Baltijos miestų sąjungos konferencijos akcentas – išmanusis miestas
XIII-ojoje Baltijos miestų sąjungos generalinėje konferencijoje Gdynėje (Lenkija) Šiaulių miestą atstovavo mero padėjėja Kamilė Sakalauskaitė. Kas dvejus metus vykstančiame tokiame renginyje šįkart pagrindinė tema buvo – išmanieji miestai (Smart Cities).
„Svarbu paminėti, kad konferencijos kontekste žodis ,,išmanus“ turėjo labai plačią reikšmę ir neapsiribojo išmaniųjų technologijų pritaikymu. Pavyzdžiui, konferencijos metu buvo aptarti ir būdai, kaip įtraukti bendruomenę į sprendimų priėmimo procesą. Keletas pavyzdžių: konferencijos, socialinių inovacijų centrų įrengimas, darbo grupės (kuriose įtraukiami visų amžiaus grupių žmonės) ir panašiai“, – pasakojo K. Sakalauskaitė.
Konferencijoje nagrinėtos konkrečios temos: aplinkosauga (žiedinė ekonomika, viešojo transporto modernizavimas, dviračių takų infrastruktūros įrengimas, siekiant skatinti gyventojų aktyvumą), gyventojų saugumas (stebėjimo sistemų įrengimas miestuose, Jelgavos pavyzdys), išmaniųjų technologijų išnaudojimas viešojo transporto, gyventojų užimtumo, paslaugų (tokių kaip e-demokratija, e-rinkimai, e-valdžia) teikimo srityse, lyčių lygybė, jaunimo užimtumas, pabėgėlių integracija, švietimo sistemos. Beveik visuose pristatymuose ir diskusijose buvo pabrėžiama universitetų ar kitų aukštųjų mokyklų, verslo ir vietos valdžios bendradarbiavimo svarba.
Padėjėja akcentavo, kad konferencijoje ne kartą buvo paminėtas ir Open Data arba Informacijos ir duomenų atvėrimo projektas, kuris šiuo metu vykdomas ir Šiaulių savivaldybėje. Konferencijos dalyviai itin pabrėžė šio projekto svarbą miestų valdymo skaidrumui užtikrinti. Be to, projektas buvo įvardytas ir kaip inovacijų skatinimo priemonė, nes jis leidžia visuomenei ir pačioms savivaldybėms sekti projektų įgyvendinimo rezultatus.
Pabrėždama konferencijos reikšmę Šiauliams K. Sakalauskaitė informavo, jog renginio metu buvo užmegzti kontaktai su 8 Baltijos jūros regiono miestais (iš Švedijos: Lulea, Linkopingu, Karlskrona, iš Danijos Guldborgsundu, iš Latvijos Jelgava, iš Estijos: Elva, Sillamae, iš Suomijos Mariehamu).
Su šiais miestais bus dalijamasi patirtimi ir žiniomis įvairias klausimais: jaunimo ir kitų gyventojų užimtumo skatinimo, pabėgėlių priėmimo ir integracijos, dviračių takų infrastruktūros plėtros ir gyventojų aktyvaus laisvalaikio skatinimo, miesto apsaugos sistemos kūrimo (vaizdo stebėjimo kameros, išmanios programos, kuriomis gyventojai informuoja atsakingas institucijas apie iškilusias problemas) bei kitais klausimais, kurie iškils bendradarbiaujant.
Baltijos miestų sąjungos organizaciją sudaro 90 miestų iš dešimties valstybių prie Baltijos jūros (Norvegija, Švedija, Danija, Suomija, Estija, Latvija, Lietuva, Vokietija, Lenkija, Rusija). Organizacijos tikslas – skatinti, vystyti bei stiprinti Baltijos jūros regiono miestų bendradarbiavimą ekonomikos, socialinių reikalų, kultūros bei aplinkosaugos srityse darnaus miestų vystymosi kontekste.