Ateities investicijos: Telšiuose atsiras gamtos mokslų ir technologijų centras moksleiviams
Vakar Telšių rajono savivaldybėje įvyko susitikimas su Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) atstovais dėl gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, matematikos tyrimų ir eksperimentinės veiklos (angl. STEAM) atviros prieigos centro atsiradimo Telšiuose. Susitikimą inicijavo Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas.
Galimybes atsirasti Telšiuose gamtos mokslų ir technologijų centrui pristatė Ugdymo plėtotės centro (UPC) direktorius Giedrius Vaidelis, ŠMM Mokymosi visą gyvenimą departamento Neformalaus švietimo skyriaus vyr. specialistė Jurgita Nemanienė, ŠMM Švietimo aprūpinimo centro Projektų administravimo skyriaus vedėja Dalia Lėckaitė, Ugdymo plėtotės centro Gamtos, tiksliųjų mokslų ir technologijų poskyrio metodininkė Aušra Gutauskaitė.
STEAM programa neabejotinai praturtins ir paįvairins regiono moksleivių gyvenimą. „Šios dienos susitikimo tikslas – atskleisti, kas yra STEAM. Atviros prieigos centras – tai viena iš priemonių, kaip ugdyti jaunąją kartą. Darbas laboratorijose skatina jaunų žmonių domėjimąsi, nes ši programa – ne potencialių darbininkų, bet kūrėjų kalvė“,– atkreipė dėmesį G. Vaidelis.
UPC direktorius pristatė, jog, 2014-ųjų metų duomenimis, Lietuva pagal inovacijas iš 27 šalių yra tik 5 vietoje nuo galo, tad dar yra kur pasitempti. „Mūsų šalyje tyrimo laboratorijų stinga. Vaikai turi suprasti, kad mokslinė veikla – ne tik kančia ir sunkus darbas, bet ir labai įdomus užsiėmimas“, – sakė G. Vaidelis.
Aušra Gutauskaitė susirinkusiesiems pristatė jau veikiančius STEAM centrus skirtingose šalyse: Estijoje, Belgijoje, Suomijoje, Lenkijoje, Didžiojoje Britanijoje, Nyderlanduose. Centruose veikla įgyvendinama skirtingomis kryptimis. Viena jų – kelias valandas trunkantys mokinių tiriamieji darbai kartu su mokytojais, kita – organizuojami trumpi užsiėmimai pavieniams asmenims.
Lietuvoje turėtų atsirasti 10 Atviros prieigos centrų. Tiek buvo pateikta paraiškų Regionų plėtros tarybai. Tikimasi, kad vienas tokių centrų atsiras ir Telšiuose. Naujai tyrimų laboratorijai bus skiriama apie 400 tūkst. eurų, atsiras naujų darbo vietų. Siekiama, kad Atviros prieigos centre per metus apsilankytų apie 1700 vaikų ir kiekvienas jų čia praleistų 10 valandų.
Atsiradusį centrą teks išlaikyti, tad finansinė našta teks ir Savivaldybėms, tačiau nemaža dalis lėšų bus skiriama iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, valstybės biudžeto.
Meras P. Kuizinas domėjosi, ar įsteigtas Atviros prieigos centras, galės verstis komercine veikla. Pasibaigus projektui, veikla turės vykti mažiausiai penkerius metus. „Įrangos nuomoti komerciniais tikslais negalės, tačiau projekto reikmėms užsidirbti bus galima. Kitaip tariant, pajamų galėsite gauti, tačiau pelno iš vykdomos veiklos – ne“, – kalbėjo A. Gutauskaitė. Rajono meras atkreipė dėmesį, kad tai ir yra atsakymas tiems skeptikams, kurie galvoja, jog gamtos ir mokslo technologijų centras Žemaitijos sostinėje nėra reikalingas.
Prie centro kūrimo aktyviai prisidėti skatinami verslininkai. Pirmoji bendradarbiavimo sutartis turės būti pasirašoma tarp trijų partnerių: Telšių apskrities savivaldybių, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto ir verslo įstaigos.
Pasirašius sutartį, Atviros prieigos centras atsirastų Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto patalpose. Laboratorinis darbas vyktų keturiomis kryptimis: chemijos, fizikos, robotikos-inžinerijos bei meno.
Susitikime dalyvavęs Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto dekanas Ramūnas Banys pristatė dėstomas studijų programas, studentų darbus, jų kūrimo formą. Po dekano pristatymo G. Vaidelis atkreipė dėmesį, jog centro metodika jau sukurta, liko tik sukurti planą, kaip pritraukti mokinius.