Aukštelkų savarankiško gyvenimo namuose laukiama gyventojų
Rugsėjo 7 dieną Radviliškio rajone, Aukštelkuose, buvo atidaryti Savarankiško gyvenimo namai. Šie namai – Šeduvos globos namų padalinys.
Pirmieji gyventojai juose apsigyveno rugsėjo 16 dieną. Namai įrengti suremontuotame buvusios seniūnijos pastate. Savarankiško gyvenimo namuose įrengta 13 kambarių (4 vienviečiai, 9 dviviečiai), kuriuose gali gyventi 22 žmonės. Kad gyvendamas savarankiško gyvenimo namuose žmogus jaustųsi kuo jaukiau, prie kiekvieno kambario yra dušas, tualetas, mažytė virtuvėlė.
Tačiau įkurtuves sustabdė nauja COVID-19 banga „Iki prasidedant antrajai koronaviruso bangai, Aukštelkų savarankiško gyvenimo namuose spėjo įsikurti tik keturi gyventojai. Rudenį prasidėjęs karantinas sustabdė naujų žmonių apgyvendinimą“, – susidariusią situaciją apžvelgia Šeduvos globos namų, kurių padalinys yra ir Aukštelkų savarankiško gyvenimo namai, direktorė Andžela Brazienė.
Pasak jos, Savarankiško gyvenimo namų pagrindinis veiklos pobūdis – socialinės priežiūros paslaugų teikimas. Į šią įstaigą priimami gyventi iš dalies nesavarankiški senyvo amžiaus ar neįgalūs asmenys ar jų šeimos, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nustatytas socialinės priežiūros poreikis ir kurie dėl sveikatos būklės negali gyventi savarankiškai savo namuose ir socialinių paslaugų teikiamų jų namuose ar kitose nestacionariose socialinių paslaugų įstaigose nepakanka ir kurie savo gyvenamąją vietą deklaravę Radviliškio rajono savivaldybėje.
Pavasarį naujuose savarankiško gyvenimo namuose buvo pasirengę devyni rajono gyventojai. „Tačiau kartais situacija keičiasi. Keičiasi gyvenimo sąlygos, žmonių poreikiai ir tą dieną, kai laukėme devynių gyventojų, pas mus atvyko tik keturi, – sako direktorė. – Kiek žinau, tie žmonės, kurie pageidavo pas mus įsikurti, beveik visi savo planų nėra pakeitę. Tik vienas žmogus yra atsisakęs. Jis nusprendė gyventi savarankiškai.“
Pasak A. Brazienės, į savarankiško gyvenimo namus negali būti priimami asmenys, kuriems būtinas stacionarus gydymas, turintis proto ar psichinę negalią, asmenys, sergantys ūmiomis infekcinėmis ligomis, taip pat asmenys, turintys priklausomybę alkoholiui, narkotinėms ar psichotropinėms medžiagoms.
Skirtingai nuo globos namų, savarankiško gyvenimo namų gyventojai už jiems teikiamas paslaugas sumoka nuo 5 iki 15 proc. nuo savo gaunamų pajamų. Patys susimoka už sunaudotą elektrą, vandenį, šilumą. Patys rūpinasi maisto produktais, patys gamina sau valgį. Tie, kurie nori susikurti jų namams artimą aplinką, gali atsivežti ir savo baldus.
Kadangi į savarankiško gyvenimo namus priimami ir žmonės su judėjimo negalia, vienas kambarys pritaikytas gyventi žmonėms su negalia. Pastate įrengtas keltuvas, kad namų gyventojai nesunkiai patektų į antrą aukštą.
Savarankiško gyvenimo namuose rūpinamasi, kad čia gyvenantiems žmonėms netrūktų turiningos ir jiems įdomios veiklos. „Be abejo, koronavirusas kiek pakeitė savarankiško gyvenimo namų gyventojų kasdienybę. Ketvertukas įkurdintas pirmame aukšte, tad su atėjusiais lankyti artimaisiais gali pabendrauti per langą. Taip pat gali pasikalbėti telefonu ar per mesendžerį. Artimieji per darbuotojus gali perduoti vaišių ar kokią dovanėlę. Stengiamės, kad gyventojai kuo labiau išvengtų nereikalingų kontaktų. Savarankiško gyvenimo namų darbuotojai laikosi visų saugumo reikalavimų. Jie tiriami kas dvi savaites“, – situaciją apibūdina Andžela Brazienė.