„Bär Cargolift“ žengė į Lietuvą: Šiaulių LEZ atidaryta gamykla
Šiaulių LEZ atidaroma vienos didžiausių Europoje automobilių krovinių liftų gamintojos „Bär Cargolift“ gamykla. Tai pirmasis Vokietijos įmonės gamybinis filialas užsienio šalyje, kuriame per artimiausius metus planuojama įdarbinti iki 100 darbuotojų. Skaičiuojama, kad metinė apyvarta 2022 m. pabaigoje sieks 7 mln. eurų, o 2025 m. – iki 20 mln. eurų. Ši Vokietijos investicija Šiauliuose gražiai sutapo su šiais metais minimomis 30-siomis Vokietijos ir Lietuvos dvišalių diplomatinių santykių atkūrimo metinėmis.
„Europoje ir už jos ribų turime daug atstovybių, tačiau filialas kitoje šalyje – nauja patirtis ir mums. Plėstis, atidarydami naują gamyklą, nutarėme siekdami patenkinti stipriai augančią automobilių krovinių liftų paklausą. Žvalgėmės Lenkijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje, o Lietuvą pasirinkome dėl patogios geografinės padėties, teigiamo institucijų požiūrio, svariu argumentu tapo ir tai, jog daugelis žmonių čia kalba angliškai. Šiaulių regionas patraukė savybėmis, atitinkančiomis aukštus mūsų bendrovės standartus: palankiomis LEZ sąlygomis, kompetentingų specialistų pasirinkimu, teigiamu vietinės valdžios požiūriu ir technologijų lygiu“, – sako bendrovės „Bär Cargolift“ savininkas Tobias Bär.
Virtualioje gamyklos atidarymo ceremonijoje dalyvavo daug garbingų svečių. Sveikinimo žodį tarė LR ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Matthias Sonn, Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, Investuok Lietuvoje generalinis direktorius Gediminas Koryzna.
„Bär Cargolift“ yra šeimos verslas, Šiauliai yra šeimų miestas, gal dėl to investuotojai ir pasirinko mus? Iš tiesų, mūsų pirmame susitikime daug kalbėjome apie vertybes ir kai žmonės sutaria dėl vertybių, padaryti kitus dalykus tampa paprasčiau. Šios gamyklos statyba tikrai vyko labai greitai ir sklandžiai. Stiprėjant Šiauliams, stiprėja regionas ir visa Lietuva. Ši investicija labai svarbi mokslo inžinerine prasme, naujų patirčių galimybėmis, ji svarbi miesto ekonominiam ir socialiniam gyvenimui. Tegul ši kompanija Šiauliuose pasiekia maksimalų įmanomą rezultatą“, – linki Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.
„Bär Cargolift“ gamykla yra viena stambesnių investicijų tiek Šiaulių LEZ, tiek visam regionui. Kompanija garsėja inžinerinėmis automobilių pramonės kompetencijomis, kurios atkreips į mūsų regioną kitų globalių žaidėjų dėmesį. Jau kurį laiką jaučiame susidomėjimą iš Skandinavijos ir Vokietijos kompanijų, tačiau jiems Lietuvoje trūkdavo būtent tokių kompetencijų. Tikime, kad „Bär Cargolift“ sprendimas investuoti mūsų regione paskatins tokį žingsnį žengti ir kitas užsienio įmones“, – teigia Šiaulių LEZ valdybos pirmininkas Giedrius Valuckas.
Pasak „Bär Cargolift“ gamyklos Lietuvoje atstovo Rimanto Damanskio, per metus gamykloje ketinama pagaminti 25-iems tūkst. krovinių liftų skirtų komponentų rinkinių, kurie bus tiekiami į pagrindinę gamyklą Vokietijoje galutiniam surinkimui. Tolesnėje ateityje planuojama praplėsti gamybos technologijas ir nuo 2022 metų pradėti tiekti lakštinio plieno ir robotų virintus metalo komponentus jau ir išoriniams klientams.
Gamykloje automatizuoti lankstymo ir pjovimo lazeriais procesai, veikia 5 robotizuotos komponentų suvirinimo stotys.
3,5 hektaro plote įsikūręs 9,5 tūkst. kv. m pastatas yra A++ energetinės klasės, jame įrengtos modernios šildymo sistemos, naudojančios minimaliai energijos. Gamybinei veiklai bus perkama vien iš atsinaujinančių energijos šaltinių pagaminta elektra, dalį reikiamos energijos pagamina ant stogo įrengta saulės elektrinė.
Didelis dėmesys skiriamas darbo sąlygoms: patalpose naudojama natūrali dienos šviesa ir akių nevarginantis apšvietimas, tinkamą patalpų vėdinimą ir oro temperatūrą užtikrina automatinio ventiliavimo bei oro cirkuliacijos sistemos.
R. Damanskio teigimu, didžiausias statybų iššūkis buvo tai, kad jos vyko karantino metu. „Projektavimas, sąlygų derinimas, tvirtinimai, statybos priežiūra, kiti sprendimai buvo priimami tik nuotoliniu būdu. Vis dėlto buvo išvengta nesklandumų, susirgimų statybų aikštelėje bei tiekimo grandinės trikdžių, projekto baigimo terminai nebuvo nukelti, tad statybos baigtos laiku ir neviršijant biudžeto“, – sako gamyklos atstovas.
Investicijos į gamyklą Šiaulių LEZ siekė 10 mln. eurų. Šiuo metu gamykloje įdarbinta apie 40 darbuotojų, vėliau jų skaičių ketinama didinti iki 100. Daugiausiai tai – metalo apdirbimo specialistai, įrenginių operatoriai. Ateityje planuojama plėsti konstruktorių skyrių išorės projektams, įkurti IT centrą, kuriame būtų vystomi technologiniai bei inžineriniai sprendimai, susiję su kuo išmanesniais krovinių liftų valdikliais.
G. Valuckas sako, kad esminis Šiaulių LEZ tikslas yra pritraukti ne tik pačius investuotojus, bet kartu su jais ir naujas kompetencijas, sinergiškai veikiančias su jau esamomis, taip kuriant didesnę pridėtinę vertę.
Dalis Šiaulių LEZ infrastruktūros buvo užbaigta 2018 metais ir per šį laiką čia įsikūrė 4 gamyklos. Šiaulių LEZ teritorija užima 133 hektarus, iš jų 19 hektarų yra išnuomota arba rezervuota. UAB „Šiaulių laisvoji ekonominė zona“ yra valdoma dviejų rinkos lyderių – bendrovių „Progressive Business Solutions“ ir „Eika“.
Simboliška, kad šis Vokietijos kapitalo gamyklos atidarymas sutapo su šiais metais minimomis 30-iomis Vokietijos ir Lietuvos dvišalių diplomatinių santykių atkūrimo metinėmis. Ta proga, Šiaulių miesto kultūros, mokslo, sporto ir verslo institucijos dalinasi draugystės patirtimis su Vokietijos partneriais ir planuoja būsimas bendras veiklas.