Auklės paieškos – su nuotykiais
Dėl darbų daugelis tėvų yra tiesiog priversti palikti savo atžalas auklėms, kurių, pasirodo, pasitaiko pačių įvairiausių, o šeimų patirtys byloja, kad kartais tenka pakeisti ne vieną auklę, kol atrandama tinkama vaikučio prižiūrėtoja.
Darbo užmokestis – euras už valandą
Tiek apklaustos auklės, tiek šeimos, kurios samdėsi tokių padėjėjų, tvirtino, kad kaina priklauso nuo to, ką prašoma atlikti. Daugumai šeimų svarbiausia vis tik pats auklėjimas, o maistu ir visu kitu auklės būna aprūpinamos.
„Savo sūnų vežu pas auklę į namus, kuri gyvena kaime. Kadangi vaikas jau valgo viską, ką ir suaugę, atskirai jam nėra gaminama, o varškytėmis, vaisiais ir desertais aprūpinu pati. Auklei mokame 1 eurą už valandą ir kiekvieną dieną, kadangi valandų skaičius kaskart vis skirtingas“, – pasakojo viena kirpėja.
Kita moteris teigė, kad vaiką veža taip pat į auklės namus, kaina už valandą būna irgi vienas euras, o atžalą prižiūrėti palieka nuo 8 val. iki 17 val., 6 dienas per savaitę. Trečioji kalbinta mama pasakojo, kad anksčiau dešimties mėnesių mažyliui auklę samdydavo keletui valandų per dieną ir tai jai kainuodavo 5 litus (1,45 Eur) valandai.
Auklė Viktorija (vardas pakeistas) teigė, kad darbo ieško tik vasaros sezonui, kai užsidaro darželis ir pati atostogauja, mat ji vis dar lanko mokyklą. Kaip ir kita auklės darbu užsiimanti šešiolikmetė Gintarė (vardas pakeistas), ji už priežiūrą ima priklausomai nuo to, ar vaiką reikia tik prižiūrėti, ar jam ir valgį ruošti, namus tvarkyti. Tačiau abi neperžengia euro už valandą ribos.
Apie verslo liudijimą – pamirštama…
Auklės darbas yra priskiriamas prie veiklų, reikalaujančių turėti verslo liudijimą – taip mus informavo Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Komunikacijos vadovas Darius Buta. Deja, pasak jo, dėl galimai neregistruotos auklių veiklos mokesčių administratorių pasiekia tik pavieniai pranešimai. Remiantis VMI skaičiuokle, vieno mėnesio (22 darbo dienos) auklės darbas verslo liudijimo turėtojui atsieitų 27 eurus. Paskaičiavus išeina, kad jeigu auklė per dieną uždirba vidutiniškai 8 eurus, jai tektų paaukoti beveik 4 dienų atlyginimą už galimybę legaliai darbuotis. Dėl nemažų mokesčių turbūt ir pasirenkamas „šešėlinio“ uždarbio kelias. Nei viena iš abiejų kalbintų auklių neturėjo verslo liudijimo. Taip pat ir mamos, kurios naudojasi auklių paslaugomis, nebuvo susidūrusios su teisėtu šio pobūdžio verslu.
„Ne, pas mus gi mažas miestelis ir auklių „patentininkių“ nėra. Tik viena per kitą moterys pasiūlo kokią auklę, o geros būna pasamdytos net į priekį“, – pasakojo viena iš mamų.
Po karčios patirties į namus auklių nebeįsileidžia
Viename Šilalės grožio salone dirbanti moteris pasakojo, kad ilgą laiką į darbą nesugrįžo dėl to, kad nerado tinkamos auklės. „Aš nenorėjau svetimos moters, kuri ateitų į mano namus prižiūrėti jauniausio sūnaus, kadangi pirmajam vaikui buvau nusamdžiusi tokių auklių, kurios ir kavos namo išsinešdavo, ir maisto, ir dar stalčius visus ištikrindavo. Po jų „pabuvimų“ tekdavo kuopti namus, nors niekada neskaičiuodavau minučių ir visada sumokėdavau daugiau nei priklauso“, – nemalonią patirtį prisiminė moteris. Ji džiaugiasi, kad vaikas pas dabartinę auklę važiuoja kaip pas „babą“: „Jam nėra dar nė dvejų metukų, tad iš pradžių, kai palikdavau, šiek tiek paverkdavo, bet sakė tik kokias 5 min., kol per TV reklama prasidėdavo. O dabar pasilieka be problemų.“ Auklę moteris sakė pažįstanti jau apie 25 metus, o su vaiku ji užsiima labai noriai, nors yra įkopusi į penktą dešimtį.
Samdyti auklę – brangu
Kita mama, dirbanti administratore vienoje Šilalėje esančių įmonių, pasakojo, kad auklių jau pakeitė tris. Dabar jau apie metus laiko jos trečiasis vaikas būna auklės namuose, kur be jo laksto dar trys pačios auklės vaikai. „Maistą ji gamina pati, jei reikia daržovių, atvežu, nes mūsų šeima turi ūkelį. Kai vaikui suėjo metukai, grįžau į darbą, nes bijojau jį prarasti, o nuo rugpjūčio eisim į darželį ir bus pigiau, kadangi iš tikro labai brangu samdyti auklę, kai mūsų pačių atlyginimai nėra įspūdingi“ – pasakojo mama.
