B. Ropė: negalima pratęsti susitarimo su „Philip Morris International“
2016 m. liepos mėn. baigs galioti vienas iš keturių ES bendradarbiavimo su tabako kompanijomis susitarimų. Remdamiesi minėtais susitarimais, „Philip Morris International“, „Japan Tobacco International“, „Imperial Tobacco Limited“ ir „British American Tobacco“ sutiko sumokėti ES ir jos valstybėms 2,5 mlrd. dolerių už tai, kad būtų atsiimti nesurinktų mokesčių dėl cigarečių kontrabandos ieškiniai. Europos Komisijai svarstant, ar atnaujinti sutartį su „Philip Morris International“, Europos Parlamento žaliųjų grupė, kaip ir nemaža dalis kitų parlamentarų, priešinasi sutarties pratęsimui.
„Nėra jokių svarių įrodymų, kad šie susitarimai buvo veiksmingi. Tai rodo ir Europos Komisijos atliktas vertinimas. Ne mažiau svarbu, kad ir Pasaulio sveikatos organizacija yra pareiškusi, kad tokie susitarimai prieštarauja Pasaulio sveikatos organizacijos Tabako kontrolės pagrindų konvencijai, nes jie tenkina tabako bendrovių interesus ir kelia grėsmę tabako kontrolės pažangai“, – tvirtina Europos Parlamento narys Bronis Ropė.
Pasak parlamentaro, vienintelis faktas, kuriuo tabako pramonė gali ginti savo poziciją – sumažėjęs bendras sulaikytos cigarečių kontrabandos kiekis.
„Šią tendenciją galima paaiškinti keliais būdais. Pirma – nelegali tabako rinka šiek tiek sumažėjo dar prieš pasirašant sutartį. Antra – kas gali paneigti, kad įtakos turėjo ir geresnis šalių narių patikros vykdymas bei atsakingų institucijų darbas, kuris neleidžia kontrabandai įsisiūbuoti“, – teigia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Europos Parlamento narys Bronis Ropė.
Parlamentaro nuomone, dabartinis susitarimas buvo nukreiptas į prekiniais ženklais pažymėtų cigarečių kontrabandos mažinimą. Tačiau pastaraisiais metais didėja vadinamųjų „baltųjų cigarečių“ kontrabanda.
„Tai rodo, kad susiduriame su visiškai kitokio tipo iššūkiais, kurie aktualūs ne tik ES, bet ir pasauliniu mastu. Todėl mums būtų daug svarbesnės investicijos į glaudesnį atsakingų tarnybų bendradarbiavimą – siekiant užkardyti kelius, kuriais nelegalūs rūkalai atkeliauja į Bendrijos valstybes nares. Šiandien mums reikia ne tabako bendrovių ir Europos Sąjungos susitarimų, o aiškios strategijos, kuri leistų palaipsniui mažinti tabako gaminių vartojimą“, – pažymi B. Ropė.
Anot Bronio Ropės, būtent griežtesnis reglamentavimas ir rinkos kontrolė leistų kasmet išsaugoti tūkstančius senstančios ir besitraukiančios Europos gyvybių.