Atvirojoje pamokoje prisiminta kova už tėvynės laisvę

Rugsėjo 8 d. Joniškio kultūros centre vyko atviroji pamoka „Karžygio sugrįžimas“, sukvietusi gausų būrį Joniškio jaunimo. Istorijos pamokos metu kalbėta apie Lietuvos partizano Martyno Kliausiaus, Vyčio kryžiaus ordino kavalieriaus, vieno iškiliausių Tėvynės laisvės gynėjų, Kęstučio apygardos Genio rinktinės, veikusios Joniškio apskrityje, vėliau pervadintos Kunigaikščio Žvelgaičio rinktinės vardu, įkūrėjo, vado veiklą, vyko jo pomirtinio apdovanojimo iškilmės.
Renginio vedėja „Aušros“ gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Vilija Bartašienė kreipėsi į visus susirinkusius teigdama, kad ši diena – neeilinė, šiandien minima Vytauto Didžiojo karūnavimo ir padėkos už Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės apgynimą diena. Taip pat šiandien gimtinėn atvežtas kraštiečio Martyno Kliausiaus apdovanojimas – Vytauto Didžiojo ordino
Karininko kryžius.
Atvirojoje pamokoje dalyvavo J. E. Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Joniškio garbės pilietis, režisierius, dirigentas Povilas Mataitis, kuris skaitė pranešimą „Partizanų vadas Martynas Kliausius (Tautvydas) – ryškiu meteoru sušvitęs Joniškio krašto Lietuvos laisvės kovų padangėje“.
Taip pat kalbėjo istorikas doc. Romas Batūra. Jis pasisakė tema „Šiaurės vidurio ir visos Lietuvos partizanų kovos – šimtmečius trukusių Lietuvos valstybės laisvės kovų tęsinys“. Ištraukas iš P. Mataičio knygos „Mes norėjome gyventi laisvoje Lietuvoje“ skaitė raiškiojo žodžio meistras, Nacionalinio dramos teatro aktorius Vytautas Rumšas.
Renginyje dalyvavo Martyno Kliausiaus sūnėnas Dalius Navikas. Jis perdavė rajono merui Gediminui Čepuliui Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžių. Daliaus Naviko teigimu, jie su dideliu džiaugsmu priėmė LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės įteiktą apdovanojimą, didžiuojasi dėdės atliktais žygdarbiais kovojant už tėvynės laisvę. O dabar jie nori šį garbingą apdovanojimą grąžinti į tėviškę ir kad čia, joniškio krašte, jis būtų saugomas. Sūnėnas padėkojo visiems, kurie rinko medžiagą, įrodančią apie dėdės atliktus žygdarbius.
Meras Gediminas Čepulis perėmęs apdovanojimą jį perduos Joniškio istorijos ir kultūros muziejui, kuris jį saugos ir eksponuos. Rajono vadovas padėkojo gynusiems Lietuvos laisvę ir skatino būsimąsias kartas tausoti ir saugoti tai, kas taip sunkiai buvo iškovota.
„Taip pat noriu nuoširdžiai padėkoti šventės sumanytojui, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui, režisieriui, dirigentui, Joniškio garbės piliečiui Povilui Mataičiui ir rajono garbės kraštotyrininkui, vienam iš Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus įkūrėjų, jam vadovavusiam daugiau kaip dešimtmetį Karoliui Bačioniui už neišsenkamą entuziazmą, atgaivintą istorinę atmintį, visų istorinių faktų, archyvinių dokumentų surinkimą ir pateikimą prezidentūrai“ – kalbėjo rajono vadovas.
Renginyje muzikinius kūrinius atliko Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos duetas ir „Aušros“ gimnazijos mokinių choras (mokytoja Birutė Jurgaitytė).