24 spalio, 2017

„Bildučiai“ Ignalinoje bildėjo jau 23-ąjį kartą

Spalio 21-22 d. Ignalinos kultūros ir sporto centre vyko kiekvieną rudenį ypač laukiamas  vaikų ir jaunimo teatrų festivalis „Bildučiai“. Ignalina vėl prisipildė nuotaikingo šurmulio, stebuklingos teatrinės nuotaikos, o linksmai pašėlę, ryškiaspalviai ir geraširdžiai „Bildučiai“ vėl traukė savo seną gerą bildutišką dainelę. Šiais metais Ignaliną aplankė teatrai iš Utenos, Alytaus, Jonavos, Plungės, Jurbarko, Pasvalio, Vilniaus rajono. Buvo parodyti 9 spektakliai. Kaip jau įprasta, spektaklio premjerą pristatė Ignalinos teatras „IKI“. Didelis būrys dainuojančių ir šokančių vaikų, Ignalinos ir Švenčionių grupių ir kolektyvų festivalio dalyvius linksmino pertraukų metu. Puikia dovana visiems tapo atlikėjo „Baltasis kiras“ (Tautvydo Pauliaus Augustino) ir Igno Kavaliausko koncertai.

Festivalio atidaryme buvo atvertos auksu spindinčios stebuklingos durys, į sceną pro tas duris įvesti  režisieriai,  pristatyti jau spėję atvykti teatrai.  Visus pasveikinęs savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis dėkojo organizatoriams, kad jie tęsia šią gražią tradiciją ir kasmet sukuria puikią šventę. Teatrams meras linkėjo gerų įspūdžių Ignalinoje, smagaus bendravimo ir kūrybinių atradimų. Režisieriams dovanoti specialiai šiai progai iškepti bildutiški tortai.

Kaip visada, daugiausia žiūrovų ir didžiausio jų palaikymo susilaukė Ignalinos gimnazijos teatras „IKI“, pristatęs tikrai šviesiausią iš festivalio jaunimo teatrų premjerinį spektaklį  „Jos čia nėra ar ilgai ir laimingai?!” pagal G. Kaušinytės pjesę (rež. Jolanta Narbutaitienė). Ignaliniečiai bandė atsakyti į klausimą, ar yra meilė, jei aplink matai tik besipykstančius, savanaudiškus, nusivylusius, nelaimingus žmones. Spektaklio veiksmas vyksta įspūdingų parko skulptūrų akivaizdoje. Skulptūros irgi reiškia savo nuomonę, kai kada netgi drįsta dalyvauti veiksme. Įvairaus amžiaus keturios poros  susitinka ir išsiskiria. Ir atrodo, kad jokio jausmo nebelieka. Tačiau meilė visagalė. Ji daro stebuklus, ji keičia žmones ir padeda išeiti iš kebliausių situacijų. Pagrindinė spektaklio mintis buvo labai aiški ir suprantama – ji (Meilė) tikrai yra. Žodis meilė nebuvo ištartas, bet buvo nuolat juntamas. O spektakliui žavesio suteikė puikus humoras, kai kur panaudota tarmiška šneka ir, žinoma, tas savitas ir atpažįstamas režisierės Jolantos Narbutaitienės kūrybinis braižas.

Kaip visada žavūs ir spalvingi buvo vaikų teatrų spektakliai. Kiekviename „Bildučių“ festivalyje maloniai nustebina alytiškiai. Šįkart Alytaus „Drevinuko“ teatro studija  atvežė be galo menišką ir plastišką  pasaką  „Coliukė“ (režisieriai  – Ieva Ivanauskienė, Jonas Gaižauskas). Trapi ir mažytė Coliukė patiria įvairių išbandymų, tačiau vis nepraranda vilties, kad pasaulyje yra ne tik šykštuoliai kaip kurmiai ir pelės, tuščiagarbiai kaip vabalai ar tinginiai kaip kūdros varlės. Tikrai atsiras kažkas, kas jai padės ir supras menišką sielą…

Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokyklos teatro skyriaus ugdytiniai savo spektakliui pasirinko romantiškai šiuolaikišką ir savitą Vytauto V. Landsbergio kūrybą. Živilės Martinaitienės režisuotos „Uodų pasakos su gražiom dainelėm ir šmaikščiais juokeliais bei puiki  vaidyba nepaliko abejingų.  Labai trumpas ir paprasto siužeto kūrinėlis, pasakojantis, kaip du zyziantys, priešiškai nusiteikę uodai įsimyli Dievo karvytę ir ima varžydamiesi sekti jai pasakas, iš tikrųjų atskleidžia taiklių paralelių su žmonių gyvenimu. 

