Asmens higienos taisyklių laikymasis apsaugo nuo niežų plitimo
Panevėžio visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad žiemą žmonės labai daug laiko praleidžia uždarose patalpose, kur yra puikios sąlygos plisti ne tik gripo virusui, bet ir kitoms užkrečiamosioms ligoms. Šaltuoju metų laikotarpiu dažnai registruojama liga yra niežai. Šią ligą sukelia smulkios niežinės erkės, plintančios nuo žmogaus ant žmogaus tiesioginio jų odos kontakto metu arba dalijantis lovos skalbiniais, drabužiais ir kt. asmens higienos reikmenimis su žmogumi, sergančiu niežais.
Pagrindinis niežų požymis yra stiprus niežėjimas. Dažniausiai niežėjimas pasireiškia vakare ir naktį. Erkė gali išplisti viso kūno odoje, bet paprastai pakenkia rankų, riešų, alkūnių, krūtinės, pažastų, juosmens ir kirkšnių odą. Asmenys, kurie niekada nebuvo užsikrėtę niežais, pirmuosius požymius pastebi praėjus 4-6 savaitėms nuo sąlyčio su sergančiuoju niežais. Persirgus niežais, imunitetas neįgyjamas, šia liga galima užsikrėsti pakartotinai. Jau sirgę niežais užsikrėtę asmenys pirmuosius požymius gali pajusti daug greičiau, t. y. 1-7 dieną po užsikrėtimo. Sergantis asmuo gali platinti niežines erkes nuo užsikrėtimo momento iki sėkmingo gydymosi pabaigos.
Niežais dažniausiai serga ir kiti šeimos nariai ar artimai kontaktavę žmonės (darželyje, mokykloje, bendrabutyje). Turintiems susilpnėjusį imunitetą asmenims dažnai pasireiškia generalizuotas dermatitas su pūslelėmis ir šašais. Ilgai sergant šia liga intensyvus niežėjimas sukelia nervines – psichologines problemas, atsiliepiančias gyvenimo kokybei.
Pagrindinė profilaktikos priemonė, kuri apsaugo nuo niežų yra laiku diagnozuota liga ir visų ligonių gydymas vienu metu. Niežais sergančio asmens kolektyvo ir/ar šeimos nariai bei lytiniai partneriai turėtų būti patikrinti gydytojo ir, jei reikia, gydytis. Ypač svarbu išaiškinti sergančius niežais vaikų kolektyve ir izoliuoti sergančiuosius bei turėjusius tiesioginį sąlytį su ligoniu nuo sveikų vaikų. Sergantis niežais asmuo namuose turi turėti asmeninį rankšluostį, lovos skalbinius ir atskirą nuo kitų šeimos narių miegamą vietą. Asmenys privalo laikytis asmens higienos taisyklių: laiku maudytis, keisti apatinius drabužius, naudotis individualiais kūno priežiūros reikmenimis. Ligonio ir jo lovos baltiniai, naudoti 4 dienos iki gydymo, skalbiami karštame vandenyje ir džiovinami mažiausiai 60 °C temperatūroje arba virinami 1-2 proc. sodos tirpale ar su skalbimo priemonėmis 10 min. nuo užvirimo. Drabužiai, kurių negalima skalbti, lyginami iš abiejų pusių su garu arba dedami į plastikinius maišus ir laikomi juose 4 paras. Paltai, kailiniai ir gaminiai iš odos laikomi lauke šiltuoju metų laikotarpiu 5 dienas, esant minusinei temperatūrai – 1 dieną.