15 birželio, 2020
Telšių kultūros centras

Bijūnais kvepiantis pasveikinimas Telšiams

Šventinis šeštadienis Telšiuose prasidėjo liaupsėmis, gražiais ir pagarbiais žodžiais įvairias erdves gausiai puošiančiam ir nuostabiai žydinčiam miesto simboliui – bijūno gėlei. Tradiciškai, antrąjį birželio savaitgalį, pasveikinta Žemaitijos sostinė – Telšiai. Įprastai šiuo metu vykdavo didžiulė vasaros šventė, šurmuliuodavo mugė, nuotaikingai būdavo švenčiamos Antaninės, vykdavo atlaidai, muzikuodavo atlikėjai, nuotaiką miestelėnams ir svečiams keldavo įvairios atrakcijos. Šiemet viskas kitaip, bet nuotaika ne mažiau puiki ir tas telšiškių kuriamas pozityvas ragino šypsotis bei sveikinti savo mylimą Žemaitijos sostinę. Renginį organizavo Telšių kultūros centras.

Du koncertai

Tam, kad būtų išvengta didelių žmonių susibūrimų, miesto pasveikinimo šventė vyko dviejose vietose tuo pačiu metu: mažajame amfiteatre prie Zakso kalno susirinkusius sveikino suaugusiųjų kolektyvai (renginį vedė ir režisavo Telšių kultūros centro režisierė Agnė Jakavičiutė), o Turgaus aikštėje prie miesto laikrodžio linkėjimus siuntė vaikai (renginį režisavo Telšių kultūros centro režisierė Alina Gintalienė, vedė – Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos abiturientė Gabija Zebleckytė).

Miestai, kaip ir žmonės, turi savo istoriją ir likimą. Ir mes: visi dideli ir maži gyventojai esame savo gimtojo miesto istorijos dalyviai, tai ir mūsų pačių istorija, kurią mes kuriame, keičiame… Ir šiandien skamba pasveikinimas Tau, kalvomis ir legendomis apipintas, mano mylimas mieste!“ – lygiai vidurdienį Turgaus aikštėje Telšius šiais žodžiais pasveikino renginio vedėja G. Zebleckytė ir pakvietė sveikinimo žodį tarti Telšių rajono savivaldybės merą Kęstutį Gusarovą.

„Brangūs telšiškiai, tvirti žemaičiai, džiaugiuosi visus čia matydamas – nedrąsius, besisaugančius, bet jau kartu. Miestas yra ne tik pastatai ar gatvės, miestas esate Jūs. Ir Jūs kaip ta gėlė bijūnas, kaip tikras žemaitis pražįsta iš lėto, bet ryškiai. Taip ir mes šiandien – dar šypsenas kartais slėpdami po kauke, tačiau po truputį grįžtame į normalų gyvenimą. Sveikinu ir džiaugiuosi, kad šventės grįžta į mūsų gretas. Sekite skelbimus, lankykite visus renginius, kad kuo daugiau būtume kartu. Su švente!“ – nuoširdžius linkėjimus siuntė rajono vadovas.

Ypatinga proga žemaičius taip pat atvyko pasveikinti du LR Seimo nariai Rimantė Šalaševičiūtė ir Valentinas Bukauskas. „Išlaukėme didžiausią laiką, susitvarkėme su didžiausiom bėdom. Manau, kad žemaičiai visada buvo, yra ir bus stiprūs. LR Seime turime 26 žemaičių grupę, aptariame ir sakome, kad Žemaitija gražiausia, o taip pat daug kas pritaria, kad Telšiai gražiausi iš visų Žemaitijos miestų. Linkiu būti stipriems, drąsiems, ištvermingiems ir vaišingiems“, – sveikinimo žodį tardama kalbėjo R. Šalaševičiūtė.

Sakydamas sveikinimą kraštiečiams, V. Bukauskas sakė: „Šiandien mes gyvename kitaip negu vakar, bet tikėkimės, kad mes gyvensime taip kaip gyvenome vakar. Džiaugiuosi, kad Telšių apskritis vienintelė, kur nebuvo susirgęs nė vienas medikas. Tai rodo mūsų susitelkimą, kad galime įveikti pandemiją. Šiandien mūsų šventė, mūsų miesto diena. Ją švenčiame truputėlį kitaip negu vakar, bet vis tiek švenčiame. Tai pagarba mūsų miesto simboliams, mūsų kartų kartoms, kurie čia kūrė. Tokie koncertai, kaip šiandien, yra prasmingi ir perspektyvūs. Sveikinu visas Antaninas ir Antanus su vardadieniu. Būkite sveiki, linksmi, drūti, tokie, kokie esate šiandien susirinkę“.

