Atkreipiame dėmesį: valstybė nekompensuoja lęšiukų kainų skirtumo
Panevėžio teritorinę ligonių kasą (TLK) pasiekė informacija, kad gyventojai, atvykstantys į UAB Akių chirurgijos centrą operuoti akių dėl kataraktos, ėmė masiškai prašyti kuo brangesnių intraokulinių lęšiukų, nes ligonių kasose tikisi susigrąžinti kainų skirtumą, susidarantį tarp pasirinkto brangesnio lęšiuko ir to lęšiuko, kurį gydymo įstaigos perka ligonių kasų lėšomis ir privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apsidraudusiems pacientams gali skirti nemokamai.
Tokią gyventojų reakciją paskatino žiniasklaidoje pasirodžiusi klaidinga informacija, kad brangesnės ir nemokamos šios medicinos pagalbos priemonės skirtumą kompensuoja valstybė. Kauniečiai Akių chirurgijos centro medikai tvirtina, kad, vadovaujantis klaidinga informacija, brangesnių akių lęšiukų prašoma ir kitose gydymo įstaigose.
Panevėžio TLK dar kartą primena, kad intraokulinius lęšiukus, skirtus kataraktos operacijoms, kai drumstas akies lęšiukas pakeičiamas dirbtiniu, gydymo įstaigos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis centralizuotai perka pačios.
Jei pacientas apdraustas PSD ir kreipiasi į gydymo įstaigą, su kuria teritorinė ligonių kasa sudariusi sutartį dėl akių lęšiuko keitimo operacijos, įstaiga privalo pacientui pasiūlyti PSDF (ligonių kasų) lėšomis apmokamą operaciją ir akių lęšiuką. Kadangi ligonių kasa gydymo įstaigai nustatyta bazine kaina sumoka už operaciją, į kurios kainą įskaičiuota akių lęšiuko kaina, pacientui mokėti nereikia.
Ir tik tais atvejais, kai pats pacientas pageidauja, kad operacijos metu jam būtų implantuojamas brangesnis įstaigoje pasiūlytas lęšiukas, kurį rekomenduoja gydantysis gydytojas, pacientas turi į gydymo įstaigos kasą sumokėti ne viso lęšiuko kainą, o skirtumą tarp pasirinkto ir PSDF lėšomis apmokamo akių lęšiuko kainos. PSDF lėšomis apmokama lęšiuko kaina yra įskaičiuota į bendrą kataraktos operacijos kainą. Savo pasirinkimą primokėti pacientas turi patvirtinti parašu.
Jei gyventojams kyla klausimų, už ką prašoma mokėti ar primokėti, reikia klausti gydytojo. Jei sužinoti nepavyksta, patariama kreiptis į gydymo įstaigos administraciją. Nepavykus ir ten išsiaiškinti, galima kreiptis į teritorinę ligonių kasą asmeniškai.