Atsargiai su išvadomis
Mano socialinių tinklų draugai pastebėjo, kad dar prieš pusmetį kas antras lietuvis buvo politologas, dabar visi persikvalifikavo į virusologus ir epidemijų ekspertus. Specialistai nuo teigiančių, kad pandemija – tai jau nesustabdoma pasaulio pabaiga, iki drąsiai smerkiančių visas pasaulio valdžias už tai, kad jos susimokė ir susigalvojo tą epidemiją vien tam, kad neleistų (vargšams) lietuviams laimėti Eurovizijos. Visi turi savo nepaneigiamus mokslinius argumentus, vis remiasi statistika.
Taigi, statistika – kas tai? Nepaneigiamas faktų rinkinys, o ga… melo rūšis.
Žinau, kad skaičių lentelės ir grafikai gali būti informatyvūs ir dezinformatyvūs, tad visada žiūriu ne tik į pačius skaičius, bet ir kas slypi jų „šešėlyje“. Studijuodamas gausią statistiką apie COVID-19, matau, kad ji tuo pat metu ir informuoja, ir savotiškai vedžioja mus už nosies. Virusas, tikriausiai, nė nesapnavo (tikrai, nesapnavo), koks įdomus jis tampa COVID- 19 sergamumo suvestinėse.
Metę žvilgsnį į naujai užsikrėtusių žmonių kasdienius skaičius, pastebėsite keistą reiškinį. Pasaulio sveikatos organizacija rimtu veidu tvirtina, kad daugiausiai ligonių atsiranda penktadieniais, o mažiausia – pirmadieniais. Ir taip jau trečias mėnuo. Sakysite, pirmadienis – sunki diena, o penktadienis savaitgalio viltis… bet priežastis, matyt visai ne čia. Kokie budrūs bebūtų pasaulio medikai ir jų savanoriai padėjėjai, savaitgaliais atlieka mažiau testų, žmonės tingiau ieško gydytojų, o pastarieji ne taip stropiai skuba vykdyti savo pareigų. Tad pirmadieniui išaušus, visi turi mažiau „skaičiukų“ suvestinėse. Kas kita savaitės vidurio darbų karuselė, kurios rezultatus ne vienas surašo prieš savaitgalį. Tad, viena paslaptis išaiškinta – virusas nepulsuoja, pulsuoja statistika.
Kitas statistinis kuriozas verčia manyti, kad skirtingos tautos bei rasės su virusu dorojasi skirtingai. Kadangi čia „life matters“, tai pasveikti labiau miela nei tapti kvailo viruso, kurio net gyviu nepavadinsi, auka.
Visi labai pergyvena, kaip čia pasveikus, o aš žinau kaip!!!! Žiūriu statistiką ir matau, kad Vokietijoje ir Prancūzijoje užsikrėtusių beveik tiek pat, jei paskaičiuosi milijonui gyventojų. Bet pasveikusiu vokiečių, rašoma, yra dukart daugiau nei pasveikusių prancūzų.
Taigi, arba vokiečiai ir prancūzai yra iš skirtingo molio drėbti, arba vokiečiai moka gydyti geriau nei prancūzai, tik to niekam nesako, arba …. arba pasveikęs vokietis yra visai ne tas pats, kas pasveikęs prancūzas ir gal ne toks pats, kaip (ne)pasveikęs belgas… Nežinia, ar pasveikęs lietuvis artimesnis Hansui ar Pjerui. O beje, kažkaip nuo viruso baltieji rusai ir Putino rusai beveik visai nemiršta.
Gydykitės pas vokiečius arba Minske!!!! O galiausiai, tai visa ta statistika matyt yra niekis… Ne tas teisus, kas serga, o kas veda apskaitą. Virusas nėra nei rasistas, nei nacionalistas, jis – tik virusas.
Kažkada seniai labai seniai mūsų šalyje nebuvo nei prostitucijos, nei alkoholizmo. Ir daugelio baisių ligų nebuvo. Iš tikro jos buvo, bet apie jas nei skelbta, nei dorai diagnozuota. Tas pats šiandien ir su virusu. Daugelyje vadinamo Trečiojo pasaulio šalių testuojama santykinai mažai žmonių, tad ir sergančių randama nedaug. Laikui bėgant, situacija mainosi. Prieš porą mėnesių pirmąjį labiausiai sergančių šalių dešimtuką sudarė Kinija ir Europos Sąjungos šalys. Šiandien statistikos lentelėse jos krenta vis žemiau. Ne paslaptis ir tai, kad kaip kurios šalys nuo seno moka duomenis pateikti tai, kad ir akiai būtų gražiau, ir širdžiai ramiau, ir valdžia liktų patenkinta. Tai korupcija. Virusas ne toks jau protingas, kad būtų korumpuotas, o va apskaitininkai kur kas protingesni.
Lietuva, beje, jau iškrito iš labiausiai sergančių šalių šimtuko, nors testuojame mes puikiai, beveik gausiausiais visoje ES. Pasiguoskime, esame sveiki, ir neburbuliuokime prieš tuos katrantininius apribojamus.
Prieš daug metų mano bičiulis, subtilaus humoro grandas Jurgis Gimberis pastebėjo, kad gyvenime dažniausiai būna visai ne taip, kaip iš tikrųjų. Tad ir ties skaičiai apie sveikus, sergančius bei gi jau ir nebesergančius yra tik skaičiai – kaip juos paversi, tokį atsaką ir gausi. Atsargiai su išvadomis.
Užsk. Nr. EV-198