Padėkos dalyviams

Prieš koncertą meras K. Gusarovas įteikė saldžias padėkas visiems Turgaus aikštėje vykusio renginio mažiesiems dalyviams: solistui Mykolui Ulkštinui, Telšių kultūros centro dainavimo studijai „Šaltinis“ (vad. Ernesta Dargužienė), šiuolaikinio šokio kolektyvui „Žingsniai“ (vad. Ina Levickienė), vaikų folkloro ansambliui „Čiučiuruks“ (vad. Rita Macijauskienė), sportinių šokių kolektyvui „Vėlunga“ (vad. Daina Butkienė), Ryškėnų kultūros centro dainavimo studijai „Ryškučiai“ (vad. Nijolė Činskienė), Telšių YAMAHA muzikos mokyklos mokiniams (mok. Valdereza Laurinavičienė ir Raimondas Margalikas), šokių studijai „Divain“ (vad. Deivydas Račkauskas).

„Kai jų žiedai atsisuka į saulę, kuri lyg baikšti pasimetėlė budina mus po žiemos, vadinasi, atėjo vasara. Su šių žiedlapių trapumu auga stiprybė, pasitikėjimas savimi ir troškimas gyventi. Jų tiek daug, jog užtektų pasiekti tai, kas nepasiekiama, ir nugalėti tai, kas nenugalima. Šie gražūs žodžiai apie bijūno žiedą, kuris jau gerą dešimtmetį simbolizuoja Telšių miesto šventės pradžią ir savo žydėjimu į mūsų širdis šaukia prasidedančios vasaros džiaugsmus“, – koncertą mažajame amfiteatre, Zakso kalno papėdėje, pradėjo režisierė Agnė Jakavičiutė.

Susirinkusius sveikino Telšių kultūros centro meno kolektyvai: politinių kalinių ir tremtinių choras „Tremties aidai“ (vad. Milda Ulkštinaitė), vokalinė instrumentinė grupė „Gramofonas“ (vad. Robertas Tekorius), vokalinis ansamblis „Versmė“ (vad. Milda Ulkštinaitė), pagyvenusių žmonių šokių kolektyvas „Džiugas“ (vad. Janina Reinienė) ir folkloro ansamblis „Spigėns“.

Negausiai susirinkusius miestelėnus ypatinga proga sveikino ir Telšių rajono savivaldybės mero linkėjimus kartu su bijūnų žiedais perdavė vicemeras Kazys Lečkauskas: „Šiandien išdalinsime 219 bijūnų, kad jie sušildytų visų Jūsų širdis. Šventė turi būti artima kaip ir pats miestas kaip gerbiamam Robertui Tekoriui, kuris tiek daug prikūrė dainų apie Telšius. Pamenu, 2012 m. miesto šventę, kuri baigėsi R. Tekoriaus sukurtu himnu Telšiams (žodžiai Birutės Juozapavičienės, – red.). Šventė buvo labai iškilminga ir kaip žemaičiai sako, buvo be proto daug žmonių. Labai daug šiukšlių buvo, bet visi buvo laimingi. Sveikindamas linkiu kuo geriausios kloties, stiprybės ir vilties, kad ateinantys metai bus geresni, o šiuos metus baigsime gražiais pasiekimais“.

Abiejuose renginiuose miestui kolektyvai sukūrė ypatingą aurą, visi Telšių gyventojai ir šventės žiūrovai pakviesti išmokti džiaugtis miestu, kuriame gyvename, didžiuotis juo ir jo ambicingais, išradingais bei kūrybingais žmonėmis, šiandien dovanojusiais Žemaitijos sostinės pasveikinimo šventę.

