28 lapkričio, 2024
Lietuvos nacionalinis muziejus

„Ateinu kaip į jaukius namus“ – senjorai apie „Socialinio recepto“ veiklas Lietuvos nacionaliniame muziejuje

Audimas klasikinės tapiserijos technika Lietuvos nacionaliniame muziejuje / Silvestro Samsono nuotr.

Lietuvos nacionalinis muziejus ir šiais metais dalyvauja „Socialinio recepto“ iniciatyvoje. Projektu siekiama stiprinti vyresnio amžiaus žmonių psichologinę gerovę ir psichikos sveikatą įtraukiant juos į ilgalaikes nemokamas kūrybiškumą lavinančias veiklas. 

Užsiėmimai pastarąjį pusmetį vyko net keliuose LNM padaliniuose: Kazio Varnelio namuose-muziejuje, Senajame arsenale ir Istorijų namuose. Senjorai dalyvavo piešimo siūlų dygsniais, vitražo kūrimo, mezgimo dvipusiu žakardu, kūrybinio rašymo, cianotipijos ir audimo klasikinės tapiserijos technika dirbtuvėse.  

Kalbantis su užsiėmimus lankančiais žmonėmis aiškėja, kad kiekvieno iš jų tikslai skirtingi. Vieni nori praskaidrinti nuotaiką, pabėgti nuo kasdienių rūpesčių, kiti – išmokti naujų dalykų ar atgaivinti ryšį su savo proseneliais.

Kuo daugiau išmokti ir sužinoti

Apie Lietuvos nacionaliniame muziejuje vykstančius „Socialinio recepto“ užsiėmimus viena iš dalyvių, vilnietė Julija, sužinojo naršydama internete. Moteris lankėsi daugelyje senjorams muziejuje organizuotų veiklų. Šįkart ji dalyvavo audimo klasikinės tapiserijos technika dirbtuvėse, jose buvo galima susikurti mažą gobeleną. 

„Rankdarbiai mane labai domina, tai visus tokius užsiėmimus aplankiau. Man įdomios visos technologijos, kaip ką nors sukurti. Viską įdomu pabandyti. Lankiausi ir žakardinio mezgimo dirbtuvėse – unikalus būdas. Kosmosas“, – pasakoja Julija, neatitraukdama akių nuo audžiamo mažojo gobeleno. Jame pavaizduotas katinas, kuris moteriai primena jos augintinį. Ji sakosi mylinti šiuos gyvūnus. 

Julija teigia nesanti vieniša ir neieškanti šioje veikloje atsipalaidavimo ar pabėgimo nuo dienos rūpesčių, o veikiau siekianti kuo daugiau išmokti ir sužinoti. 

„Lankiausi ir Kazio Varnelio namuose-muziejuje vykusiose vitražo dirbtuvėse. Buvo įdomu ne tik užsiėmimai, bet ir ekskursija po muziejų. Mums viską parodė, papasakojo. Domėjomės menininko kūryba ir džiaugėmės ją pažinę. Man smalsu viskas. Esu naujovių gerbėja“, – dalijasi Julija. 

Moteris sako susidomėjusi gobelenų audimo technologija žiūrėdama į juos muziejuose. „Mane sužavėjo galimybė susipažinti su gobeleno kūrimo technika – kad ir tokio miniatiūrinio. Idealiai neišeina, bet kažkas iš to bus“, – šypsosi Julija, keldama nuo kėdės savo pačios rankų darbo kuprinę. 

Atitraukia mintis nuo kasdienybės rutinos

Irena, prieš išeidama į pensiją dirbusi tiksliųjų mokslų srityje, visuomet svajojo pasinerti į meno pasaulį. Tiesa, anuomet, kai augo, tas nebuvo priimta – aplinka skatino rinktis praktiškas specialybes, galvoti apie išgyvenimą. Tad moteris džiaugiasi dabar galinti išbandyti kitokius, jos širdžiai artimesnius dalykus. 

„Esu tokia dėkinga, kad yra tokių užsiėmimų. Labai gera pailsėti nuo buities rutinos, nuo asmeninių rūpesčių. Šie užsiėmimai – minčių atitraukimas nuo rutininių dalykų, susitikimas su kitomis moterimis. Niekada juk ir paties muziejaus iš vidaus nebūtume pamatę ir sutikę čia susirenkančių žmonių. Ir kitos moterys čia tokios mielos“, – dalijasi Irena. 

Irena sako besidžiaugianti tokia patirtimi: „Atsimenu, kad pradinėje mokykloje mus mokė austi, tačiau viskas pasimiršo. Žiūrint į gobelenus muziejuose, man niekada neateidavo mintis, kaip jie gaminami, o dabar džiaugiuosi, kad gavau progą pamatyti iš arčiau.“ 

Anot moters, toks prisilietimas prie audimo technikos leidžia labiau įvertinti ir audėjų kantrybę bei stropumą. 