Moteris iš pradžių auklės darbui samdė savo kaimynę, bet ji buvo jauna ir nelabai mokėjo prižiūrėti vaikų. Po to su jais būdavo vyras arba mama. Bet kadangi, moters tikinimu, močiutė linkusi išgėrinėti, ir su ja nepavyko susitarti.
„Kai nieko neišėjo su mama, viena mergina man pasiguodė, kad norėtų nesunkaus darbo ir myli vaikus, tad jai pasiūliau prižiūrėti maniškius. Viskas buvo gerai, kol jai nepasiūlė padavėjos darbo, tuomet teko ieškoti kažko kito. O kitą auklę suradau per vieną socialinį tinklapį. Jos mama dabar prižiūri mano mažąjį, o ji prižiūrės nuo vasaros pradžios, nes vis dar yra mokinė“, – pasakojo administratorė. Pasak jos, paskutinė auklė ir jos mama padeda prižiūrėti kartais net visus tris vaikus, dėl to apie jas atsiliepia vien geriausiais žodžiais.
Auklė vaiką pavertė isteriku
Trečioji kalbinta šilališkė mama teigė, kad turėjo visokios patirties su auklėmis. Tris mėnesius savo mažyliui, kuriam nebuvo nei metukų, ji samdė 17-metę merginą. Jos nebuvo prašoma atlikti namų ruošos darbų, tad visą laiką ji skyrė vaikui. Deja, mergina nors ir gerai dirbo savo darbą, jai prasidėjo mokslai, tad teko samdyti kitą auklę.
„Mažylį palikdavome jaunai dviejų vaikų mamai keturias dienas per savaitę, kol su vyru būdavome darbuose. Palikdavome pas ją namuose ir mokėdavome po 2 litus už valandą. Per dvi savaites mažylis ėmė bijoti žmonių, tapo tiesiog „isterikas“. Įtardami, kad auklė netinkamai elgiasi su vaiku, jos paslaugų atsisakėme“, – pasakojo šilališkė. Dabar vaiką prižiūri 57-erių metų moteris, kuri būna 4 dienas per savaitę ir su vaiku elgiasi nuostabiai.
„Prižiūri ir myli mano vaiką. Mokame 1,15 euro / val. Neprašiau, kad namų ruošos darbus atliktų, bet randu ir suplautus indus, ir sutvarkytus namus, ir net šiukšles išneštas“, – džiaugėsi moteris.
Jaunos, bet su patirtimi
Auklė Viktorija sakė, kad patirties su vaikais įgijo prižiūrėdama giminaičių atžalas ir jau kuris laikas intensyviai ieško darbo: „Šiai vasarai ieškau darbo jau apie mėnesį. Norėčiau dirbti aukle, nes patinka būti su vaikais, su jais bendrauti ir užsiimti įvairia veikla.“
Viktorija teigė, kad su nepažįstamais vaikais dar nebuvo tekę dirbti, o paklausta, su kokio amžiaus vaikais norėtų užsiimti, prasitarė, kad jai tiktų ir nuo pusantrų metukų mažyliai. „Pasiūlymų dar negavau, tačiau seku naujienas internete ir skelbimus vietos laikraščiuose. Net jeigu reikėtų dirbti savaitgaliais – neprieštaraučiau“, – pasakojo Viktorija. Pasak jos, jei reikėtų ir namus prižiūrėti, tuomet kaina būtų didesnė, tačiau neviršytų vieno euro.
Kita jauna, vos šešiolikos, auklė Gintarė pasakojo, kad su vaikais yra tekę dirbti ir be atlygio, o dažniausiai jai tekdavo susidurti su 7-10 metų mažyliais. „Kartą Kaune prižiūrėjau 4 metų vaiką, kurio mama neturėjo daug pinigų, bet už mano atliekamą darbą padovanodavo bilietų į teatrą, kuriame vaidina. Yra buvę, kad vasarai susiradau 1 mėnesio darbą, kuomet 9 valandas prižiūrėdavau du vaikus ir gaudavau 50 litų per dieną“, – pasakojo Gintarė. Ji kartą net dirbo Amerikoje, kur prižiūrėjo 8 metų mergaitę ir už visą darbą po dviejų savaičių gavo virš 100 dolerių. Kartais Gintarei tenka prižiūrėti ir labai mažus vaikus: „Nors už atlygį su mažais vaikais dar nedirbau, bet patirties turiu labai daug, nes šeimoje yra mažas vaikutis.“
Paklausta, kas dirbant aukle yra sunkiausia, ji teigė, kad sunkiausia būdavo sugalvoti, ką gaminti valgyti, ir prikalbinti vaikus miegoti, jei būdavo toks tėvų prašymas: „Vaikai kartais tiesiog neapsisprendžia, ką nori valgyti, ir tai vargina.“ Gintarė sakė, kad darbo ieško visai vasarai, kadangi pavasarį, rudenį ir žiemą laiką suryja mokslai.