Atšaldykite namus, bet ne norą mėgautis vasara: paprasti patarimai, kaip gyventi vėsiau
Vėsūs ir gaivinantys namai – apie tokią asmeninę erdvę svajojame įsismarkavus vasaros karščiams. Kai lauke svilina saulė, viduje ypač norisi jaustis komfortiškai, tačiau oro kondicionavimo sistemų kaina neretai atšaldo norą jas įsigyti. Taip kyla ne tik termometrų stulpelis, bet ir klausimas: kaip lengvai bei neišlaidaujant atvėsinti asmeninę erdvę ir užtikrinti malonią kambarių temperatūrą?
Atsakymus pateikiantys kokybiškos namų aplinkos kūrimo ekspertai dalijasi praktiškais patarimais, pridurdami – karščių išvengti ne tik paprasta, bet ir būtina, antraip jie gali sukelti lėtines ligas, neigiamai paveikti produktyvumą bei emocinę sveikatą.
Klaida, kurią daro daugelis
Sveikatos specialistai perspėja – karštis daro neigiamą įtaką sveikatai. Jam ypač jautrūs vyresni nei 75 metų žmonės, tie, kurie anksčiau sirgo arba tebeserga lėtinėmis ligomis, vaikai, nėščios moterys. Karštis gali sukelti diabetą, širdies negalavimus, kvėpavimo sistemos ir netgi psichosomatinius sutrikimus.
Todėl Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja tikrinti temperatūrą kambariuose nuo 8 iki 10 val. pirmoje dienos pusėje, 13 val. per pietus ir naktį po 22 val. Optimalu, jei namuose temperatūra svyruoja apie 24-28 laipsnius šilumos vasaros metu.
Ir tai užtikrinti išties paprasta. Stogo langų ir jų priedų gamintojo „VELUX“ generalinis direktorius Baltijos šalims Dmitrijs Astašonoks sako: pirmasis kovos su karščiu namuose būdas – nusistovėjusių įsitikinimų laužymas.
„Esame įpratę vasarą prasiverti visus namų langus. Tačiau to daryti nereikėtų: per juos visas lauko karštis patenka į kambarius. Verčiau namus vėdinti tik vakare ir anksti ryte, kai oro temperatūra nukritusi. Langus patartina dengti ir užuolaidomis, roletais arba žaliuzėmis, tik pastarąsias rinktis ne metalines, taip pat, vengti tamsių audinių. Taip saulės šviesa nebus sugeriama. Suprantama, jog vasarą norisi kiekvieno jos spindulio, tik turint langus pietinėje arba vakarinėje pusėje netrunka įsitikinti, kaip staiga namai gali įkaisti“, – pastebi D. Astašonoks.
Pašnekovo teigimu, visiems žinoma, kad skersvėjis namuose puikiai traukia orą ir atšaldo erdvę, tačiau daugeliui paslaptis, jog uždarytos nenaudojamos durys neleis maišytis karštoms bei vėsioms srovėms. Taip tvankumas į pravėsusius kambarius nesiskverbs: „Turintys augintinių, vasara susiduria ir su kitu išbandymu – kaip saugiai laikyti balkono duris ar langus pravirus. Išeitis yra: panaudojus tvirtinamus tinklelius, bus galima mėgautis gaiviu oru, nesirūpinant, jog gyvūnai iššoks į lauką“.
Ledui – taip, o kavai – ne
Svajojantiems apie vėsą namuose, D. Astašonoks siūlo dar vieną triuką: prie oro ventiliatoriaus padėti dubenį su ledo kubeliais. Jiems tirpstant, įrenginys po namus pūs malonią gaivą, užtikrindamas komfortišką klimatą.
„Kita gudrybė – keletą minučių prieš gulant miegoti į šaldiklį sudėti paklodes. Svarbu tik nepamiršti jas supakuoti į maišelius, antraip naktį praleisite apsupti šaldytos picos kvapo. Kalbant apie patalynės pasirinkimą vasarą, patartina ją naudoti ne šilkinę ar satino audinio, o medvilninę. Ši medžiaga vėsina ir miegoti tampa išties malonu“, – tikina D. Astašonoks.
Yra ir kita paklodžių panaudojimo paslaptis. Anot pašnekovo, jas sudrėkinus ir pakabinus virš lango, į kambarius plūstels gaivus bei vėsus oras. Tačiau vėsumos namuose rasis mažiau, jei per karščius bus intensyviai naudojama viryklė.
„Jos skleidžiama šiluma įkaitina gyvenamąją erdvę iš vidaus. Todėl susiruošę gaminti patiekalus, kuriuos virti ar kepti reikia laiko, luktelėkite vėsių dienų arba vakaro. Sveikatos specialistai vasarą rekomenduoja rinktis šaltą maistą – salotas, gėrimus, lengvus užkandžius, visų taip pamėgtus šaltibarščius. Karšti patiekalai įkaitina, todėl verčiau jų vartojimą sumažinti, kaip ir mėgavimąsi kava. Kofeinas skatina skysčių pasišalinimą iš organizmo ir dehidrataciją“, – sveikatos specialistų rekomendacijomis dalinasi kokybiškos namų aplinkos kūrimo ekspertas.
Kaitina ne tik saulė
Besirūpinat namų klimatu, svarbu nepamiršti ir buities prietaisų. D. Astašonoks teigimu, net energiją taupančios elektros lemputės skleidžia karštį, todėl jas išjungus išlaidų sumažės, o vėsos namuose bus daugiau.
„Vasarą šviesu nuo ankstaus ryto iki vėlumos – tamsoje klaidžioti tikrai nereikės. Nebent langus užstoja medžiai, tačiau ir jie naudingi: dengia saulę ir neleidžia karščiui patekti į kambarius. Visi kiti elektros prietaisai taip pat skleidžia karštį, todėl patartina ištraukti įrenginius iš elektros tinklo, naktį nekrauti išmaniųjų telefonų. Vasara neretai ir žaibuoja, ypač šį sezoną. Todėl iš elektros tinklo išjungti įrenginiai nenukentės ir per audras“, – tvirtina D. Astašonoks.
Apgalvojus visas detales, pašnekovas rekomenduoja atkreipti dėmesį ir į kokybiško namų mikroklimato kūrimą. Ekspertas teigia: efektyvų ir tinkamą patalpų vėdinimą bei gryno oro cirkuliaciją užtikrina ir stoglangiai.
„Juos įrengus, gyvenimas vasarą tampa ne tik vėsesnis, bet ir kokybiškesnis. Stoglangiai pastebimai pagerina namų mikroklimatą, leidžia efektyviai pasiskirstyti oro srovėms, didina energinį efektyvumą ir komfortą. Taip į kambarius patenka daugiau gaivos, o tvankumas nevargina – tai racionalus sprendimas norintiems išvengti vasaros karščių“, – apibendrina „VELUX“ atstovas.