„Kažkas nuostabaus. Toks kilnus audžiančių moterų savęs įdėjimas į tokį laikui imlų darbą. Vieną vakarą sugalvojau, kad prisėsiu ir užbaigsiu pradėtą darbą, bet, o Dieve, klausykit, gal keturias valandas praaudžiau ir tik tris juosteles padariau“, – šypsosi Irena, lankiusi ne tik audimo, bet ir žakardinio mezgimo užsiėmimus muziejuje. 

„Juk atsibosta namie žiūrėti televizorių“

Danutė, dalyvavusi muziejuje rengtose gobelenų audimo ir žakardinio mezgimo dirbtuvėse, tikina jose sukurtus audinius ir mezginius dovanosianti anūkams Kalėdų proga. 

„Labai geras projektas, lankiau ne vieną užsiėmimą. Visuomet taip jauku, ateinu kaip į namus ar pas gerus draugus. Dingsta vienišumas, atskirtis. Juk atsibosta namuose žiūrėti televizorių. Ateinu ir anksčiau, kad daugiau galėčiau padaryti“, – pasakoja Danutė. 

Moteris sako, kad mielai lankytų ir daugiau kūrybinių užsiėmimų, apie juos ji papasakojo ir draugėms.

„Toks darbas labai tinkamas ir pirštams. Audimo siūlai šilti ir švelnūs. Tiesa, namie taip gerai nesidirba. Norisi dirbti kartu, grupėje“, – šypsosi moteris. 

Močiutė buvo audėja 

Regina sako iš gimtojo krašto parsivežusi mažas stakles austi juostoms, o štai gobeleno audimo technika jai nauja. Pernai „Socialinio recepto“ projekte moteris lankė žakardinio mezgimo užsiėmimus. 

„Mano mamos mama buvo audėja. Atsimenu, kai augome kaime, matydavau, vaiko akimis žiūrint, dideles audimo stakles. Jos buvo pastatytos kluone. Močiutė taukšėdavo tomis staklėmis. Ir pati verpdavo siūlus, pasiruošdavo juos“, – pasakoja senjorė.

Moteris gyvena už Vilniaus, tad labai džiaugiasi galimybe atvykti į miestą ir pailsėti nuo kasdienių rūpesčių. 

Viena iš projekto „Socialinio recepto“ idėjų Lietuvos nacionaliniame muziejuje – pakviesti kaip edukatorius ir užsiėmimų vedėjus jaunus žmones, kad kurtųsi stiprus ir šiltas ryšys tarp skirtingų kartų.

Apie „Socialinio recepto“ projektą

2023 metais Kultūros ir Sveikatos apsaugos ministerijos pradėjo bandomąjį projektą „Socialinis receptas“. Projektas skirtas vienišų pagyvenusių žmonių emocinei sveikatai gerinti. Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su kitomis kultūros įstaigomis plačiai atveria duris senjorams ir kviečia juos burtis į bendraminčių grupes, prasmingai leisti laisvalaikį, atrasti kultūros ir meno bei istorijos edukacijų terapinę galią.

„Muziejus prisideda prie emocinės sveikatos stiprinimo Lietuvoje, siekiame, kad mūsų padaliniuose vyktų įvairūs mokymai, ne tik parodų lankymas, prisidedame prie įvairiapusio asmenybės augimo ir emocinės gerovės puoselėjimo“, – teigia Lietuvos nacionalinio muziejaus vadovė Rūta Kačkutė.

Iniciatyva „Socialinis receptas“ siekiama stiprinti vyresnio amžiaus žmonių psichologinę gerovę ir psichikos sveikatą juos įtraukiant į ilgalaikes nemokamas kultūros, neformaliojo švietimo, sveikatingumo ar kitas bendruomenėje ir savivaldybėje prieinamas veiklas. Šeimos gydytojai, esant poreikiui, gali nukreipti senjorus į jiems tinkamiausius užsiėmimus. Dalyvaudami juose žmonės atranda įdomių patirčių, turiningai leidžia laisvalaikį, bendrauja, susiranda bendraminčių.

Kultūros ir laisvalaikio veiklų naudą sveikatai pripažįsta tiek Pasaulio sveikatos organizacija, tiek Europos Komisija, o gydytojų skiriami nukreipimai į tokias veiklas bendruomenėje laikomi gerąja patirtimi, veiksminga stiprinant emocinę sveikatą.