Jaunimo teatrai gvildeno sudėtingesnes temas. Buvo atkreiptas dėmesys į skaudžius paauglių išgyvenimus, skurdo,  smurto ir prievartos pasekmes, mokyklos problemas, tikrosios meilės paieškas. Alytaus Jovingių gimnazijos dramos studija  „Taškas“  J. Glovadskio  dramoje „Murza“ (režisieriai   –  Marytė Stasiukynienė ir Jonas Gaižauskas) atskleidė merginų pataisos kolonijoje tvyrančias slogias nuotaikas, jaunų sielų patirtus išgyvenimus, visuomenės ir net artimiausių žmonių žiaurumą. Baisiausia, kad patirtas smurtas ir žiaurumas gimdo tokius pačius tarpusavio santykius. Kolonijoje filmuojamas filmas ir merginos prašomos atsakyti į joms pateikiamus klausimus, tačiau jie per daug skaudūs, atveriantys žaizdas ir tarsi susprogdinantys giliai viduje užspaustą skausmą, kuris staiga prasiveržia…

Jurbarko kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Vaivorykštė“ parodė dramą „Namo“ pagal L. Razumovskajos pjesę  (režisierė Birutė Šneidėrienė).  Labai įtikinamai ir tikroviškai spektaklyje pavaizduotas tamsus ir purvinas pasaulis be Dievo. Gatvės vaikų, nusikaltėlių ir prostitučių landynėje, rodos, nėra jokios vilties, o čia augantiems bei gimsiantiems vaikams gyvenimas jau nulemtas. Bet iš kažin kur atklydęs vienuolynui aukas renkantis jaunuolis atneša ir mažą šviesos spindulėlį. Jis pasakoja, kad yra ir kitoks pasaulis, kad visi žmonės turi galimybę keistis. Krikštas ir kryžiaus ženklas – tarsi išsigelbėjimo simboliai, tačiau išsigelbėja tik vienas kitas.  

Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Saula“ jaunimo grupė suvaidino Romo ir Sigitos Matulių režisuotą dramą „Kita mokykla“ pagal M. Nastaravičiaus pjesę. Buvo bandoma gvildenti ir šiuolaikinio teatro priemonėmis išreikšti sudėtingas sustabarėjusios sistemos, mokyklos atsinaujinimo ir asmeninių vertybių bei santykių temas. Daug veiksmo, mokyklinio triukšmo ir gal kiek per mažai dėmesio pagrindinei spektaklio minčiai, kuri nebuvo labai aiški. Jaunuosius aktorius  galima pagirti už įtaigią vaidybą, charakteringus personažus.  

Pirmoji festivalio diena baigėsi  dalyvių vakarone su ignaliniečių alternatyvaus roko grupe “Milions Of Emotions”. Smagus ir pamokantis buvo Utenos kultūros centro lėlių teatro „Zuikis Puikis“ vaikų studijos spektaklis „Skruzdėlė atsiskyrėlė“.  Jis  sužavėjo pačius mažiausius. Salėje netgi girdėjosi vaikų juokas, stebint nuotaikingą vabaliukų gyvenimą. Skruzdėlytės striksėjo žalioje pievelėje, po didelių augalų lapais, kur pūpsojo jų namas – skruzdėlynas. Viena nepaklusni ir išpuikusi skruzdėlytė paliko namus, bet vėliau jai teko sugrįžti ir atsiprašius sesių kibti į darbą.  

Vilniaus rajono Pagirių gimnazijos teatro studija  pristatė pojūčių teatro spektaklį „21 gramas. Vosilkos“ (režisieriai – Milda Razauskienė, Vidmantas Fijalkauskas).  Remiantis K. Jadzevičiūtės sumanymais, J. Griškoveco kūriniais ir autentiškais tremtinio V. Juozapaičio prisiminimais buvo svarstoma, kas yra žmogus. Ar tai tik kūnas ir pojūčiai, ar kažkas daugiau? Kur slepiasi žmogaus esmė? Ir kodėl mirusysis  ima ir palengvėja 21 gramu? Keletui į sceną pakviestų žiūrovų buvo užrištos akys ir pabandyta sukurti tam tikrus garso, kvapo, šalčio ir vandens pajautimo, bejėgiškumo suvokimo pojūčius. Tuo metu skambantys tremties prisiminimai dar labiau sustiprino jausmą, tačiau, kaip buvo išsakyta, tikrai negalėjo perteikti to, ką iš tikrųjų tuomet jautė žmogus.