Dovana miestui

Telšių orientacininkai vis suko galvą, ką galėtų padovanoti gimtajam miestui. Ilgai svarstė ir sugalvojo – dovanų jie kartu su Lietuvos orientavimosi sporto federacija įteikė stacionarią orientavimosi sporto trasą „Pažink Telšius“. Kas tai, paklausite? Šios trasos unikalumas slypi tame, kad ji įrengta senamiestyje, kuris yra vienas iš 7 saugomų senamiesčių. Telšių mieste ant tam tikrų pastatų sienų, suoliukų, kažkur ežero pakrantėje yra pritvirtintos metalinės plokštelės (keliose vietose mediniai kuoliukai), kurie yra orientavimosi sporto punktai. Žemaitijos turizmo centre galima gauti žemėlapį, kuriame sužymėti tie vadinamieji punktai. O jų net 19! Startas ir finišas – Žemaitijos turizmo informacijos centras. Tai tarsi lobio ieškojimas su žemėlapiu. Trasa suplanuota taip, kad būtų apžiūrėtas visas miesto centras, senamiestis, atrasti nematyti kampeliai. Projekto idėjos autorius ir finansavimo šaltinis – Lietuvos orientavimosi sporto federacija, įgyvendintojas – orientavimosi sporto klubas „Telšiai“.

Turgaus aikštėje vykusiame renginyje buvo perkirpta simbolinė orientavimosi sporto trasos atidarymo juostelė. Atlikti svarbų darbą patikėta Telšių rajono savivaldybės merui Kęstučiui Gusarovui, Telšių rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkės pavaduotojui Tomui Lekavičiui ir Orientavimosi sporto klubo „Telšiai“ pirmininkui, stacionarios orientavimosi sporto trasos idėjos autoriui Telšiuose Regimantui Kavaliauskui.

„Džiaugiuosi, kad pastaraisiais metais orientacininkai yra vis labiau pastebimi rajone ne tik kaip sportininkai. Jie aktyviai įtraukia visuomenę, daro gražius didelius renginius. Ir dabartinis įgyvendintas projektas yra ne tik jiems, bet visiems miesto gyventojams ir svečiams, mėgstantiems orientavimosi sportą. Sveikinu su švente, su šia idėja visus klubo narius!“ – kalbėjo T. Lekavičius.

Sėkmingu projektu džiaugėsi R. Kavaliauskas: „Kartu su Lietuvos orientavimosi sporto federacija ir Telšių orientavimosi sporto klubu džiaugiamės galėdami padovanoti unikalią, vienintelę Žemaitijoje esančią stacionarią orientavimosi sporto trasą. Ją galės įveikti ir jaunas, ir didesnis, ir vyresnis, ir mažesnis pagal savo galimybes. Tikimės, kad su šia trasa bus įdomiau pamatyti mūsų miestą. Yra labai daug įdomių ir nematytų kampelių. Ačiū Žemaitijos turizmo informacijos centrui už iniciatyvos palaikymą. Tikimės, kad ši trasa pasitarnaus ir turizmui, o turistai galės pamatyti mūsų miestą kitaip“.

Pirmasis simbolinis žemėlapis perduotas merui, kuris atsidėkodamas kvietė visus naujai pažinti savo miestą ir sveikindamas su švente miestelėnams padovanojo po bijūno žiedą. O jų buvo net 219 – tiek, kiek šiemet sueis metų nuo įteiktų Magdeburgo teisių Telšiams.


1 sausio, 2025

Lietuvoje sutinkant Naujuosius 2025 metus ugniagesiai vyko į daugiau nei 100 iškvietimų, dauguma gaisrų buvo susiję su panaudotais fejerverkais, kurie […]

20 gruodžio, 2024

Telšių istorija gyva per artefaktus, išlikusius muziejuose. Žemaičių muziejuje „Alka“ eksponuojami unikalūs dokumentai, knygos ir portretai, pasakojantys apie Telšių ir […]

Eugenijus Šalkauskas su žmona ir sūnumi. Foto F. Boruchovičius, Telšiai
13 gruodžio, 2024

Padalijus Žemaitijos seniūniją į dvi dalis, 1764 m. įkurta Telšių apskritis – administracinis vienetas, įvairiais laikotarpiais vadintas Telšių žeme, Telšių […]

4 gruodžio, 2024

Vakar, Biržuvėnų dvare (Telšių r.), vyko ypatinga šventė – atidaryta Kalėdų Senelio rezidencija. Šiame pasakiškame renginyje dalyvavo gausus būrys vaikų, […]

