Aukštadvaryje nugriaudėjo pavasario mugė „Pagal Jurgį ir jurginas“
Pavasaris jau pragydo paukštelių balsais, upelių čiurlenimu, kalvos ir kloniai pasipuošė plukių, purienų žiedais. Taip ir norisi, suėjus draugėn pasibūti, pasidalinti džiaugsmais ir rūpesčiais. Norisi kartu padainuoti, ar bent pritariant paniūniuoti, o gal ir smagų šokį pašokti.
Tad ankstų balandžio 16-sios rytą, vos tik švintant, į Aukštadvario miestelio aikštę gausiai rinkosi prekeiviai, keldami didelį, bet malonų šurmulį. Netrukus atskubėjo ir pirkėjai. Labiausiai visi troško išsirinkti gerų veislių vaismedžių ir vaiskrūmių sodinukų bei pačių gražiausių, nuo seno labai mėgstamų gėlių – jurginų.
Mugėje buvo visko: naminių lašinių, dešrų ir kumpių, kiaušinių, pieno, skaniausių sūrių ir šviežių daržovių. Netrūko ir naminės duonos, grikių bandelių, keptų grybukų, Aukštadvario žemės ūkio mokyklos amatų centre pagamintų skaniausių keksiukų ir kitokių gardėsių. Pirkėjai galėjo įsigyti ir keramikos, suvenyrų, įvairių pintų krepšių, servetėlių, vilnonių kojinių. Buvo visko, ko tik širdis geidžia.
Aukštadvario tradicinė mugė ,, Pagal Jurgį ir jurginas“ – tai džiaugsminga šventė, sukviečianti į miestelio aikštę sodininkus, daržininkus, gėlininkus, ūkininkus, liaudies meno bei rankdarbių puoselėtojus ir kulinarinio paveldo gamintojus. Tai pati geriausia verslumo ugdymo pamoka, savo išradingumu puošianti Aukštadvario kraštą. Buvo smagu stebėti besišypsančius pardavėjus ir pilnais krepšiais bei sodo augalais nešinus pirkėjus.
Koncertinės programos vedėjai Jurgis (Kęstutis Taraškevičius) ir kultūrinių renginių organizatorė Teresė Mikutavičienė pakvietė mugės lankytojus arčiau scenos, kad išgirstų svečių sveikinimus ir pamatytų parengtą meninę programą. Jurgis į žiūrovus kreipėsi priesakais: „Šypsokis taip – kad visi žinotų, jog mugė „Pagal Jurgį ir jurginas“ – šventė Tau, Tavo giminei, kaimynams ir visai Lietuvai. Mugėje neieškok kvailių, prekiauk tik tuo, ką gali sodinti ir valgyti pats.“ Po perskaitytų net dešimt Jurgio priesakų vedėjai kvietė linksmintis, o juk Jurgis pažadėjo „atrakinti žemę ir pradėti darbymetį, kad net akmenys palaukėje krutėtų“.
Programos vedėjai į sceną pakvietė seniūnę Jadvygą Dzencevičienę ir Aukštadvario bendruomenės pirmininką Vytautą Zaliecką. Į sceną taip pat buvo pakviesti Aukštadvario seniūnijos įstaigų vadovai ir svečiai. Seimo narė Dangutė Mikutienė palinkėjo gero derliaus, karštos vasaros. Trakiškė Jolanta Veličkienė pasidžiaugė, kad ji yra Aukštadvario marti, todėl labai mylinti šį kraštą, kuris išaugino jai darbštų vyrą. O Onuškio bendruomenės pirmininkė Liuda Korsanovienė į mugę atvyko ne viena, ją atlydėjo ir kapelos dalyviai. Aukštadvario gimnazijos miško bičiulių būrelio „Verkniukai“ nariai dovanojo visiems svečiams po mugės simbolį – riestainį.
Mugei ruošėsi visi – maži ir dideli. Aukštadvario gimnazijos jaunieji miško bičiuliai ,,Verkniukai “, vadovaujami Česlavos Pociūnienės, po pamokų stropiai gamino suvenyrus, o juos įteikė svečiams ir šventės dalyviams. Aukštadvario žemės ūkio mokyklos amatų centro administratorės Aidos Švelnienės organizuojamų edukacinių pamokų metu mokiniai prikepė įvairiausių meduolių su užrašais ir konditerinių krepšelių, kuriuose puikavosi akį traukiantys spalvingi kaštonai, braškės, kukurūzai. Su šiais kepiniais žemės ūkio mokyklos ekonomikos mokytoja Violeta Nairanauskienė išradingai organizavo loteriją. Kas suko laimės ratą, visi laimėjo po ypatingą skanėstą. Šiame Aukštadvario žemės ūkio mokyklos patraukliausiame kiemelyje tiesiai nuo laužo buvo vaišinama karšta pavasarine sriuba – dilgėliene. O visi ištroškę mugės dalyviai ir žiūrovai atsigėrė seniūnės pagamintos tradicinės kmynų giros.
Ant asociacijos „Aukštadvario senjorai“ stalų puikavosi Aukštadvario regioniniame parke surinktos ir kruopščiai supakuotos žolelės, mezginiai, nėriniai ir netgi rištos vantos, pinti krepšiai.
Ypatingai mugės programą praturtino senjorės Veronikos Pilipavičienės surengta viktorina ,, Ką žinome apie jurginus?“ Už teisingus atsakymus viktorinos dalyviai buvo apdovanoti jurginų šakniagumbiais ir Aukštadvario gimnazistų pagamintais suvenyrais.
Džiaugiuosi, kad mugėje dalyvavo ir Bijūnų bendruomenės aktyvios narės. Irena Stankevičienė pristatė savo martelės Viktorijos pagal senolių receptą keptą naminę duoną, o Stasė Mikulskienė savo rankomis kruopščiai išdabintus kepinius.
Mugėje šventinę nuotaiką kūrė Onuškio liaudiškos muzikos kapela ir Aukštadvario tautinių šokių grupė ,,Nava“. Kolektyvus nuotaikingai palaikė mugės dalyviai.
Organizatorių vardu dėkoju visiems gausiai susirinkusiems mugės dalyviams, svečiams ir žiūrovams. Atsisveikiname iki rudens mugės, linkėdami Jums žydinčių sodų, karštos vasaros ir derlingo rudens.