Pasvalio kultūros centro jaunimo teatras ,,DrAma“ priminė visiems gerus jausmus sukeliančią Sauliaus Šaltenio pjesę ,,Škac, mirtie, visados škac“. Astos Liukpetrienės režisuotame spektaklyje „Riešutų duona“ įdomiai atskleista pagrindinio veikėjo Andriaus Šato ir jo šeimos gyvenimo istorija, tuometinio laikotarpio gyvenimo realijos, kaimynų nesutarimai ir graži bei tyra jų vaikų pirmoji meilė. Liūdnai pasibaigusi, bet neužmirštama ir po daugelio metų.  

Įdomios ir žiūrovus kitokiam meniniam reginiui suburiančios buvo festivalio muzikinės pertraukėlės. Kultūros centro fojė dainavo kuriantis Ignalinos jaunimas (Deimantė Malikėnaite, Renata Artimavičiūte, Gabrielius Talijūnas, būrys mažųjų atlikėjų),  šokiais žavėjo N. Kirkilienės vadovaujami klubai „Mamba“ ir „Viva“,  šiuolaikinio šokio grupės „Kaprizas“ ir „Reflex“, Švenčionių Juliaus Siniaus meno mokyklos grupės „Erdvė“ ir „Šėlsmas“, dainavo  ansambliai „Pumpurėliai“,  „Pumpurai“ (vad. V. Ksenzovienė),  Švenčionių profesinio rengimo centro auklėtinė Laura Bagdonavičiūtė. Šiltai sutikti atlikėjai „Baltasis kiras“ (Tautvydas Paulius Augustinas) ir visada pozityviom bangom transliuojantis Ignas iš Ignalinos (Kavaliauskas). Jie dovanojo tikrai laisvą, savitą ir kūrybingą  muzikos ir žodžio skambesį.  

Didelė ir graži šventė baigėsi, tačiau paliko daug gerų emocijų, susitikimų džiaugsmo, bičiuliškos šilumos. Festivalio uždaryme į sceną buvo pakviesti visi Ignalinoje viešėję teatrai. Ignalinos kultūros ir sporto centro direktorius Darginas Mikėnas režisieriams įteikė padėkas, atminimo dovanas.

Teatrų vadovai dėkojo organizatoriams, gėles ir savo suvenyrus perdavė šventės šeimininkei Jolantai Narbutaitienei. Jai ir jos talentui išsakyta daug pelnytų pagyrų ir šiltų, nuoširdžių palinkėjimų. Skambant festivalio dainai „Bildučiai“ atsisveikino iki kitų metų. Tik gaila, kad kelias minutes užtrukęs tikrai įspūdingas uždarymo momentas vyko bene tuščioje salėje. Po paskutinio spektaklio žiūrovai tikrai galėjo šiek tiek užtrukti ir pagerbti šventę jiems dovanojusius.  

Lina Kovalevskienė, Ignalinos rajono savivaldybė


21 lapkričio, 2024

Antradienį Druskininkų savivaldybės vadovai susitiko su Vilniaus alėjoje 1987 metais pastatytų ir neatsiejama Druskininkų dalimi tapusių skulptūrų autoriais broliais Jonu […]

20 lapkričio, 2024

2026-aisiais ruošiantis pažymėti Lietuvos Helsinkio grupės, Lietuvos radijo bei Žemaičių vyskupo Motiejaus Valančiaus metus, trečiadienį Vyriausybė patvirtino minėjimams skirtų renginių […]

20 lapkričio, 2024

Lapkričio 18-ąją, minint lietuvių kalbos paskelbimo valstybine dieną, Seimo lankytojų centre vyko Seimo nario Audroniaus Ažubalio inicijuota konferencija „Lietuvių kalba […]

19 lapkričio, 2024

Kultūros ministerija skyrė daugiau nei 0,5 mln. eurų Kretingos muziejaus ekspozicijai atnaujinti. Už šias lėšas rengiamasi sukurti interaktyvią parodą, skirtą […]