30 lapkričio, 2024

Plungėje jau antrąkart vyko Plungės rajono savivaldybės ir Lietuvos energetikos instituto organizuota diskusija, kurios tikslas – regiono savivaldybių, verslo ir […]

Žemaičių muziejaus „Alka“ nuotr.
20 lapkričio, 2024

Sakartvele, Mestijos mieste, Svanetijos istorijos ir etnografijos muziejuje, atidaryta tarptautinė Žemaičių muziejaus „Alka“ šiuolaikinių medalių paroda „Art Medal: In the […]

Šatrijos kalnas
19 lapkričio, 2024

Ruduo – metas, kai gamta keičia savo rūbą ir kalvotasis Telšių rajono kraštovaizdis įgyja ypatingo žavesio. Nors žmonės dažnai renkasi […]

Adomas Kvasas su savo išdrožtu darbu „Šv. Vincentas“
14 lapkričio, 2024

„Jei nėra gyvenimo į aukštį, tai galima gyventi į plotį. Kai aplink suaktyvėja chaosas, netvarka, reikia stengtis kuo mažiau savimi […]

11 lapkričio, 2024

Telšių rajone pirmadienio paryčiais degė socialinės globos namai, iš pastato buvo evakuotas 31 žmogus, penki nukentėjo – keturi gyventojai ir […]

30 spalio, 2024

Sovietmečiu cenzūruota, naikinta mūsų tautos sakralioji kultūra neliko be pėdsako, tačiau, ir atkovojus nepriklausomybę, metalo surinkėjai, žmonių nežinojimas, ką daryti […]

Mažeikių muziejaus ir LGGRTC darbuotojų nuotr.
26 spalio, 2024

2024 m.spalio 23 d. Mažeikių muziejuje vyko konferencija, skirta Lietuvos ginkluoto pasipriešinimo okupacijai 80-mečiui paminėti ir Lietuvos Vietinės rinktinės įkūrėjui, […]

25 spalio, 2024

Penktadienį Telšiuose buvo įjungtas sinchroninis kompensatorius – savarankišką Lietuvos elektros energetikos sistemos veikimą užtikrinantis įrenginys. Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžia – […]

30 rugsėjo, 2024

Ketvirtus metus iš eilės Žemaitijos turizmo informacijos centras įspūdingai paminėjo Pasaulinę turizmo dieną su tradicija tapusiu renginiu „Sutarkime“. Šiemet, kaip […]

11 rugsėjo, 2024

Rugpjūčio 9–14 dienomis Telšių kultūros centro senjorų šokių kolektyvas „Džiugas“, vadovaujamas choreografės Janinos Reinienės, dalyvavo FIDAF (Tarptautinės šokių festivalių federacijos) […]

22 rugpjūčio, 2024

Žemaitijoje gyvenusio ir kūrusio poeto, prozininko ir žurnalisto Algirdo Kazragio kūrybinis palikimas itin turtingas: vos 40 gimtadienių, o sukurta net […]

Atminimo ženklų įrengimas / Edvardo Grušo nuotr.
21 rugpjūčio, 2024

Telšių rajone, Viešvėnų seniūnijoje, greta Rainių, dviejose žydų žudynių vietose Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo iniciatyva buvo pastatyti du […]

19 rugpjūčio, 2024

Kviesdama į antrąją „Turizmo naktį Telšiuose“, Žemaitijos turizmo informacijos centro komanda, klausė, ar telšiškiai ir miesto svečiai yra klajoję po […]

KIC nuotr.
9 rugpjūčio, 2024

Jei lygintume atsinaujinusią Židikų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią (Mažeikių r.) su ankstesne, didžiausias į akis krintantis skirtumas būtų stogas – […]

8 rugpjūčio, 2024

Netoli Kuršų gyvenvietės, Luokės seniūnijoje, archeologai, vadovaujami Klaipėdos universiteto archeologo dr. Gedimino Petrausko, jau keletą savaičių vykdo Žemaičių apygardos partizanų […]

2 rugpjūčio, 2024

Telšių kultūros centro šokių kolektyvas „Džiugas“ ruošiasi kelionei į Tarptautinį festivalį „NewBorn Kosova Festival 2024“, kuris vyks Kosove nuo rugpjūčio […]