aujienos ir aktualijos Projekto „Gyvenu laisvai!“ dalyviams iš Pabradės „Žeimenos“ gimnazijos – apdovanojimas už toleranciją ir atjautos kitokiam puoselėjimą
Lygiai prieš metus Švenčionių r. Pabradės „Žeimenos“ gimnazijos mokiniai prisijungė prie projekto „Gyvenu laisvai!“, kurio tikslas – ugdyti tautinių bendrijų jaunimo pilietiškumą, skatinti geriau pažinti, suvokti ir puoselėti savo krašto kultūrą, unikalią tapatybę. Pabradėje buvo įkurtos kūrybinės dirbtuvės ir suburta jaunimo komanda.
Pirmajame projekto „Gyvenu laisvai!“ renginyje buvo pristatytos penkios gimnazijos komandos idėjos. Projekto dalyviai susitiko ir diskutavo su įvairių sričių ekspertais, nuomonių lyderiais, padėjusiais išrinkti vieną idėją, kurią, dalyvaudami projekte, moksleiviai turėjo įgyvendinti praktiškai.
Padedamas ekspertų ir atsižvelgdamas į balsavimo rezultatus, komandos jaunimas pasiryžo atversti itin skaudų istorijos puslapį ir visiems priminti tragišką Švenčionių rajono žydų likimą Antrojo pasaulinio karo metais. Turėdama galimybę laisvai pasirinkti meninės raiškos priemones, komanda suprato, kad negali praleisti galbūt vienintelės progos susipažinti su kūrybiniu teatro procesu ir kartu su profesionalais paragauti aktorių duonos.
Savo idėjos įgyvendinimui Pabradės jaunimas ruošėsi visus metus: vyko turiningi susitikimai su įžymiais žmonėmis, daug sužinota, pažinta ar prisiminta apie savo gimtąjį kraštą. Jaunimas dalyvavo paskaitose, kuriose nagrinėta žydų tautos istorija, kultūra ir religija, kalbėtasi apie Holokaustą. Šia tema vyko diskusijos su Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazistais, gimnazijos direktoriumi Miša Jakobu ir hebrajų kalbos mokytoja Ruth Reches, taip pat Vilniaus universiteto istorikais Tadu Janušausku, Jurgita Verbickiene, Arūnu Bubniu, Vytautu Bruveriu, istoriku dr. Norbertu Černiausku, tarptautinės komisijos Švietimo programos koordinatore Ingrida Vilkiene.
Gimnazijos komanda sėmėsi žinių apie žiniasklaidą ir diskutavo kitais aktualiais klausimais su žurnalistais Dainiumi Radzevičiumi, Rimvydu Valatka, Aurimu Peredniu, naujienų portalo DELFI vyr. redaktore Monika Garbačiauskaite-Budriene, žurnalo „Valstybė“ vyr. redaktoriumi Eduardu Eigirdu. Galima drąsiai teigti, kad tiek įžymių svečių per vienerius metus Pabradės „Žeimenos“ gimnazija niekada neturėjo.
Per metus vyko ne tik paskaitos ir užsiėmimai. Projekto organizatorių dėka komanda apsilankė Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, kur žiūrėjo spektaklį „Mūsų klasė“. Tuomet nė vienas iš dalyvių net negalėjo įtarti, jog labai greitai vaidins kartu su vienu iš aktorių.
Projekto dalyviai lankėsi ir Vilniuje įsikūrusiame Valstybės pažinimo centre, turėjo išskirtinę galimybę apsilankyti Lietuvos Respublikos Vyriausybėje, stebėti jos posėdį ir dalyvauti susitikime su Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi, finansų ministre Rasa Budbergyte, vidaus reikalų ministru Tomu Žilinsku ir kultūros viceministru Arnu Neverausku.
Nepamirštamais įspūdžiais į projekto bendruomenės atmintį įsirėžė akimirkos iš vasarą organizuotos tarptautinės ateities lyderių mokyklos Trakų rajone bei kūrybiškumo akademijos Molėtų rajone.
Metai pasiruošimo, maždaug mėnuo intensyvių repeticijų ir štai 2016 m. rugsėjo 29 dieną gimnazijos ir miesto bendruomenei pristatytas spektaklis „Nerūkas“, kuriame pasakojama apie tragišką žydų tautos likimą, gvildenamos patyčių, požiūrio į „kitus“ problemos. Pjesės autorius – dramaturgas Mindaugas Nastaravičius, spektaklio režisierius – Paulius Ignatavičius. Kartu su jaunimu – aštuoniais G4 klasės mokiniais – scenoje pasirodė ir profesionalus aktorius Tadas Gryn. Spektaklyje vaidino Ivona-Julija Ivanovska, Ilja Jakovlevas, Dominik Lastovski, Agata Beinar, Janina-Laura Rakovskytė, Karolina Rynkun, Gabriela Gulbinovič, Diana Kogarko, Dominik Pesliak ir Damian Kondratovič.
Mokiniai savo kūrybą pristatė ir Nemenčinės Gedimino gimnazijoje bei Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijoje. Vykdama į Vilnių visa trupė labai jaudinosi, mat mokiniams buvo itin svarbi gimnazijos direktoriaus Mišos Jakobo nuomonė apie spektaklį. Džiugu, jog po pasirodymo direktorius nuoširdžiai dėkojo ir pagyrė jaunimą už drąsą, nes, anot jo, apie Holokaustą Lietuvoje kalbama vis dar nenoriai.
Baigiamasis projekto „Gyvenu laisvai!“ renginys įvyko lapkričio 8-ąją. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje penkios projekto komandos iš skirtingų Lietuvos rajonų pristatė kartu su menininkais sukurtus darbus. Švenčionių rajono komandos pasirodymas, ko gero, reikalavo daugiausiai susikaupimo ir rimties, nes mokiniai turėjo vaidinti čia ir dabar. Visų darbus įvertino ekspertų komisija, sudaryta iš Lietuvos meno kūrėjų asociacijos prezidento Kornelijaus Platelio (pirmininkas), istoriko prof. Alfredo Bumblausko, kino režisieriaus ir prodiuserio Arūno Matelio bei kino ir teatro kritiko Andriaus Jevsejevo.
Iškilmingoje apdovanojimų ceremonijoje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmuose spektaklis „Nerūkas“ pelnė nominaciją „Už toleranciją ir atjautos kitokiam puoselėjimą“. Po apdovanojimų ceremonijos Pabradės „Žeimenos“ gimnazijos komandos dalyvius pasveikino ir dovaną įteikė vidaus reikalų ministras Tomas Žilinskas. Jaunimo komanda dėkoja ir saldžią Švenčionių rajono savivaldybės mero Rimanto Klipčiaus dovanėlę perdavusiai jo padėjėjai Mirandai Kaneckajai-Steckevičienei, taip pat dovana pradžiuginusiai Lietuvos lenkų sąjungos Švenčionių rajono savivaldybės skyriaus vadovei Irenai Beinar.