Baigiami Joniškio miesto centrinės dalies aikštės rekonstrukcijos darbai

Joniškis yra vienas originaliausių radialinio plano urbanistikos paveldo objektų Lietuvoje – į didelę trikampę aikštę „sueina“ net septynios gatvės, kurių perspektyvoje dominuoja bažnyčios bokštas. Svarbiausias Joniškio urbanistinės raidos laikotarpis yra 16 a. pab. – 20 a. pr., kuomet susiformavo pagrindiniai miesto architektūros bruožai ir savitumas.
Šiuo metu miesto centre yra išlikę XX a. pradžios nemažai autentiškumo išsaugojusių nedidelių pastatų, kurie formuoja istorines gatvių erdves ir nuo kurių priklauso šios miesto dalies architektūrinis vaizdas. Pokario metais neapgalvotai centre pasodinti ir jau suaugę medžiai uždengė išlikusius vertingiausius XX a. pradžios pastatus ir kultūros paveldo objektus. Kiti želdiniai padalijo aikštę nebūdingais kertančiais takais, todėl buvo pažeistos aikštės erdvės ir proporcijos, nebeaiškios aikštės ribos ir struktūra. Visas kompleksas buvo tarsi atskirtas nuo miesto centro kompozicijos. Kaip galima pastebėti iš ano meto nuotraukų, senoji istorinė turgaus aikštė buvo atvira, joje nebuvo želdinių.
Joniškio miesto centrinės dalies kompleksiško sutvarkymo projektu siekiama išsaugoti istorinės miesto aikštės erdvių santykius ir mastelį. Pagal projektą siekiama suteikti Joniškio centrui vientisą kompoziciją, pagerinti sinagogų komplekso eksponavimo sąlygas, o sutvarkius želdinius, padidinti bažnyčios matomumą miesto centrinių gatvių perspektyvoje, sugrąžinti miesto aikštei erdvės proporcijas.
Tvarkoma teritorija nuo AB „Lietuvos paštas“ pastato iki Upytės gatvės, teritorija, supanti Joniškio sinagogų kompleksą, taip pat Miesto a. gatvės vakarinė pusė (nuo Žemaičių g. iki Žagarės g.). Šiuo metu jau baigiami įrengti pėsčiųjų takai, dvi naujos automobilių aikštelės (prie sinagogų komplekso), taksi stovėjimo aikštelė. Įrengtos reikalavimus atitinkančios maršrutinio transporto stotelės Miesto a., atnaujinti ir įrengti požeminiai inžineriniai tinklai ir komunikacijos. Baigiama įrenginėti ir nauja LED apšvietimo sistema, kuri bus efektyvesnė, ekonomiškesnė ir saugesnė. Atskirai įrengiamas pėsčiųjų perėjų apšvietimas.
Neužilgo bus sodinami medžiai, veja, montuojami šie mažosios architektūros elementai: dviejų tipų suoliukai (iš viso 46 suoliukai), gėlinės (8 vnt.), šiukšliadėžės (19 vnt.), dviračių stovai (12 vnt.), informaciniai stendai su turistams ir vietos visuomenei svarbia informacija ir žemėlapiais (4 vnt.), informacinės rodyklės su nuorodomis į lankytinus bei visuomenei svarbius objektus (2 vnt.), apsauginiai stulpeliai, kurie juos sinagogų komplekso teritoriją. Šie stulpeliai užkirs kelią transporto priemonėms patekti į atskirai formuojamą kultūros erdvę prie sinagogų komplekso. Apsauginės tvorelės įrengiamos ant atraminių sienučių prie sinagogų komplekso ir ties posūkiu į Žagarės gatvę.
Teritorijoje be esamų medžių papildomai bus sodinami nauji želdiniai: paprastieji klevai „Drummondi“ (10 vnt.), paprastieji klevai „Royal Red“ (8 vnt.), kalninės pušys – Pinus mugo „Ophir“ (15 vnt.).
Aikštėje bus įrengtas fontanas, kurį sudarys 20 vnt. srovių, išdėstytų linija kas 0,5 m. Vanduo bus purškiamas parabole, kurios aukštis 1,20 m, ilgis – 2 m, iš aikštės grindinio. Fontano išpurkštas vanduo bus surenkamas per aikštės grindinyje sumontuotą lataką. Fontano srovės bus apšviestos sumontuotais energiją tausojančiais ir spalvas keičiančiais LED šviestuvais. Šviestuvus bus galimybė reguliuoti – keisti spalvų pasikeitimo greitį, spalvų intensyvumą (pritemdyti ar paryškinti).
Kompleksiškai sutvarkius Joniškio miesto centrinę dalį (Miesto a.) ir jos prieigų teritoriją, bus sukurtos sąlygos gyventojams kasdien mėgautis patrauklia gyvenamąja aplinka, o sureguliuotas eismas, įdiegtos papildomos eismo saugumo priemonės ir atnaujinta apšvietimo sistema leis užtikrinti pėsčiųjų ir automobilių vairuotojų saugumą. Pagerinus miesto aplinkos infrastruktūrą, bus sudarytos palankios sąlygos smulkaus verslo plėtrai ir kūrimui.
Planuojama, kad iki šių metų liepos mėnesio pabaigos bus užbaigti visi likę darbai.