Balnokim, broliai, žirgus
Sulaukus vėlyvo rudenėlio lapkričio 23-osios, Lietuvos gyventojai skubėjo į renginius, skirtus paminėti savos Kariuomenės dieną, netrukus besirengiančios švęsti savo sudėtingo įkūrimo šimtmetį.
Šią dieną alytiškiai buvo pakviesti į Alytaus miesto bendruomenės centre vykusį renginį „Balnokim broliai žirgus“. Pats gyvenimas, politinė situacija diktuoja balnoti žirgus ne tik Briuselyje, Paryžiuje ar Londone, bet ir Lietuvoje.
Gausiai tą pilką rudenėlio dieną rinkosi dzūkai į Alytaus miesto bendruomenės centrą, norėdami pabūti kartu, paminėti Lietuvos kariuomenės 97-ąsias ir Lietuvos partizanų vado, alytiškio, Adolfo Ramanausko-Vanago 58-ąsias mirties metines.
Labai gražią renginio pradžią susirinkusiems padovanojo Alytaus liaudies muzikos kapela „Dzūkija“ (vadovė Meilė Miliauskienė) – ji atliko dainą „Balnokim broliai žirgus“.
Renginyje dalyvavo garbingi svečiai: Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago dukra Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė, Lietuvos politinių ir tremtinių sąjungos Alytaus filialo skyriaus pirmininko pavaduotojas Romas Požėra. Alytaus etnologas, istorikas Giedrius Bernatavičius, jauni Alytaus politikai Andrius Jučas ir Povilas Labukas. O koks būtų buvęs renginys be vaikų – mūsų ateities – būsimų mūsų šalies mokytojų, prezidentų, seimūnų, daktarų, kariūnų, vadų? Patriotinėmis ir dzūkiškomis dainomis ir poringėmis susirinkusių atskubėjo nudžiuginti gausus „Sakalėlio“ pradinės mokyklos folklorinis ansamblis (vadovė Reda Vokietaitienė).
Nuskambėjo renginiui savos, artimos, brangios dainos „Joj bernelis an vainelės“, „Kap aš buvau mažiukas“ ir „Lietuvos kareivėliai“. Dzūkiškai kalbėti vaikus moko Veneta Baliukonienė.
Alytaus rajono Miroslavo gimnazijos etnografinis būrelis garsus mokykloje, rajone regionų etnografiniuose renginiuose (vadovė Laimutė Gražukienė), dainele „Vai ko nusižvengei, bėrasai žirgeli“ tikino susirinkusius, kad užaugę bus narsūs ir gins Lietuvą, Gedimino pily vėliavą iškels. Gražiai padainavo su Dzūkų pulkucio dainininkais „Atskrend sakalėlis“. Mažoji Saulutė džiugino savo dzūkiškom polkutėm.
Šiltais plojimais palydėjo žmonės „Dzūkijos“ kapelą – ji dovanojo nuostabias dainas, skatinančias Tėvynės meilę mažų ir didelių širdyse – „Banguoja auksiniai javai“, „Mano Lietuva“.
Alytaus Dainavos pagrindinės mokyklos istorijos mokytojas, pasipuošęs šaulio uniforma, Darius Navalinskas Kariuomenės dienos proga parengė prasmingą, faktine, dokumentine medžiaga, savo įsitikinimais, meile Tėvynei, jos praeičiai paremtą pranešimą. Pranešėjas priminė, kad beveik prieš šimtą metų neaprengti, visi menkai ginkluoti savanoriai sugebėjo apginti Lietuvą nuo iš visų pusių puolančių priešų, o 1940 m. Lietuvos kariuomenė, gerai pasirengusi, ginklais aprūpinta, vadovaujant išdavikui V. Vitkauskui, neišleido nei vieno šūvio. Ši išdavystė pareikalavo didelių netekčių, praradimų, tremčių, nekaltų žmonių gyvybių.
Tylos minute, atsistojimu buvo pagerbti žuvusieji už Tėvynės laisvę. Mokytojas šaulys D. Navalinskas su jaunais politikais nuvežė gėles už Lietuvos laisvę žuvusiems savanoriams Antanui Juozapavičiui ir Artūrui Sakalauskui. Degančios žvakelės lai primins, kad jie nepamiršti.
Pranešimą „Lietuvos partizanas – Lietuvos kariuomenė okupuotoje Lietuvoje“ skaitė Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė, Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago dukra. Ji papasakojo, kokiomis sunkiomis sąlygomis buvo priimtas labai svarbus dokumentas – Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos deklaracija. 1949 m. vasario 16 d. priimtas šis dokumentas yra Lietuvos valstybės teisės faktas, aktualumo nepraradęs ir šiomis dienomis.
Renginyje kalbėjo Romas Požėra, patyręs skaudžią lietuvio tremtinio dalią, jis tikisi, kad tų okupacijų nepatirsim. Auga jauna karta, pasiryžusi apginti tėvynę. Jaunųjų politikų atstovas Audrius Jučas sakė, kad jam ir jo draugams gerai žinomas Lietuvos žmonių kultūrinis, politinis, ekonominis gyvenimas, koks jis buvo okupuotoje Lietuvoje. Jis tiki, kad šiuo metu ir Alytaus miesto jaunieji atstovai pasirengę balnoti žirgus ir, Tėvynei pašaukus, joti ginti Lietuvos.
Labai domėjosi žmonės Alytaus etnologo Giedriaus Bernatavičiaus sukurtu ir renginyje pristatytu filmu „Aukščiausias tiltas“. Po renginio žiūrovai buvo pakviesti apsilankyti Alytaus miesto ir rajono Afganistano karo veteranų klubo muziejuje, kuris įsikūręs Alytaus miesto bendruomenės centre.
Šventę, skirtą Lietuvos kariuomenės dienai paminėti, rengė Alytaus dzūkų pulkucis, Alytaus miesto bendruomenės centras, meno kolektyvų vadovai.