Bausmę atlikę jaunuoliai – (ne)prarasta ateitis?
Jaunimo nusikalstamumas – opi problema šiuolaikinėse visuomenėse. Piniginių išteklių trūkumas, sudėtinga situacija šeimoje, nepakankamai užimtas laisvalaikis, įsitraukimas į neigiamą įtaką darančias grupes – vienos priežasčių, lydinčių jaunuolius į teisės pažeidimus.
Nors pažvelgus į Lietuvos statistikos departamento duomenis galima pastebėti, kad jaunuolių įvykdomų nusikalstamų veikų skaičius šalyje sumenko, tai nereiškia, kad jaunimo nusikalstamumas nyksta ir bausmės atlikimo įstaigos tuoj išliks tuščios. Dėl sunkumų įsitvirtinant visuomenėje, didelė dalis jaunuolių nusikalsta pakartotinai ir grįžta atgal už grotų, taip patekdami į užburtą ratą, iš kurio ištrūkti yra labai sunku. Ši problema gaji ir už Lietuvos ribų.
Todėl 2019 m. vasario 2-6 dienomis Kaune virė neformaliojo ugdymo veiklos, diskusijos, dalijimasis patirtimi tarp beveik dviejų dešimčių nusikaltusių jaunuolių integracija suinteresuotų asmenų iš Lietuvos, Kroatijos ir Jungtinės Karalystės. Juos suvienijo trumpalaikiai mokymai, kurie yra VšĮ „Integracijos centro“ kartu su partneriais iš minėtų valstybių įgyvendinamo 2 metų trukmės Erasmus + projekto „Climb-Over“, dalis.
Projekto misija yra dvejopa. Visų pirma, norima, kad visuomenė į šiuos asmenis pradėtų žvelgti ne kaip į nusikaltėlius, o į žmones, kurie dėl prastai susiklosčiusių gyvenimo aplinkybių padarė klaidų. Tuo pačiu siekiama sukurti metodologiją, kuri padėtų kuo daugiau jaunimo darbuotojų į savo veiklas įtraukti šiuos jaunuolius, taip padedant jiems sėkmingiau integruotis visuomenėje. Šiomis idėjomis ir buvo paremta vykusių mokymų programa.
Vieno iš „Climb-Over“ projekto partnerių – Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus – pataisos namų dėka dalyviai turėjo progą praleisti pusdienį institucijoje. Jie ne tik savo akimis pamatė gyvenimo ten subtilumus, bet ir išgirdo daug įdomių įžvalgų iš įkalinimo įstaigos personalo bei bausmę atliekančių jaunuolių.
Mokymų metu buvo sulaukta ir svečių. Buvusi Vilniaus pataisos namų socialinė darbuotoja, VšĮ „Penki pojūčiai“ vadovė Gabrielė Tervidytė dalijosi savo patirtimi ir įkvėpė dalyvius savo sukurta modernia metodologija, galinčia padėti užmegzti gilesnį ryšį su nusikalstančiais jaunuoliais.
Tikimasi, kad visi mokymų dalyviai aktyviai prisidės prie tolimesnių projekto veiklų, pavyzdžiui, savaitinių renginių, suvienysiančių pataisos namų jaunimą su jaunimo darbuotojais ir jaunuoliais iš laisvės. Šie renginiai ateinančią vasarą bus organizuojami projekto partnerių valstybėse – Lietuvoje, Kroatijoje ir Jungtinėje Karalystėje.
„Privalome skleisti žinią apie įkalinimo įstaigose atsidūrusius jaunuolius, savo asmeniniu pavyzdžiu prisidėti prie stereotipų laužymo ir labiau integruotos visuomenės kūrimo“ – su tokia mintimi mokymus paliko dalyviai.