Atliekų kainos Alytaus gyventojams kol kas nesikeis
Šį ketvirtadienį vykstančiame Alytaus miesto savivaldybės tarybos posėdyje buvo atidėtas daug diskusijų sukėlęs klausimas, kuriuo būtų keičiami vietinės rinkliavos dydžiai už atliekų surinkimą ir tvarkymą. Sprendimas atidėtas mero Vytauto Grigaravičiaus siūlymu tam, kad būtų dar kartą išanalizuotas siūlomas modelis, palyginta kitų miestų patirtis.
„Matome, kad Taryba nėra pasiruošusi priimti dabartinį sprendimą dėl šiukšlių rinkliavos dydžio nustatymo, tad pasiūliau išimti klausimą iš darbotvarkės ir grįžti prie tolimesnių diskusijų“, – sakė V.Grigaravičius.
Vyriausybė dar pavasarį išleido nutarimą, kuriuo rinkliava už šiukšles turi būti sudaryta iš pastovios ir kintamos dalies, todėl rinkliavos tvarką turi keisti visos savivaldybės. Be to, nuo šių metų sausio Vyriausybės nutarimu papildomai apmokestintos į sąvartyną atvežamos komunalinės atliekos ir šis mokestis gulė ant savivaldybės pečių. Alytaus miesto savivaldybė ir be šio mokesčio dotuoja gyventojų atliekų tvarkymą – kasmet biudžetui tai kainuoja kelis šimtus tūkstančių. Savivaldybė kasmet už atliekų surinkimą ir išvežimą papildomai moka kainą, kuri nesurenkama iš gyventojų dėl to, kad rinkliava per maža ir nepadengia kaštų. Pernai iš savivaldybės biudžeto kompensuota 340 tūkstančių, šiemet šis skirtumas sieks apie 400 tūkstančių, kitąmet suma dar labiau augs.
„Tai tikrai ženkli suma miesto biudžetui, už šiuos pinigus galėtume renovuoti kelis darželius ar asfaltuoti kelias miesto gatves, tad ir toliau ieškosime galimybių įgyvendinti privalomus Vyriausybės sprendimus bei pakeisti rinkliavos dydžius taip, kaip būtų teisingiausia miesto gyventojams“, – kalbėjo miesto meras.
Įgyvendinus dabar pasiūlytą rinkliavos modelį, kai kurioms gyventojų grupėms kaina būtų mažėjusi, tačiau ženkliai būtų ūgtelėjusi tiems, kas daugiau išmeta atliekų ir mažiau rūšiuoja, t. y. daugiabučių gyventojams.
Socialiai remtini ir mažiausias pajamas gaunantys gyventojai bet kuriuo atveju nenukentėtų, jiems tebegalioja taisyklė, pagal kurią negali būti mokama daugiau kaip 1 procentas nuo pajamų.