Atvirų durų diena Grinkiškio seniūnijoje – apie kelius, vandetvarkos projektus ir melioraciją
Atvirų durų dieną 2019 m. spalio 10 d. Grinkiškio miestelio pramogų ir šokių salėje gyventojai susitiko su Radviliškio rajono savivaldybės atstovais: meru Antanu Čepononiu, administracijos direktore Jolanta Margaitiene, Statybos skyriaus vedėju Gintautu Viču, Žemės ūkio skyriaus vedėju Alfredu Juozapavičiumi, Investicijų ir turto skyriaus vedėju Gintaru Pilypu bei UAB „Baisogalos bioenergija“ atstovu Edmundu Valba.
Susitikime dalyvavo Grinkiškio seniūnijos seniūnė Giedrė Bložienė, Pašušvio seniūnaitė Romalda Šiurnienė, Grinkiškio ir Pašušvio parapijų klebonas Donatas Grigalius, gimnazijos direktorė Sigita Šegždienė, seniūnijos bendruomenių pirmininkai: E. Širvinskas, M. Trinkienė, Ž. Bitaitis ir gyventojai.
Atvirų durų dienos diskusija prasidėjo nuo Grinkiškio seniūnės Giedrė Bložienės trumpo pristatymo, kaip ir kuo gyvena Grinkiškiškio seniūnijos gyventojai, ir kokie rūpimi klausimai yra pateikti atvykusiems savivaldybės atstovams.
Diskusiją pradėjo savivaldybės meras Antanas Čepononis, jis trumpai pristatė 2020 m. tikslus ir pakvietė gyventojus diskutuoti rūpimais klausimais.
Grinkiškio miestelio gyventoja norėjo išgirsti, kaip greitai bus išspręsta miestelio vandens surinkimo nuo gatvių problema, nes nuo gatvių (regioninių kelių) po lietaus susirenkantis vanduo nutekamaisiais vamzdžiais atiteka iki jos sklypo ir jame kaupiasi. Gyventoja mano, kad tiesiant kelius ir darant vandens nubėgimo sistemą, nebuvo tinkamai užbaigti darbai, dėl ko kenčia sklypas ir jame stovintys pastatai. Gyventoja tiki, kad jos ir kartu viso miestelio problema, kuri sprendžiama nuo 2015 m., tikrai bus išspręsta.
Po diskusijos meras A. Čepononis ir vedėjas A. Juozapavičius pažadėjo nuvykti ir susipažinti su realia situacija gyventojos namuose ir priimti sprendimą.
Grinkiškio seniūnijos gyventojai, keičiantis klimato sąlygoms, susidūrė su geriamojo vandens problema, nes po sausų vasarų ir besniegių žiemų išdžiūvo geriamojo vandens šuliniai. 2019 m. pavasarį Kairėnų kaimo gyventojai buvo iškėlę klausimą dėl galimybės prisijungti prie įrengto vandens gręžinio, kurį eksploatuoja ir prižiūri UAB ,,Baisogalos bioenergija“. Kairėnų kaimo gyventojų atstovas norėjo išgirsti, kada prasidės 2020 m. vandentiekio vamzdyno pratęsimo darbai Kairėnų ir Kairėnėlių kaimuose. Meras A. Čepononis ir UAB ,,Baisogalos bioenergija“ atstovas E. Valba patvirtino, kad paskaičiavimai, reikalingi darbams atlikti, tikrai yra padaryti, o konkretūs darbai turėtų prasidėti 2020 m. pavasarį nutiesiant apie 1,6 km ilgio vandentiekio trasą.
Pašušvio gyventojai taip pat kėlė klausimą dėl geriamojo vandens, jiems buvo patarta pirmiausia pateikti raštišką prašymą UAB ,,Baisogalos bioenergija“ vadovui. UAB ,,Baisogalos bioenergija“ atstovas E. Valba patvirtino, kad pratęsti vandentiekio vamzdyną iki daugiabučio namo Pašušvio miestelyje Mokyklos g. tikrai yra galimybė.
