Baigėsi didžiausias baldų renginys: daugiausia apdovanojimų pelnė originalios formos ir idėjos stalai
Šeštadienį baigėsi tris dienas trukusi kasmetinė paroda „Baldai Interjeras Dizainas 2019“. Vienas iš svarbiausių parodos renginių – Dizaino apdovanojimai. Šiemet tarptautinė žiuri pirmąją vietą skyrė originalios formos ir kelių atspalvių stalui „Lauro lapas“, kurį sukūrė studijos „KiTAIP“ dizainerė Ieva Godelaitienė. Laurai krito ir ant kitų stalų: Publikos geriausiu išrinktas „GR ART“ studijos kurtas stalas „Skylėtasis gigantas“, o jaunojo dizainerio prizą iškovojo Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studentė Laura Poškutė, sukūrusi kavos staliuką „Sugar cubs“.
Sukūrė prieskonį interjerui iš atlikusios eglės medienos
Už dizainerę Ievą Godelaitienę pirmosios vietos diplomą atsiėmęs jos kolega Dalius Razauskas teigė, jog „Lauro lapas“ – netaisyklingos formos, sukaltas iš eglės medienos lentų ir jos padengtos trimis skirtingais atspalviais.
„Ievai patinka žalsvas koloritas, todėl tokios spalvos atsirado ir „Lauro lape“. Tačiau, kaip matote, mažesniuose, kavos staliukuose jau atsiranda kitokie atspalviai. Čia viskas kinta, kaip gamtoje – galbūt dabar, rudenį, šis lapas netgi nugels?“– svarstė studijos „KiTAIP“ atstovas.
Jis pridūrė, kad „Lauro lapas“ iš tiesų gimė kuriant baldą studijos „KiTAIP“ patalpoms.
„Svarstėme, koks turėtų būti stalas, kad būtų ir originalus, ir patogus prisėsti, būtų galima pajusti jo medžiagiškumą. Vieni jį įsivaizdavo apvalų, kiti – ovalų, tačiau Ievos pasiūlyta asimetriško stalo idėja patiko visiems. Ir taip išėjo, kad kūrėme baldą konkrečiai erdvei, tačiau jis tapo labai universalus,“ – sako D.Razauskas.
Pati Ieva Godelaitienė, aprašinėdama savo kurtą baldą, jį pavadino prieskoniu ne maistui, o interjerui.
„Šio stalo lentos išpjautos rankiniu pjūklu, taip pabrėžiant jo natūralumą. Čia nėra nė vienos vienodos detalės, be to, jis gaminamas iš tos medienos, kuri atlieka gaminant stambesnius baldus. Tai tampa dar vienu šio stalo privalumu,“ – sakė pašnekovas.
D.Razausko teigimu, šiandien išpjauti tikslios apvalios ar ovalios formos stalviršį pasitelkus pramoninius įrengimus nėra sudėtinga. O į „Lauro lapą“ dėl jo neįprastos formos, tenka įdėti nemažai rankų šilumos. Parodoje „Baldai Interjeras Dizainas 2019“ studija „KiTAIP“ pristatė tris skirtingus šio stalo variantus – valgomojo stalą, kavos staliuką ir kiek aukštesnį bet mažą stalą, skirtą pasistatyti prie minkšto baldo.
„Šis stalas gali atitikti skirtingų būsto erdvių porekius,“ – pokalbį užbaigė D.Razauskas.
Komoda komisijos akį patraukė ryškumu
Antrąją vietą Dizaino konkurse laimėjo dizainerių dueto „etc.etc“ bendrovei „Virūna“ sukurta ryški komoda „Landing“. Įmonės atstovas Arūnas Paulauskas pasakojo, jog komoda sukurta šiais metais ir iki šiol pristatyta tik Paryžiaus baldų parodoje „MAISON&OBJET“.
„Nieko papildomo ar slapto toje komodoje nėra, tačiau jos spalva – šių metų tendencija. Visuomet stengiamės apvažiuoti žymiausias Europos dizaino parodas ir pastebėjome, kad visa Vakarų Europa, ypač Milanas, Paryžius – jau stengiasi būti ryškūs“, – sakė pašnekovas.
Komoda „Landing“ yra oranžinės spalvos, pagaminta iš uosio medienos ir papildomai nudažyta.
„Neretai pirmas susidomėjusių komoda klausimas: o spalvą galima keisti? Taip, galima, tačiau bandome paaiškinti, kad ryškios spalvos ji būtų tarsi meno kūrinys, ne tik praktiškas baldas. Be to, šiandien ji atitinka praktiškai viso pasaulio baldų madas. Jau ir Lietuvoje atsiranda klientų, kurie išdrįsta įsigyti ekstravagantiškesnius baldus,“ – sakė A.Paulauskas.
Pašnekovas džiaugėsi, kad „Virūna“ kasmet iš parodos parsiveža kokį nors apdovanojimą ir tai pradžiugina tiek dizainerius, tiek visą kolektyvą.
„Apdovanojimas padeda atkreipti ir lankytojų dėmesį. Iškart po Dizaino apdovanojimų, jau kitą dieną pastebėjome, kad sulaukiame daugiau dėmesio,“ – sakė A.Paulauskas.
