Ažu vario vartelių
Lietuvai minint etnografinių regionų metus, Visagino kultūros centras sukvietė liaudiškos muzikos mėgėjus į tradicinę šventę „Ažu vario vartelių“.
Lapkričio 28 d. „Sedulinos“ salę užpildė žiūrovai, svečiai iš Latvijos ir kitų Lietuvos miestų. Žemaitišku šokiu „Lelinderis“ prasidėjo jau devintoji šventė „Ažu vario vartelių“. Tai VKC projekto – edukacinės programos „Ažu vario vartelių“ baigiamasis renginys, kurį iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Projektas, prasidėjęs dar vasaros pabaigoje, baigėsi prieš pat prasidedant kalendorinei žiemai. Edukacinės programos „Ažu vario vertelių“ Visagine vyksta nuo 2007 m. Tada į pirmąją šventę atvyko svečiai iš Ignalinos – šokių kolektyvas „Gaja“ ir folkloro ansamblis „Čiulbutė“. Pirmoji šventė „Ažu vario vartelių“ tapo kapelos „Samanyčia“, kuri šiais metais mini savo kūrybinės veiklos dešimtmetį, krikštynomis. Iki tol kapela pavadinimo neturėjo.
Įgyvendinant projekto veiklas, trys visaginiečių kolektyvai dalyvavo Panevėžio rajone organizuojamose šventėse. Aukštaičiai šiltai priėmė baltarusių ansamblį „Svitanak“, lenkų kolektyvą „Tumelianka“ ir jaunimo liaudiškos muzikos kapelą „Samanyčia“. Į baigiamąjį „Ažu vario vartelių“ renginį atvyko gerai žinomos Lietuvoje tradicinės kapelos „Ratilai“ ir „Duja“, šokių kolektyvas iš Latvijos sostinės „Saime“. Šventė baigėsi vakarone, kurioje visi norintys ne tik ragavo lietuviško kulinarinio paveldo, bet ir smagiai trypė liaudiškus šokius.
Devintoji edukacinė programa „Ažu vario vartelių“ baigėsi, bet tikimės žiūrovus pakviesti ir kitąmet. Juk šventė, kuri per savo gyvavimo metus puoselėja lietuviškas tradicijas daugiataučiame mieste, skatina ruošti bendras programas kartu su tautinių mažumų kolektyvais, pristato Visagino miestą Lietuvoje ir už jos ribų, kitąmet bus organizuojama jau dešimtą kartą.
Organizatoriai taria ačiū visiems prisidėjusiems prie šios šventės organizavimo. O labiausiai dėkojame Lietuvos kultūros tarybai ir UAB „Sugardas“.