Atlyginimas už gražias akis

Gyvename griežtai. Pasakymas, kad kažkas gauna pinigus už gražias akis pas mus potekstėje reiškia arba tarnybinį romaną, arba seksualinį išnaudojimą, arba geriausiu atveju kažkokio atlyginimo mokėjimą nesugebantiems dirbti. Žodžiu, pinigai už gražias akis – tai beveik prostitucija. Rimti darbdaviai ir rimti darbuotojai taip nesielgia…
Amerikiečiai formaliai taip pat pasakys, kad už gražias akis neverta mokėti nei inžinieriams, nei technikams, nei gydytojams, tačiau gyvenimas rodo, kad gražūs žmonės pasisekimą turi ne tik tarp artimųjų. Jie ir daugiau uždirba. Teksaso universiteto profesorius ekonomistas Daniel Hamermesh neseniai paskelbė studiją: „Grožis apsimoka. Kodėl patraukliems žmonėms geriau sekasi”
Pasak studijos ir komentaro, paskelbto žurnale „Time“ per savo gyvenimą gražus žmogus uždirba 230 000 dolerių daugiau nei „vidutinybė“. T.y. apie 200 000 eurų, kurie mūsų sąlygomis reikštų tokį sau neblogą namuką didmiesčio prieigose.
Buvo tirta 2774 asmenų grupė atspindinti JAV visuomenę. Pagal išvaizdą žmonės suskirstyti į penkias kategorijas. I – „pabaisos“ (apie 1 proc. vyrų ir 2 proc. moterų), II – prastos išvaizdos (11 proc. vyrų ir 13 proc. moterų), III – vidutinio grožio – (59 proc. vyrų ir 51 proc. visų tirtų moterų), IV – gražiai atrodantys (27 proc. vyrų ir 31 proc. moterų) ir V – tikri gražuoliai – (2 proc. vyrų ir 3 proc. moterų). Beje, dauguma tiriamųjų sutiko su jų priskyrimu tai ar kitai kategorijai.
Tyrimų rezultatai, apibendrinti pagal sudėtingas matematines formules, patvirtino hipotezę, kad už gražias akis galima uždirbti. Gražūs vyrai (IV ir V kategorija) uždirba vidutiniškai 17 procentų daugiau už vidutinybes ir bjaurulius. Moterims irgi sekasi, nors skirtumai (o tai jau staigmena) ne tokie dideli. Gražioms moterims mokama 12 procentų daugiau, nei negražioms. Tradiciškai į išvaizdą daugiau investuoja moterys, tačiau daugiau uždirba iš to – vyrai.
Iš tyrimo duomenų galima daryti ir daugiau išvadų. Tarp negražiųjų daugiau uždirba moterys. Tai, matyt, tos amžinai surūgusios kompiuterių žiurkės, kurios dirbti sugeba, tačiau nervina visus aplinkinius. Tarp vidutinybių ir gražių didesnius atlyginimus gauna vyrai (matyt gauna ir atsakingesnį darbą). Taigi, nieko naujo po saule – už gražias akis gyvenimas atseikėja kelis šimtus tūkstančių eurų.
Profesorius Daniel Mamermesh, žurnalisto paklaustas, ar verta dėl atlyginimo imtis plastinės chirurgijos, atsako neigiamai. Korėjos ekonomistų atliktas tyrimas rodo, kad kol kas plastinės operacijos kainuoja per brangiai – pinigai investuoti į chirurgo paslaugas neatsiperka. Galima manyti, kad „apmokamas“ veikiau natūralus grožis.
Socialinės atskirties apologetai kol kas nesugalvojo, kad negražūs žmonės gali pasijausti diskriminuojami ir pradėti reikalauti kompensacijų ar išmokų už tai, kad gamta neapdovanojo jų patrauklia išvaizda. Tačiau ateityje gali nutikti, kad priimant į darbą bus vertinamas ir grožio faktorius. Juk ir be tyrimo žinoma, kad gražios stiuardesės kelia avialinijų pajamas, o gražios padavėjos – restoranų. Grakštūs viešbučių tarnautojai, simpatiški taksi vairuotojai lengviau gauna arbatpinigių. Geras nuotraukų retušuotojas ar fotošopų meistras gali ir turtus susikrauti iš žmonių noro būti gražiais. Net pragmatiški politikai savo plakatuose siekia visų pirma gražiai atrodyti… Juk tai taip natūralu. Taigi, gerbiamieji, nesuklyskime. Eikime į darbą pasipuošę, pasitempę ir su šypsena. Sportiškos išvaizdos bosas ir grakščios kaip stirnos jo darbuotojos – štai kur klestinčios firmos idealas. Atrodytų tą seniai žinojome, tačiau tai buvo tik jausmas, kuris šiandien įgavo ir mokslo patvirtinimą.
Teksaso universiteto profesoriaus Mamermesho darbus galima laikyti savotišku ekonomikos ir estetikos junginiu. Anksčiau jis tyrė kaip estetiniai faktoriai veikia konkurenciją darbo rinkoje, kaip reiktų rengtis ir estetiškai elgtis darbovietėse, mokymo įstaigose ir kitose viešose vietose. Naujausi sociologo darbai patvirtina dar vieną banalią tiesę – gražūs žmonės laimingesni. Bent jau pagal amerikietišką laimės formulę.
Tad būkime gražūs. Merginos, „nemarinuokite“ vakarų prie kompiuterio ekrano: akys genda, kompiuteris grožio nesupranta ir atlyginimo nemokės.