs privalote nedelsdamas veikti. Geriausia ir pigiausia apsauga – kaimynų bendravimas. Atminkite, kad vieningi ir budrūs kaimynai gyvena saugiau. Saugi kaimynystė – tai Jūsų ir kaimynų bendradarbiavimas, padedant policijai ir kitoms institucijoms bei stiprinant saugumą Jūsų gyvenamojoje vietovėje.
Atsižvelgdama į vagysčių, plėšimų ir kitokių nusikalstamų veikų nuosavybei augimo tendencijas ir siekdama gerinti tokių nusikalstamų veikų prevenciją ir atskleidimą, policija ragina gyventojus burtis į saugios kaimynystės grupes. 8 darbai, kuriuos Jūs ir Jūsų kaimynai gali padaryti, kad sukurtumėte saugios kaimynystės grupę ir gyventumėte saugiai:
- Susipažinkite su savo kaimynais ir sušaukite susirinkimą, į kurį pasikvieskite Jūsų teritoriją aptarnaujantį apylinkės inspektorių.
- Pasikeiskite telefono numeriais, kad esant reikalui galėtumėte nesunkiai juos surasti.
- Susitarkite su patikimais kaimynais, kad kai jūsų nėra pasaugotų namus, išimtų spaudą iš pašto dėžutės. Už tai būkite pasiruošę apsaugoti jų namus, kai jie bus išėję ar išvykę.
- Siekdami padidinti namo (kiemo) saugumą, kartu aptarkite ir sudarykite priemonių planą, kurį norėtumėte įgyvendinti kartu su policijos bei seniūnijos ar kitų institucijų darbuotojais.
- Skatinkite savo kaimynus nebūti abejingais ir kreiptis į policiją pamačius nusikaltimą ar kitą teisės pažeidimą, pasirūpinkite, kad jaunimas Jūsų gyvenamoje teritorijoje turėtų kuo užsiimti.
- Išvalykite savo kaimyniją! Į šią veiklą įtraukite visus – vaikus, paauglius, pagyvenusius žmones. Grafitai, šiukšlės, apgriuvę pastatai, apleisti automobiliai praneša potencialiems nusikaltėliams, kad jūs nesirūpinate savo gyvenamosios aplinkos saugumu, sudarote sąlygas kilti nusikaltimams.
- Kreipkitės į seniūną ar tam tikrą savivaldybės padalinį, prašydami jų pagalbos išspręsti šias problemas. Pasikonsultuokite su policijos, seniūnijos ar draudimo specialistais apie priemones, padėsiančias padidinti gyvenamosios aplinkos saugumą ir inicijuokite jų įgyvendinimą.
- Suderinkite su kaimynais, parinkite vietą ir pakabinkite stendą su aktualia prevencine informacija apie apsaugos nuo nusikaltimų būdus, saugią kaimynystę ir kt., parinkite vietą ir pakabinkite stendą su saugios kaimynystės ženklu. Jis informuos potencialius nusikaltėlius, kad šiame name ar gatvėje gyvena neabejingi, aktyvūs ir iniciatyvūs žmonės, nepakantūs įvairioms blogybėms.
Plungės rajono savivaldybė kviečia kurti saugią kaimynystę!