„Baltųjų pirštinių“ stebėtojai rinkimų dieną užfiksavo 90 pažeidimų
Pagrindinę Seimo rinkimų dieną nepriklausomi rinkimų stebėtojai aplankė daugiau nei 200 apylinkių. Kone kas trečioje iš jų buvo užfiksuota įvairių pažeidimų, praneša „Baltosios pirštinės“.
Suskaičiuota apie 30 atvejų, kai rinkėjai į balsavimo kabinas ėjo ne po vieną, o komisijos ne visais atvejais tokius rinkėjus sudrausmino. Taip pat pastebima, kad daug apylinkių netaisyklingai plombuoja balsadėžes. Apie tai informuoja ne tik stebėtojai, bet ir balsuoti atėję rinkėjai.
Rinkimų dieną tip pat buvo užfiksuotas ir galimas šiurkštaus rinkimų pažeidimo atvejis – Panevėžyje stebėtoja užfiksavo kaip rinkimų komisijos narė pažymėjo biuletenį už rinkėją. Taip pat užfiksuotas atvejis, kai žmona pasiėmė savo ir vyro biuletenius ir balsavo už abu. Pranešama, kad visais atvejais, pastebėję rimtesnius rinkimų pažeidimus, stebėtojai informavo komisijų pirmininkus bei teikė protestus.
„Šiemet sulaukėme nemažai rinkėjų pranešimų, kad atvykus balsuoti prie savo pavardės rado kito asmens parašą. Rinkėjai pateikė protestus rinkimų komisijoms, tačiau vis tiek negalėjo išreikšti savo valios. Tai gali būti tiesiog žmogiška klaida kai rinkėjas pasirašo ne prie savo pavardės. Tokiais atvejais raginame rinkėjus iš karto kreiptis į rinkimų komisijos pirmininką ir bandyti spręsti situaciją vietoje“, – teigė „Baltųjų pirštinių“ vadovas Valdemar Baran.
Organizacija per dieną sulaukė daugiau nei 120 piliečių pranešimų apie galimus pažeidimus, dar kone 50 rinkėjų telefonu pasakojo apie pastebėtas komisijų darbo klaidas, konsultavosi dėl galimų agitacijos pažeidimų. Skaičiuojama, kad beveik 70 proc. pranešimų buvo susiję su politine reklama, didžioji dauguma jų nepasitvirtino. „Baltosios pirštinės“ perdavė VRK vieną rinkėjo pranešimą dėl balsavimo namuose.
R. Požėla: ypatingų incidentų per rinkimus neužfiksuota, gyventojai yra labiau pilietiški
Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla sako, kad ypatingų incidentų, renkant 14-ąjį Seimą po Nepriklausomybės atkūrimo, nebuvo užfiksuota.
Policijos vadovas teigia pastebintis, kad daugėja pilietiškų žmonių, jie domisi galimais pažeidimais.
„Pranešimų gaunam, nieko čia naujo, bet kažkokių labai rimtų įvykių nėra, dominuoja trukdytojai, kurie įkaušę ateina ir trukdo, šūkauja. Gaunam pranešimų dėl galimo neteisėto pavežėjimo, agitacijos. Į įvykius reaguoti spėjam, policijos daug“, – sekmadienio vakarą Eltai sakė R. Požėla.
Sekmadienį įvyko pirmasis Seimo rinkimų turas. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, išreikšti savo pilietinę valią prie balsadėžių atėjo 52,06 proc. Lietuvos rinkėjų. Išankstiniame balsavime dalyvavo 11,75 proc. piliečių, o rinkimų dieną balsavo 40,31 proc.
Prieš ketverius metus, 2020 m., rinkėjų aktyvumas siekė 47,16 proc.
Dėl 141 Seimo nario mandato rungiasi 14 partijų ir viena koalicija. 71 Seimo narys renkamas vienmandatėse apygardose. Jeigu nė vienas kandidatas nesurinks penktadalio visų vienmandatės apygardos rinkėjų balsų, spalio 27 d. bus rengiamas antrasis Seimo rinkimų turas.
Dar 70 atstovų parlamente piliečiai išrenka pagal partijų sąrašus daugiamandatėje apygardoje. Politinės jėgos gaus mandatus, jeigu surenka ne mažiau kaip 5 proc. balsų. Tiesa, koalicijoms ši kartelė siekia 7 proc. – mažiausiai tiek balsų, kad gautų vietų Seime, turės surinkti Taikos koalicija bei jungtinį sąrašą sudarę „valstiečiai“.