Biodujų jėgainė neutralizuos kiaulininkystės kvapus Šakių rajone
Atsinaujinančios energijos projektus vystanti „Modus Energija“ ir kiaulininkystės kompleksus valdanti „Idavang” Sirvyduose (Šakių raj.) pradėjo statyti trečiąją biodujų jėgainę. Perdirbdama šalia esančiame komplekse susidarantį skystąjį mėšlą ji neutralizuos kiaulininkystės kvapus ir pagamins šilumos ir elektros, kuria visus metus galima aprūpinti 300 namų ūkių.
„Tai bus jau trečioji mūsų valdoma kogeneracinė biodujų jėgainė Lietuvoje, įrengta šalia kiaulininkystės komplekso. Ji leis iš „žaliųjų“ atliekų gaminti šilumą ir elektros energiją bei perduoti ją vartotojams į tinklą. Planuojame, kad naujoji jėgainė veikti pradės veikti vėlyvą šių metų pavasarį“, – sakė „Modus energijos“ direktorius Nikolaj Martyniuk.
Lekėčių jėgainė iškils prie vieno didžiausių kiaulių ūkių Lietuvoje – „Idavang“ „Lekėčių” komplekso, kuriame auginami 32 tūkst. kiaulių. Jėgainė pajėgi perdirbti visą čia susidarantį mėšlą, taip pat kitas biodegraduojančias atliekas.
„Idavang” vadovo Sauliaus Leonavičiaus teigimu, kiaulininkystės įmonė projekte dalyvauja siekdama sumažinti kvapus ir tokiu būdu komplekso kaimynams kurti komfortiškesnę gyvenamąją aplinką.
„Po apdirbimo proceso mėšlas įgauna dvi geras savybes: lieka bekvapis ir pagerėja jo kaip trąšos kokybė”, – sakė S.Leonavičius.
Naujosios „Modus energijos“ ir „Idavang” jėgainės galia sieks 637 kW. Per metus ji pajėgi pagaminti 5 mln. kWh elektros, kuri bus perduodama į elektros tinklus vartotojams. Tuo tarpu jėgainėje išgaunama šilumos energija bus naudojama vietoje – kiaulininkystės kompleksui apšildyti.
„Modus Energija“ kartu su „Idavang“ šiuo metu valdo dvi biodujų jėgaines prie kiaulininkystės ūkių – 999 kW galingumo jėgainę esančią šalia „Pasodėlės“ komplekso Panevėžio rajone ir 637 kW galios biodujų jėgainę šalia „Sajas“ komplekso Kelmės rajone.
„Modus energija” ir „Idavang” planuoja Lietuvoje pastatyti dar kelias biodujų jėgaines, kuriose bus perdirbamos gyvūninės kilmės organinės atliekos.
Bendrovės skaičiuoja, kad išnaudojant biodujų potencialą Lietuvoje būtų galima įgyvendinti mažiausiai 200 projektų žemės ūkio, komunalinių paslaugų ir pramonės sektoriuose, kurių bent elektros galia siektų 160 MW – tai leistų pagaminti apie 10 procentų visos Lietuvoje sunaudojamos elektros energijos. Valstybinės institucijos žada, kad biodujų sektorius bus remiamas naudojant Europos Sąjungos struktūrines lėšas pagal Žemes ūkio ministerijos, Energetikos ministerijos ir Ūkio ministerijos programas, tačiau šiai dienai tai nevyksta. Lietuvos biodujų asociacija tikisi, kad šios programos kuo greičiau pasileis ir daugiau ūkininkų galės sutvarkyti susidarančias atliekas, nes biodujų gamyba atneša daug teigiamos naudos ir ūkiams, ir aplinkiniams gyventojams bei ekonomikai: mažinami susidarančių atliekų kvapai, gaunamos naudingesnės trąšos, o elektrinės pagaminta elektra yra gaminama iš vietinių išteklių ir tai prisideda prie Lietuvos energetikos nepriklausomybės.
„Modus Energija“ taip pat yra įgyvendinusi Kazokiškių sąvartyno nudujinimo projektą. Čia išgaunamos biodujos naudojamos „žaliosios“ elektros ir šilumos gamybai ir tiekiamos į Vievio miesto centralizuotą šildymo sistemą.