Inovatyvios medžiagos staltiesė dėmesio sulaukė po kelerių metų
Trečiąją vietą pelnė plonytė ir lengvutė… staltiesė! Ją sukūrusi „March Design Studio“ gerbėjams labiau žinoma kaip įvairiausių atšvaitų, atšvaitinių sagų, batų raištelių ir maškinėlių gamintoja. Nuotraukose staltiesės „Picnic / Tablecloth“ negalėtum atskirti nuo lininės, tačiau iš tiesų ji pagaminta iš naujos medžiagos TYVEK – didelio atsparumo polietileno. Kai kurie žmonės ją naudoja kaip iškylų patiesalą, nes gaminys nepraleidžia vandens, nėra lengvai praduriamas aštrių kankorėžių ar akmenų.
„Ta medžiaga patraukė mūsų akį. Nors atrodo kaip popierius, ją palanksčius lieka kiekvienas linkis, tačiau iš tiesų ji yra atspari vandeniui, lengva, labai patvari. Šis pluoštas padarytas iš polietileno. Iš esmės pati medžiaga – ta, kurią visi puikiai žinome, tačiau suspaudus daug polietileno pluoštų į vieną skirtingomis kryptimis išgaunama ši medžiaga. Galėčiau ją palyginti su stiklo ar anglies pluoštu. O didžiulė staltiesė sveria maždaug 100 gramų,“ – pasakojo staltiesės dizaineris Martynas Kazimierėnas.
Pašnekovas teigė, jog studija labai domisi atrastomis naujomis medžiagomis, pastebėję naujienas prašo gamintojų atsiųsti pavyzdžių nors ir iš kito pasaulio kampelio.
„Tablecloth“ gimė po ilgų svarstymų, ką galima išgauti iš geros inovatyvios medžiagos. Ir nors atrodo, kad tik apsiūti staltiesės kraštus ir atiduoti ją pirkėjams – labai paprasta, M.Kazimierėnas sako, jog šiam gaminiui reikėjo naujų įrengimų, nes medžiaga – slidi, tiesiog bėga siuvėjoms iš rankų. Prieš keletą mėnesių gaminys pelnė dizaino apdovanojimą Suomijoje, o spalio 3-iąją – ir Lietuvoje. Tai, pasak dizainerio, rodo, kad kai kuriems naujiems gaminiams reikia „subręsti“, kad būtų įvertinti, atrasti pirkėjų.
„Pavyzdžiui, šiemet pagaminome atšvaitines kojines. Tai – įdomu, klientai jas užsakinėja, tačiau esame įsitikinę, kad jos labiausiai išpopuliarės dar po dvejų metų,“ – sakė M.Kazimierėnas.
Juokdamasis jis prisiminė, jog viena užsienietė iš šios staltiesės pasisiuvo drabužį. Apskritai nedidelius „March Design Studio“ kūrinius kai kurie klientai prisitaiko dar išradingiau, nei sugalvoja dizaineriai.
Publikos akis traukė stalas iš šimtamečio medžio kamieno
Dizaino konkurso „Publikos geriausio“ prizą pelnė įspūdingas stalas, pagamintas iš šimtamečio medžio kamieno dalies. Šį kūrinį pristatė studija „GR ART“ ir jos atstovas Giedrius Čepaitis. Milžiniškas skylėtas, šiek tiek suiręs kamienas iš apačios paremtas meniškomis metalinėmis kojomis, o stalviršiui pasirinktas lygus stiklas.
Komisijos nariais Dizaino konkurse buvo šveicarų baldų gamintojos „Vitra“ regiono vadovas Samy‘is Balerinas, Lietuvos architektų sąjungos Kūrybos direktorius Marius Dirgėla, Dailės akademijos dizaino katedoros vedėjas, docentas Juozas Brundza, industrinio dizaino kūrėjas Žilvinas Stankevičius ir žurnalo „Namas ir aš“ vyriausioji redaktorė Rasa Pangonytė.
„Tarp konkurso dalyvių buvo labai gerų ir prabangių kūrinių, „Red Dot“ konkurso prizininkų. Tačiau pamėginome pažvelti į visus daiktus ir baldus iš vietinės perspektyvos – kas nauja ir aktualu būtent Lietuvoje“, – sakė M.Dirgėla.
Vykstant baldų, interjero ir dizaino parodai, galerija „Amres Art“ organizavo net du konkursus. Vienas jų – jaunųjų dizainerių konkursas. Šio konkurso apdovanojimą pelnė Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studentė Laura Poškutė. Ji tipinį medinį staliuką su stiklo stalviršiu papildė mediniais kubeliais, kuriuos galima įvairiai išdėlioti, sustumti į vieną ar kitą baldo kampą. Staliukas pavadintas „Sugar Cubs“.
„Amres Art“ taip pat surengė nuotraukų konkursą „Augalų portretai“. Šios galerijos atstovų nuomone, augaliniai motyvai interjere atpalaiduoja ir suteikia jaukumo, šias makrofotografijas tinka kabinti savo interjere. Pagrindinis šio konkurso prizas atiteko fotografei Kristinai Žvinakevičiūtei, užfiksavusiai sudžiūvusį augalo žiedą po lietaus. Jos nuotrauka pavadinta „Lietus ištrynė žalią spalvą“. Publikos favorite tapo fotografė Lina Jakubonytė, užfiksavusi kadrą, pavadintą „Miško stebuklas“.
Komentavimas išjungtas.
O, retro stilius vėl grįžta į madą 🙂