Deja, Rudžių kaimo gyventojams geriamojo vandens problema gali išlikti keleriems metams, nes šiame kaime niekada nebuvo įrengta geriamojo vandens tiekimo vamzdžiais sistema.
Kairėnėlių kaimo Kaimynų g. gyventoja susirūpinusi, kad jos ir kitų šios gatvės gyventojų namai pavasarį vėl skęs, kaip būna kiekvienais metais ir jau keliolika metų iš eilės. Gyventoja mano, kad yra problemų su drenažo sistema. Žemės ūkio skyriaus vedėjas A. Juozapavičius, atsakydamas į gyventojos klausimą, teigė, kad Kairėnų ir Kairėnėlių kaimuose 2020 m. bus atliekami drenažo griovių valymo darbai, po kurių problema su besikaupiančiu vandeniu turėtų išnykti. Jei padėtis nepasikeis atlikus valymo darbus, jis pažadėjo imtis kitų priemonių problemai išsiaiškinti ir atlikti reikiamus darbus.
Grinkiškio seniūnijos gyventojams, kėlusiems klausimą dėl greitį ribojančių kalnelių įrengimo, kelių ženklinimo, ženklų statymo, besikaupiančio vandens ant regioninių kelių, atsakė Statybos skyriaus vedėjas G. Vičas. G. Vičas nurodė, kad šiuo metu visais klausimais, susijusiais su regioniniais keliais, reikia kreiptis į Lietuvos kelių direkciją. Administracijos direktorė J. Margaitienė patvirtino, kad Radviliškio rajono savivaldybė dėl greičio kalnelio įrengimo Grinkiškio miestelyje yra parašiusi raštus 2016, 2017, 2019 m. ir gavusi atsakymą, kad kreipimasis buvo apsvarstytas, išnagrinėtas ir Kelių direkcija mananti, kad įrengti greitį ribojantį kalnelį Grinkiškio miestelyje nuo Raseinių nėra tikslinga.
Statybos skyriaus vedėjas pranešė džiugią naujieną, kad Kelių direkcija jau yra paskelbusi konkursą keliui Pašušvys–Minaičiai asfaltavimo darbams atlikti.
Grinkiškiečiai taip pat išgirdo, kad miestelio šaligatviais ir jų borteliais, kurių būklė labai prasta, taip pat turi pasirūpinti Lietuvos kelių direkcija, o ar Kelių direkcija šiuos darbus įtrauks į savo darbų planus ir kada tai bus, sunkiai nuspėjama.
Pašušviečiams į klausimą, ar kada nors bus įrengti nuotekų valymo įrenginiai Pašušvio miestelyje, savivaldybės atstovai negalėjo duoti atsakymo. Pašušvio bendruomenės atstovai išsakė pastebėjimą, kad reikia pasirūpinti gaisrinių automobilių privažiavimu prie Šušvės upės gaisro metu. Jie patvirtino, kad su Grinkiškio seniūne yra apžiūrėtos vietos, kur būtų galimybė pagerinti šių spec. automobilių privažiavimą.
Gyventojams, pasidomėjusiems, kodėl tokie dideli žemės mokesčiai, buvo atsakyta, kad šį mokestį nustato Radviliškio rajono savivaldybės taryba, o jo dydis priklauso nuo žemės kainų perskaičiavimo.
Susitikime dalyvavęs Grinkiškio ir Pašušvio parapijų klebonas Donatas Grigalius išreiškė nuogąstavimus dėl medžių, augančių Pašušvio bažnyčios šventoriuje, prastos būklės, kurie kelia tiesioginį pavojų pačiai Pašušvio bažnyčiai. Kunigo teigimu, šie medžiai taip pat yra įtraukti į paveldosaugos saugomų objektų sąrašą ir juos nupjauti nėra taip paprasta (reikalingi leidimai iš paveldosaugos institucijų). Kunigas D. Grigalius pasidžiaugė, kad yra prasidėję Pašušvio miestelio bažnyčios grindų remonto darbai.
Atvirų durų dienos diskusija – betarpiškas bendravimas, geriausias pavyzdys, kaip išgirsti vieniems kitus.