Asbesto keliamas pavojus žmonių sveikatai: ką reikia žinoti
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento specialistai primena, kad asbestas yra grupė iš šešių natūraliai gamtoje aptinkamų mineralų, kurio pluoštai gali būti suskaidyti į plonus, tvirtus siūlus. Asbestas buvo plačiai naudojamas daugelyje pramonės šakų, nes pluoštai yra puikūs izoliatoriai (atsparūs karščiui, ugniai ir cheminėms medžiagoms bei nelaidūs elektrai), taip pat jis dažnai naudojamas cementui ir kitoms medžiagoms sutvirtinti. 1976 m. asbestas buvo pripažintas žmogaus organizmui kaip pavojinga kancerogeninė medžiaga, tačiau jo vis dar yra mus supančioje aplinkoje. Visos asbesto atmainos, tarp jų ir chrizotilas (baltasis asbestas), sukelia piktybinius navikus.
Kokios asbesto rūšys?
Asbesas yra kelių rūšių: aktinolitas; amozitas (rudasis asbestas); antofilitas; chrizotilas (baltasis asbestas);krokidolitas (mėlynasis asbestas); tremolitas. Pavojingiausios asbesto rūšys yra krokidolitas (mėlynasisasbestas)ir amozitas (rudasis asbestas).
Asbesto savybės ir panaudojimas
Dėl asbestui charakteringų fizikinių, cheminių ir techninių savybių, tokių kaip pluoštinė struktūra, aukšta lydymosi temperatūra (chrizotilui 450–700 °C), cheminis atsparumas vandeniui, rūgštims, organiniams tirpikliams, tvirtumo, lankstumo bei nesudėtingos ir nebrangios gavybos, asbestas buvo plačiai naudojamas daugelyje pramonės šakų:
- Statyboje – (pvz., stogams dengti naudotas asbestinis šiferis, lubų plokštės ir kt., termoizoliacinės medžiagos dažnai buvo asbestinės, ugniai atsparūs priešgaisrinės saugos elementai (sienos, durys)).
- Energetikoje – kaip karščiui atspari izoliuojanti medžiaga (elektros skirstymo spintose, elektros įrenginiuose), įrankiuose, prietaisuose);
- Specialios aprangos gamyboje – nedegūs gaisrininkų kostiumai, pirštinės įkaitusiems vamzdžiams keisti ir kt.
- Transporto ir kitos technikos detalių gamyboje (kranai, liftai) – stabdžių bei sankabų detalėse.
- Laivų gamyboje – vamzdynų, turbinų ir kitokių įrengimų šiluminė izoliacija.
- Dažų, klijų, glaistų gamyboje.
Asbesto poveikis sveikatai
Asbestas pavojingiausias tuomet, kai jo plaušeliai pasklinda ore (asbestinius gaminius ardant ar laužant). Kol asbesto statiniai ir konstrukcijos yra nepakitusios formos, didelio pavojaus žmonių sveikatai ši medžiaga nekelia, tačiau paveiktas laiko ar mechaniškai suardytas, asbestas tampa labai kenksmingas. Iš suardytų, asbesto turinčių, konstrukcijų, į aplinką pasklinda labai smulkios, akimi nematomos skaidulos (asbesto plaušeliai). Žmogui įkvėpus asbesto skaidulų, jos lyg adatėlės susminga į kvėpavimo takų audinį, tapdamos įvairių sveikatos sutrikimų, o ilgainiui vėžinių susirgimų bei asbestozės (plaučių audinio randėjimo), priežastimi.