Vaidutė Ščiglienė
11 balandžio, 2025

Kultūros paveldas Lietuvoje saugomas įstatymų, deklaruojamas kaip vertybė ir minimas strateginiuose dokumentuose – teisinė bazė numato jo integralumą su švietimu. […]

11 balandžio, 2025

Lietuva pateikė dvi reikšmingas paraiškas Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) Reprezentatyviajam žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašui – […]

11 balandžio, 2025

Pradžia – kaimas Žvelgti į Šiluvos istoriją – tai pažvelgti į miestelio ir šventovės simbolinį dialogą, turėjusį įtakos vietovės tapatybės […]

Ąžuolyno bibliotekoje atrastas unikalus leidinys
11 balandžio, 2025

Vilniaus universiteto (VU) profesoriaus, Baroko epochos poeto Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus (1595–1640) vardu pavadintas asteroidas „Sarbievius“. Asteroidą atrado VU Fizikos fakulteto […]

Liudas Glemža
11 balandžio, 2025

„Per 35 m. nepriklausomybės metus Lietuvoje užaugo profesionalių istorikų karta, kuri ne tik užsiima moksliniais tyrimais, bet ir stengiasi apie […]

Raimundo Kaminsko nuotr.
8 balandžio, 2025

Balandžio 4 d. Panevėžio r. Berčiūnų Lietuvos kankinių bažnyčioje vyko Ažagų – Eimuliškio kautynių 80- mečio minėjimas.  Minėjimas prasidėjo Šv. […]

5 balandžio, 2025

Prieš 50 metų, 1975 m. balandžio 4 d. Žaslių geležinkelio stotyje įvyko viena didžiausių Lietuvoje geležinkelio katastrofų.   Iš Vilniaus į Kauną […]

Veliuonos piliavietė / KPD nuotr.
3 balandžio, 2025

2024 metais Hagos konvencijos simboliu – ,,Mėlynuoju skydu“ (Blue Shield) – Lietuvoje buvo paženklinti 254 išskirtinę kultūrinę vertę turintys objektai: […]

2 balandžio, 2025

Regionų administraciniam teismui panaikinus Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) sprendimą Ukmergėje pašalinti paminklą partizanui Juozui Krištaponiui, vadinamosios […]

31 kovo, 2025

Kovo 30 d. Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre buvo įteikti Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliai „Tarnaukite Lietuvai“. Medalis skiriamas siekiant skatinti […]

30 kovo, 2025

Pavasaris – naujų pradžių metas, o Lietuvos mėgėjų teatrams tai ir svarbaus metų įvykio laikas: šeštadienį didžiausioje mėgėjų teatrų šventėje […]

29 kovo, 2025

Kovo 27-osios vakarą Vilniaus senamiestyje, gerai matomoje Išganytojo kalvoje prie Misionierių ansamblio, netikėtai pasklido tirštas rūkas, apgaubęs naujųjų statybų siluetus […]

Raimundo Kaminsko nuotr.
29 kovo, 2025

Kovo 27 d. Kaune, Aukštųjų Šančių karių kapinės vyko antisovietinio pasipriešinimo dalyvio, politinio kalinio, Lietuvos kariuomenės savanorio, visuomenininko, šaulio, Vyčio […]

A. Pakėno parengta atsiminimų knyga apie Paulių Širvį „Palik tik dainą man…“ ir jo paties pomirtinė publicistikos knyga „Ataudai“ / Albino Kuliešio nuotr.
29 kovo, 2025

Ukmergės kultūros centro Mėlynojoje salėje prisimintas šiame krašte, Deltuvos žemės Trainių kaime, gimęs poetas, muziejininkas Alfonsas (Alfas) Pakėnas (1953 04 […]

Raimundo Kaminsko nuotr.
25 kovo, 2025

Pirmoji lietuviška mokykla Kauno Vilijampolėje buvo pradėta statyti  prieš 115 metų (1910 m.) lietuvių bendruomenės lėšomis ir pavadinta  kun. Aleksandro […]

24 kovo, 2025

Mergelės Marijos apsireiškimas Šiluvoje yra vienas svarbiausių įvykių, kuris iki šiandien daro įtaką vietai, o taip pat ir katalikybės Lietuvoje […]

22 kovo, 2025

Šeštadienį Prezidentūros Baltojoje salėje buvo minimas Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų sąjungos 100 metų jubiliejus.   Prieš šimtmetį įkurtos […]

22 kovo, 2025

Penktadienį Šiauliuose buvo nukabinta Jono Noreikos-Generolo Vėtros pagerbimo lenta. Šiaulių rajono mero patarėjos Ritos Žadeikytės teigimu, informacija apie šį įvyki […]

21 kovo, 2025

Prasidėjęs pavasaris atnešė gerų žinių – kovo 15 d. rasti Lietuvos partizanų dokumentai. Nedidelis pluoštelis į ritinėlį susuktų ir į […]

19 kovo, 2025

Trečiadienį Vilniaus rotušėje skambėjo melodingi kanklių garsai, kvepėjo vašku marginti margučiai, o scenoje pasakojamos istorijos tarsi susiejo praeitį ir dabartį […]

Regionų naujienos