19 lapkričio, 2024

Knygų sutiktuvės visada džiugus įvykis, o ypač kai tos knygos parengtos bendromis pastangomis, siekiant labiau atverti istorijos, paveldą, krašto unikalumą, […]

Adomas Kvasas su savo išdrožtu darbu „Šv. Vincentas“
14 lapkričio, 2024

„Jei nėra gyvenimo į aukštį, tai galima gyventi į plotį. Kai aplink suaktyvėja chaosas, netvarka, reikia stengtis kuo mažiau savimi […]

12 lapkričio, 2024

Lyg baltoji Ignalinos ežerų lelija – besišypsanti, lyg vėjas laisva ir žavinga Ignalinos krašto dukra, dabar Klaipėdoje gyvenanti ir kurianti […]

11 lapkričio, 2024

Šiemet sukanka 30 metų nuo Vytauto Didžiojo universitete (VDU) pradėtų vykdyti lietuvių diasporos istorijos tyrimų. 1994 m. lapkritį VDU buvo […]

11 lapkričio, 2024

Lietuvos kultūros sostinė šiais metais yra tarp Viliaus ir Kauno įsikūrę Kaišiadorys. Šiame mieste ir rajone vyko nemažai išskirtinių renginių. […]

10 lapkričio, 2024

Šią savaitę Niujorke prasidėjusiame septintajame kasmetiniame Niujorko Baltijos šalių kino festivalyje planuojamos 5 lietuvių kino premjeros – Aistės Stonytės „Mamutų […]

8 lapkričio, 2024

Panevėžio dailės galerijoje atidaryta unikali paroda „Etnografinis opartas muziejų kolekcijose“, kurioje tradicinės lietuvių tekstilės dirbiniai susijungia su Kazio Varnelio, vieno […]

Anna-Marija Adomaitytė spektaklyje „workpiece“_ Naujasis Baltijos šokis / Donato Ališausko nuotr.
8 lapkričio, 2024

Pirmąjį lapkričio savaitgalį Šveicarijoje vykusiuose prestižiniuose scenos meno apdovanojimuose lietuvių choreografė ir šokėja Anna-Marija Adomaitytė pelnė kylančios kūrėjos apdovanojimą, kurį […]

8 lapkričio, 2024

Spalio 24–26 dienomis Niujorke (JAV) pristatytas unikalus projektas „Atverk langą: Šiauliai – Niujorkas“. Per tris dienas Niujorke surengta eilė renginių, […]

7 lapkričio, 2024

Lapkričio 7 d. Panevėžyje, Laisvės aikštės rotondoje, 17.30 val. oficialiai bus atidaryta geriausių šalies architektūrinių darbų paroda „Žvilgsnis į save […]

6 lapkričio, 2024

Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos komisija 2024 metų premiją nusprendė skirti tautodailininkei, etninės kultūros puoselėtojai, populiarintojai ir edukatorei Marytei (Marijai) Liugienei. […]

6 lapkričio, 2024

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė trečiadienį Paryžiuje kartu su Prancūzijos pirmąja ponia Brigitta Macron Grand Palais erdvėse vykstančioje fotografijos mugėje „Paris photo“ atidarė […]

6 lapkričio, 2024

Lapkričio 5 d. Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos galerijoje atidaryta Kraslavos (Latvija) menininkų Olgos ir Valdis Paulini keramikos darbų paroda […]

Kalbantys jausmai / Modesto Endriuškos nuotr.
4 lapkričio, 2024

Jau trečius metus iš eilės, pradedant nuo 2022-ųjų, aktorių Virginijos Kuklytės ir Šarūno Gedvilo suburtas profesionalių menininkų kolektyvas vykdė įtraukiąsias […]

4 lapkričio, 2024

Rūškana. Sutemę. Nesiblaivo. Žemėj klykia paukščiai alkani. Nepažįstamas, nežinomas keleivi, Kur tą vėlų rudenį eini? Šiomis vieno iškiliausių šalies poetų, […]

30 spalio, 2024

Sovietmečiu cenzūruota, naikinta mūsų tautos sakralioji kultūra neliko be pėdsako, tačiau, ir atkovojus nepriklausomybę, metalo surinkėjai, žmonių nežinojimas, ką daryti […]