„Baltų centras“ pakvietė į renginį, skirtą Latvijos nepriklausomybės dienai

Lapkričio 18 d. Šiaulių universiteto bibliotekoje „Baltų centras“ pakvietė į renginį, skirtą Latvijos nepriklausomybės dienai paminėti.
Nuskambėjus Latvijos himnui, asociacijos „Baltų centras“ vadovė Regina Kvašytė perskaitė Latvijos Respublikos nepaprastojo ir įgaliotojo ambasadoriaus Lietuvos Respublikoje Einaro Semanio (Einars Semanis) sveikinimo laišką, kuriame rašoma: „<…> be galo džiugu, kad tiek daug draugiškos ir broliškos atmosferos tvyro Lietuvos miestuose ir miesteliuose latviams brangią lapkričio 18-ąją. Ne išimtis ir nuo seno savo ryšiais su latviais ir Latvija garsėjantys Šiauliai. Esu įsitikinęs, kad mokslo atstovų organizuotas šventinis renginys, kuris išsiskiria edukacine šviečiamąja misija, labai prisidės prie mūsų šalių mokslinių ir kultūrinių ryšių stiprinimo“.
Renginyje buvo paminėti trys žymūs ir daug Latvijos kultūriniam ir visuomeniniam gyvenimui nusipelnę asmenys, kuriems 2015-ieji – jubiliejiniai metai. Tai tautosakos rinkėjas, rašytojas ir publicistas Krišjanis Baronas (Krišjānis Barons; 1835–1923), teisininkas, politikos veikėjas, poetas, dramaturgas Rainis (tikrasis vardas Janis Pliekšanas (Jānis Pliekšāns; 1865–1929) ir poetė, dramaturgė, visuomenės veikėja Aspazija (tikrasis vardas Elza Rozenberga-Pliekšanė (Elza Rozenberga-Pliekšāne; 1865–1943).
Antroje renginio dalyje savo naujausius darbus pristatė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Literatūrinės baltistikos grupės mokslininkai. Monografijos „Tarp nostalgijos ir mimikrijos. Lietuvių ir latvių pokario išeivijos romanai“ autorė dr. Laura Laurušaitė atskleidė pagrindinius disertacijos pagrindu parengtoje knygoje gvildenamus klausimus ir apibūdino lietuvių ir latvių išeivijos romanus. Jos pasakojimą papildė ir atliktą tyrimą vertino knygos recenzentas, šio instituto mokslo darbuotojas dr. Manfredas Žvirgždas. Straipsnių rinkinio „Baltiška, tautinė, regioninė savimonė baltų literatūrose ir kultūrose“ sudarytojas, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto darbuotojas dr. Vigmantas Butkus išsamiau supažindino su rinkiniu. Į jį sudėti panašios tematikos konferencijos pranešimų pagrindu parengti straipsniai, kurių autoriai – Lietuvos ir Latvijos aukštųjų mokyklų ir mokslo institucijų darbuotojai. Du iš jų – Lietuvos istorijos instituto darbuotojas dr. Dangiras Mačiulis ir Šiaulių universiteto profesorius dr. Skirmantas Valentas – dalyvavo ir kalbėjo šventiniame renginyje.