Balandžio 28-oji – Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena
Balandžio 28 dieną Tarptautinė darbo organizacija (TDO) paskelbė Pasauline darbuotojų saugos ir sveikatos diena. 2015 metais šios dienos šūkis – „Prisijunkime prie prevencinės darbuotojų saugos ir sveikatos kultūros kūrimo“.
Pasak TDO, nacionalinė darbuotojų saugos ir sveikatos kultūra reiškia teisę į saugią ir sveiką darbo aplinką visuose lygmenyse, kuri pasireiškia valdžios institucijų, darbdavių ir darbuotojų aktyviu dalyvavimu kuriant saugią ir sveiką darbo aplinką nustatant teises, atsakomybes ir pareigas, prevencijos principą laikant aukščiausiu prioritetu.
Įmonės saugos ir sveikatos kultūrą galima suprasti kaip atskirų darbuotojų ir darbuotojų grupių vertybes, nuostatas, kompetencijas ir elgesį darbe, atspindinčius įmonės požiūrį į darbuotojų saugą ir sveikatą ir su tuo susijusių klausimų sprendimo būdus. Higienos instituto Profesinės sveikatos centre 2014 m. atliktas tyrimas „Saugos ir sveikatos kultūra bei profesinės sveikatos paslaugos apdirbamosios gamybos įmonėse“. Remiantis šio tyrimo rezultatais bei užsienio šalių gerąja patirtimi, rengiamos metodinės rekomendacijos.
Kviečiame apsilankyti šiais metais specialiai Pasaulinei darbuotojų saugos ir sveikatos dienai TDO sukurtoje interneto svetainėje http://www.ilo.org/legacy/english/osh/index.html, kurioje pateikta naujos ir naudingos informacijos apie kiekvieno darbuotojų saugos ir sveikatos sistemos dalyvio (TDO, valdžios institucijų, darbdavio, darbuotojo, darbuotojų saugos/sveikatos specialisto, socialinės apsaugos) vaidmenį, detalesnės informacijos apie darbuotojų saugos ir sveikatos aktualijas, taip pat ir kampanijos priemonių rinkinys (įskaitant plakatą, brošiūrą).
Higienos instituto Profesinės sveikatos centras, minėdamas Pasaulinę darbuotojų saugos ir sveikatos dieną, atkreipia dėmesį į sveikatos stiprinimo darbo vietose svarbą. Sveikatos stiprinimas darbo vietose kuria saugią ir sveiką darbo aplinką, padeda gerinti darbuotojų sveikatos elgseną, didina pasitenkinimą darbu, mažina patiriamo streso poveikį bei su darbu susijusių, profesinių ligų, nelaimingų atsitikimų tikimybę. Tuo pačiu sveikatos stiprinimo programos gali padidinti veiklos produktyvumą, sumažinti darbuotojų kaitą, nedarbingumo dėl ligų dienų skaičių ar su nedarbingumu susijusias išmokas. Padidėjus gyvenimo amžiaus ribai bei daugėjant vyresnio amžiaus dirbančiųjų skaičiui, siekiant užtikrinti jų gyvenimo kokybę ir darbingumą, svarbu rūpintis darbingo amžiaus žmonių sveikatos stiprinimu ir neinfekcinių susirgimų prevencija.
Svarbu atkreipti dėmesį, jog sveikatos stiprinimas darbo vietose yra bendros darbdavių, darbuotojų ir visuomenės pastangos. Tad inicijuoti ir įgyvendinti darbuotojų sveikatos stiprinimo programas –kiekvienos šalies atsakomybė.
Minėdami Pasaulinę darbuotojų saugos ir sveikatos dieną, sveikiname visus darbuotojų sveikata besirūpinančius specialistus. Pastaraisiais metais pastebime vis didėjantį tiek įmonėse dirbančių, tiek visuomenės sveikatos biurų specialistų susidomėjimą profesinės sveikatos priežiūros ir darbuotojų sveikatos stiprinimo galimybėmis. Šia proga dėkojame Jums už ryžtą ir norą tobulėti siekiant bendro tikslo – geresnės Lietuvos dirbančiųjų sveikatos. Taip pat norime paraginti Lietuvos darbdavius įsiklausyti į specialistų siūlymus ir rekomendacijas, kaip galima pagerinti Jūsų įmonės darbuotojų sveikatą.
Pasaulinės darbuotojų saugos ir sveikatos dienos proga Valstybinė darbo inspekcija (VDI) organizuoja nacionalinį e-testą (konkursą), skirtą plačiajai visuomenei. Testą galima spręsti VDI svetainės (www.vdi.lt) tituliniame puslapyje balandžio 28 d. iki 24 val. Pasibaigus testo sprendimo laikui, bus galima pasitikrinti teisingus atsakymus. Dalyvių laukia prizai. VDI interneto svetainėje taip pat rasite VDI renginių, skirtų Pasaulinei darbuotojų saugos ir sveikatos dienai, sąrašą.
Higienos instituto interneto svetainės www.hi.lt skiltyje „Leidiniai“ rasite Profesinės sveikatos centro darbuotojų parengtas rekomendacijas, tarp jų – „10 svarbiausių patarimų, kaip stiprinti sveikatą darbe“, „Sveikatos stiprinimo poreikių įmonėje vertinimo rekomendacijas“, „Metodines rekomendacijas, kaip pagerinti psichikos sveikatos priežiūros įstaigose dirbančių slaugytojų psichosocialinę darbo aplinką ir vykdyti pacientų smurto darbe prevenciją“, „Rekomendacijas kaip sumažinti neigiamą restruktūrizavimo poveikį darbuotojams ir užtikrinti saugią darbo aplinką pokyčių metu“, „Konfliktų prevencija. Rekomendacijos mažoms įmonėms“, „Fizinio aktyvumo skatinimas darbo vietose“, „Darbuotojų sveikos mitybos skatinimo rekomendacijas“.