Atidaryta šiaudinių sodų ir popieriaus karpinių paroda

Kovo 27 d. Telšių Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje atidaryta dviejų skuodiškių tautodailininkių – mamos ir dukros – asociacijos „Dangaus sodai“ narės Birutės Šeputienės šiaudinių sodų ir meno kūrėjos Elvitos Šeputaitės popieriaus karpinių paroda „Nuo pradžios be pabaigos“. Tai buvo labai jaukus ir šiltas pokalbis apie tradicijas, vertybes ir kuo natūralesnį išpuoselėtų lobių perdavimą iš kartos į kartą.
Birutė Šeputienė atviravo, kaip ji, vieną vasarą sustabdyta be galo gražiai išaugusių kvietrugių,
prisiminė savo vaikystę, mamą, pynusią skrybėles, rišusią įspūdingus sodus, ir nutarė tą darbą pratęsti. O dabar jau kiekvienas anūkas savo sodą kambaryje susirišęs.
Elvitos kelias į karpinių pasaulį prasidėjo irgi labai organiškai: pamatė parodą ir, tarsi užburta
karpinių grožio, pati pradėjo karpyti. Taip iki šios dienos sustoti negali. Plečiasi idėjos ir objektai,
karpiniai ir jų fragmentai iš rėmelių persikelia ant langų ir suknelių, netgi ant namų sienų.
Viešnios buvo dėkingai sutiktos renginio dalyvių – negailėta šiltų žodžių ir padrąsinimų.
Parodos autores sveikino bibliotekos direktorė Jolanta Zubienė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyriaus pirmininkė Sigita Dacienė, tautodailininkai: telšiškiai Genovaitė ir Steponas Kaminai bei plungiškė Zafira Leilionienė.
Kviečiame visus į biblioteką pasigrožėti šiaudinių sodų, karpinių įvairove, atlikimo kruopštumu
ir profesionalumu. Paroda bus eksponuojama iki balandžio 30 d.
***
Birutė Šeputienė (Skuodas) – Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus tautodailininkė, asociacijos „Dangaus sodai“ narė.
Pina ir audžia vytines juostas, riša šiaudinius sodus ir šiaudines žvaigždes.
Nuo 2008 m. dalyvauja parodose. Surengė 15 personalinių juostų ir 14 šiaudinių sodų parodų.
Kasmet dalyvauja „Aukso vainiko“ parodose-konkursuose, bendrose bei respublikinėse parodose.
Kartu su dukra karpytoja Elvita rengia bendras juostų, šiaudinių sodų ir karpinių parodas. Tarptautiniame folkloro festivalyje „Skamba skamba kankliai“ pristatė pintas juostas, o 2022 m. tarptautiniame nematerialaus kultūros paveldo festivalyje „Lauksnos“ eksponavo du šiaudinius sodus, iš kurių vieno aukštis buvo 2 m 10 cm.
Edukacinių užsiėmimų metu demonstruoja juostų pynimą ir šiaudinių sodų rišimą. Pinti ir austi juostas išmoko savarankiškai, o sodų rišimo – iš savo mamos Anastazijos, kuri taip pat rišo sodus ir pynė šiaudines skrybėles.
Medžiagą šiaudinių sodų rišimui pasiruošia pati – užsiaugina nuo grūdo iki tinkamo šiaudo sodui rišti.
Parodose eksponuojami tradiciškai rišti sodai, puošti paukščiais, angeliukais, saulutėmis.
***
Elvita Šeputaitė (Skuodas) – Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus tautodailininkė, LTKA narė (2014 m. suteiktas Meno kūrėjo statusas).
Nuo 2003 m. rengia personalines popieriaus karpinių parodas ir edukacijas, dalyvauja parodose-konkursuose, respublikinėse ir tarptautinėse parodose. Surengė 63 personalines popieriaus karpinių parodas.
Parodos eksponuotos Lietuvoje, Latvijoje, Vokietijoje, Lenkijoje. Apie kūrybinę veiklą ir parodas rašoma rajoninėje, respublikinėje ir užsienio spaudoje. Karpiniai publikuojami įvairiuose leidiniuose.
Karpiniais, kaip piešiniais, dekoruotos pastatų sienos: Palangoje (2022 m., 2023 m.), Klaipėdoje (2024 m.). Autoriniai karpiniai puošia dizainerės E. Gajauskienės kurtų lininių gaminių kolekcijas (lininės suknelės, rūbai vaikams, nešioklės).
Lietuvos tautodailininkų sąjungos ir Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacijos konkurso „2020 metų tautodailininkas“ laureatė. 2020 m. ir 2021 m. – regioninės parodos-konkurso „Aukso vainikas“ III vietos laureatė. 2023 m. regioninėje parodoje-konkurse „Aukso vainikas“ apdovanota specialiuoju diplomu „Geriausias Klaipėdos apskrities meistras“.
Tautodailininkės popieriaus karpinių tematika įvairi: nuo tradicinių liaudiškų iki savitų kūrinių, vaizduojančių dekoratyvines abstrakčias kompozicijas. Karpydama siekia išsaugoti ir puoselėti karpymo iš popieriaus tradicijas, liaudies meno simboliką. Idėjų semiasi iš liaudies meno, gamtos, kelionių. Kasdien nekarpo – tik kai ateina įkvėpimas. Kūrėjai svarbus ne tik galutinis rezultatas, bet ir pats procesas, kūrybiniai ieškojimai. Karpiniams pavadinimų nerašo. Palieka matymo ir mąstymo laisvę žvelgiantiesiems į karpinį.