Bendradarbiavimo sutartyje numatyta ir pagalba nuteistiesiems

Spalio 20 dieną Šiaulių tardymo izoliatoriuje pasirašytoje bendradarbiavimo sutartyje tarp Šiaulių universiteto ir Šiaulių tardymo izoliatoriaus buvo įteisintas jau keletą metų vykstantis bendradarbiavimas, numatytos tolesnės bendradarbiavimo plėtros kryptys.
Sutarties tarp Šiaulių universiteto, atstovaujamo rektoriaus Donato Jurgaičio, ir Šiaulių tardymo izoliatoriaus, atstovaujamo laikinai einančio direktoriaus pareigas Pauliaus Žvaliausko, pasirašymas formalizavo nuo 2015 m. pavasario vykdomą bendrą veiklą įgyvendinant socialinį projektą „Žalioji oazė“. Šį projektą kartu įgyvendina Universiteto botanikos sodas ir Tardymo izoliatorius. Sutartyje taip pat numatyta rengti bendrus projektus, bendrai organizuoti studentų praktiką, teikti studentų vykdomiems tyrimams bei praktiniams darbams temas, atliepiančias Tardymo izoliatoriaus poreikius, rengti pagal galimybes darbuotojų mokymus ir kvalifikacijos kėlimo kursus ir kt.
Šių metų kovo mėnesį prasidėjęs socialinis projektas „Žalioji oazė“ turėjo tikslą skatinti teigiamus nuteistųjų asmenybės pokyčius per agrokultūrinę, ekologinę veiklą, gerinti Tardymo izoliatoriaus teritorijoje esančių žaliųjų plotų kokybę kraštovaizdžio architektūros požiūriu, įtraukti nuteistuosius į „žaliųjų sienų“, arbatžolių ir prieskoninių augalų auginimą ir priežiūrą, vykdyti edukacinę agrokultūros pagrindus suteikiančią programą. Anot Šiaulių universiteto rektoriaus prof. D. Jurgaičio, Universitetas yra visiems atvira įstaiga. „Džiugu, kad galime padėti nuteistiesiems įgyti naujų darbo ir socialinių įgūdžių, ugdytis komandinio darbo ir asmeninės atsakomybės jausmą“, – pritarė bendrai veiklai D. Jurgaitis.
Įgyvendinant projektą „Žalioji oazė“, Universiteto botanikos sodo darbuotojų iniciatyva Tardymo izoliatoriaus teritorijoje buvo įrengtas ir želdiniais apsodintas administracijos, taip pat ūkio aptarnavimo būrio teritorijos kiemai. Savo įkurtoje žalioje oazėje nuteistieji jau užsiaugino įvairių gėlių, daržovių ir vaistažolių. Nuteistieji padėjo ir Universiteto botanikos sodui sutvarkyti Geografijos sistematikos skyrių, surinkti akmenis iš naujų plotų, nutiesti takus tarp rododendrų krūmų. Jau baigiami tvarkyti Gėlininkystės skyrių lysvių borteliai. „Pavasarį ir vasarą šiek tiek rečiau, o nuo rudens – kiekvieną savaitgalį nuteistieji savo noru dirba Universiteto botanikos sode, domisi augalų priežiūra, prašo paremti įvairiais sodinukais ar trąšomis, kad galėtų puoselėti Tardymo izoliatoriuje žaliąją oazę. Jų nuoširdus darbas leidžia manyti, kad šie žmonės turi savyje gerumo“, – sako Šiaulių universiteto botanikos sodo direktorė prof. Asta Klimienė.
Šiaulių tardymo izoliatoriaus vyresnioji specialistė Ligita Dilinskienė akcentavo pačių nuteistųjų norą daryti daugiau, nei planuojama. „Nuteistieji neraginami kuria oazės dizainą, rūpinasi augalų įvairove ir jų priežiūros dalykais. Pavasarį planuojama statyti šiltnamį, papuošti kiemelio sieną piešiniais, pasodinti įvairesnių augalų“, – tokiu susidomėjusiųjų projektu aktyvumu džiaugėsi L. Dilinskienė.
Šiaulių tardymo izoliatorius bendradarbiauja ir su kitais Šiaulių universiteto padaliniais. 2012 m. buvo sudaryta sutartis su Socialinės gerovės ir negalės studijų fakulteto docente Asta Vaitkevičiene, kuri veda dailės terapijos užsiėmimus suimtiesiems. To paties fakulteto studentai čia atlieka praktiką. Nuo 2014 m. mokomąją praktiką Izoliatoriuje atlieka ir Humanitarinio fakulteto studentai. Jie moko nuteistuosius anglų kalbos.