Autentiškoje geležinkelio stotyje atgimė tremties istorija
Gedulo ir vilties dienos išvakarėse, birželio 13 d., Jurbarko rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Lybiškių filialo darbuotojai kartu su Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Jurbarko skyriaus nariais prie Varlaukio geležinkelio stoties surengė atminimo valandą „Atmintis kuria krašto istoriją“, skirtą tragiškiems Lietuvos istorijos įvykiams – masiniams trėmimams – atminti. Nuo 1941 iki 1953 metų iš Jurbarko krašto į Sibirą buvo ištremti 1 569 gyventojai, visi jie prarado savo namus, artimuosius, laisvę, tačiau niekada neprarado vilties ir tikėjimo, kad sugrįš namo ir gyvens laisvoje Lietuvoje.
Jurbarko rajono savivaldybės, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Jurbarko skyriaus atstovai, Lybiškių kaimo bendruomenės nariai, Eržvilko gimnazijos mokytojai ir mokiniai, seniūnijos, kultūros darbuotojai bei kiti svečiai vieningai giedojo Lietuvos valstybės himną, uždegė atminimo žvakeles tremtyje žuvusiems lietuviams atminti ir pagerbė juos tylos minute. Jautriais prisiminimais apie išgyventus metus tremtyje pasakojo Petras Simonavičius iš Petkaičių kaimo, skaudžia mamos patirtimi tremtyje dalijosi Nijolė Urbonienė iš Varlaukio kaimo – gyvi liudininkai, kurių šeimų istorijos unikalios tiek gyvenimiška patirtimi, tiek susiklosčiusiais likimais.
Tremtinių atminimą įprasmino aktorės, lietuviško žodžio puoselėtojos Virginijos Kochanskytės skaitytos Bernardo Brazdžionio, Sigito Gedos ir kitų poetų eilės, švelniai ir nuoširdžiai skambėjusios Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Jurbarko skyriaus vokalinio ansamblio „Versmelė“ (vad. A. Samys), Eržvilko kultūros centro moterų dueto „Gintarinis medis“, Eržvilko gimnazijos 1G klasės mokinių dainos bei muzikiniai saksofonisto Laimono Urbiko kūriniai.
„Dėkoju šio renginio sielai Laimutei Keterienei, Lybiškių kaimo bendruomenei, Eržvilko gimnazijai, kultūros centrui, seniūnijai ir visiems kitiems, kurie daugybę metų susirenkate šioje istorinės atminties vietoje. Mūsų visų užduotis – išlaikyti šį unikalų Varlaukio geležinkelio stoties pastatą ir įkurti jame atminties muziejų, sukurti jo turinį. Reikės daug visų pastangų ir darbo, tačiau tikiuosi, jog turėsime vietą, kurioje vyks didžiuliai, ypač jaunimui svarbūs, renginiai, padėsiantys geriau suprasti savo šalies ir tautos istoriją“, – mintimis dalinosi Jurbarko rajono savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius.
Meras Skirmantas Mockevičius kartu su Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Jurbarko skyriaus pirmininke Irina Pažereckiene 2-ojo laipsnio žymeniu „Už nuopelnus Lietuvai“ renginyje apdovanojo ilgametę Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Jurbarko skyriaus valdybos narę Stanislavą Ambrakaitienę, padėkojo visiems šio prasmingo renginio organizatoriams ir dalyviams.
Savo meilę gimtinei susirinkusieji išreiškė kartu giedodami antruoju tautos himnu tituluojamą giesmę „Lietuva brangi“, sukurtą pagal Maironio žodžius, o vėliau rinkosi į geležinkelio stoties laukiamąją salę žiūrėti dokumentinio filmo apie 1941-ųjų metų tremtį vaikų akimis, kurie nė nesapnavo, kad kažkas į šipulius sudaužys jų pasaulį, sutraiškys likimus. Jų sukrečiantys liudijimai nepaliko abejingų ir jautriai įprasmino šią istorijos pamoką, kuri per amžius išliks Lietuvos žmonių mintyse ir širdyse.